Winchester Mystery House: Přijde vám jméno povědomé? Jde o významný rod Winchesterů, kdy dědička značného jmění této rodiny byla posedlá domněnkou, že ji pronásledují duchové. Památkou její posedlosti je tak velmi rozsáhlá a obdivuhodná rezidence nacházející se v kalifornském San José a určitě stojí za návštěvu. Už jen, abyste se přesvědčili, zda se tu skutečně otevírají okna do zdí a dveře do prázdna.
Jak to vše začalo aneb je třeba porozumět Sarah Winchester
Než se vydáte na tak trochu strašidelnou návštěvu rezidence, je třeba lépe porozumět příběhu dědičky Sarah Winchester. Sarah se provdala za syna významného podnikatele zabývající se výrobou pušek. Mladému manželskému páru se stala tragédie, kdy jim několik dní po narození zemřela prvorozená dcera. Natolik je tato událost poznamenala, že už nikdy neměli děti. Když o pár let později Sarah k tomu ještě ovdověla, zdědila poloviční podíl rodinné společnosti.
Sarah Winchester byla natolik otřesená smrtí nejbližších a byla přesvědčená, že rod Winchesterů je prokletý. Tuto domněnku jí údajně potvrdil i jeden spiritista, kterého navštívila, kdy jí bylo sděleno, že rodinu pronásledují duchové všech, kteří zemřeli ranou z winchestrovky. Onen spiritista jí doporučil, aby vybudovala sídlo pro sebe a tyto duchy. Pokud s výstavbou přestane, bude údajně následovat mrtvého manžela i dceru.
Sarah tuto podivuhodnou radu uposlechla a v kalifornském městě San José započala roku 1884 s budováním rozsáhlé luxusní rezidence. Na stavbě se pracovalo nepřetržitě každý den a to celých 38 let. Stavba se zastavila jen z toho důvodu, kdy majitelka, tedy Sarah Winchester zemřela. Dnes je místo přístupno návštěvníkům a je vyhledávanou neobvyklou a tak trochu strašidelnou atrakcí.
Tajemné sídlo je kalifornskou národní kulturní památkou
Rezidence je přístupná veřejnosti každý den. Fascinuje jak turisty, tak rovněž spiritisty. Řada lidí po návštěvě popisuje, že zde vnímali silnou energii či údajně spatřili tajemné postavy, které okamžitě zmizely. Jeden návštěvník ze spiritistů prohlásil, že tu slyšel kladivo a stavební práce, jako když dělníci na domě stále pracují. Ať už je to pravda nebo jen výplod lidské fantazie, prohlídka impozantní rezidence ohromí i ty, kteří na nadpřirozeno nevěří. Po návštěvě třeba nakonec i začnou věřit.
Rezidence v trochu větším rozměru
Sídlo má 160 místností, z toho 40 ložnic, 2 sklepy, 47 krbů a jen tak pro zajímavost 10 000 oken. To by ještě nebylo nic tak neobyčejného, jako to, že některá zdejší schodiště nikam nevedou a nikterak na sebe tedy nenavazují, dveře se otevírají do prázdného prostoru, řada oken se otevírá do zdí. Nechybí ani tajné chodby, kdy je tak sídlo přímo bludištěm i pro ty, kdo v něm pracují. I oni dokonce k orientaci používají plánek.
V labyrintu chodeb je možné se opravdu velmi snadno ztratit. Naštěstí návštěvu je možné absolvovat s průvodcem. Praví se, že Sarah byla rovněž posedlá číslem 13, z toho důvodu v domě je 13 koupelen, lustry mající 13 svíček. Schody zde mají výšku pouhých 5 centimetrů, uvádí se důvod, že Sarah trpěla artritidou a schodiště tak mohlo být navrženo, aby jí výstup po schodech byl usnadněn. Za pozoruhodný detail jsou zde považovány parkety, kdy na nich jeden řemeslník pracoval celých 33 let. Parkety jsou vyrobené z mahagonu, dubu, javoru a bílého jasanu, uspořádané do působivé mozaiky.
Vnější fasáda dostala náležitou pozornost a péči jako vnitřek. Fasáda je tak ve stylu viktoriánské architektury královny Anny s věžičkami, zakřivenými stěnami, římsami a balkony.
Prohlídka domu, která trvá zhruba 2 hodiny, zahrnuje celý dům, sklepy, muzeum winchestrovek i zahradu ve viktoriánském stylu.