Švýcarsko: Tipy na místa, které rozhodně stojí za to navštívit

Švýcarsko je malá země v centrální Evropě, která se nachází mezi Rakouskem, Itálií a Francií, Německem a Lichtenštejnskem. Ve Švýcarsku je nádherná příroda, jezera, lesy, ale i mnoho atraktivních měst a historických památek. Každý turista si zde najde přesně to, co ho zajímá.

Základní informace

Rozloha Švýcarska je 41 285 km2 a počet obyvatel je 8,5 milionu. Hustota osídlení je 188 obyv./km2. Oficiálních jazyků je hned několik: francouzština, němčina, italština a rétorománština. Zajímavé je i složení podle náboženského vyznání: přibližně 40 % jsou katolíci a dalších 40 % jsou protestanti. Měnou je švýcarský frank. Švýcarsko není členem EU.

alpy-svycarsko
Alpy, zdroj foto: Envato

Bern

Bern je hlavním městem Švýcarska de facto, ale de iure Švýcarsko žádné hlavní město nemá. Sídlí zde vláda i parlament a počet obyvatel je pouhých 134 tis. V Bernu si přijdou na své milovníci památek. Určitě navštivte katedrálu Münster, která pochází z 15. a 16. století, je pozdně gotická a její věž byla dokončena až na konci 19. století. Hezká je i radnice (Rathaus), velkou zajímavostí jsou Bernské kašny, kterých je v centru města 17, pocházejí ze 16. století, jsou většinou v renesančním stylu a každá z nich je jiná. Milovníci růží navštíví Rosengarten, což je park vzniklý z bývalého hřbitova, a kromě růží odtud můžete spatřit celé centrum Bernu jako na dlani. A za všechna muzea musíme zmínit alespoň Muzeum Alberta Einsteina.

bern-svycarsko
Bern, zdroj foto: Envato

Další města ve Švýcarsku

Luzern

Město se nachází na březích Luzernského jezera a největší atrakcí pro cizince je bezesporu nejstarší a nejdelší dřevěný zakrytý most na světě. Ale kromě toho si prohlédněte Městskou radnici, Lví pomník, kostel svatého Matěje, který je symbolem novogotické architektury, a také renesanční kostel Hofkirsche. Ale jsou zde i moderní památky, mezi něž patří Kulturní a kongresové centrum, které bylo dostavěno v roce 1999 a bylo postaveno podle architekta Jeana Nouvela. A od téhož architekta se v Luzernu nachází i hotel s restaurací a barem, kam můžete také vyrazit, nebo se zde rovnou ubytovat, ale pozor: nebude to nejlevnější.

luzern-svycarsko
Luzern, zdroj foto: Envato

Basilej

Toto krásné město leží na hranicích s Francií a Německem na řece Rýn. Město je vskutku prastaré, založili jej už Římané v roce 44 před naším letopočtem. Dnes se v Basileji nachází nejdůležitější banka – Banka pro mezinárodní platby. Z památek musíme zmínit katedrálu s klasickým pojmenováním Münster, která je dominantou města a představuje dokonalou symfonii románské a gotické architektury. Kdyby vám nestačily kašny v Bernu, pak navštivte Tingueliho fontánu v Basileji, kterou tvoří pohyblivé sochy.

basilej-svycarsko
Basilej, zdroj foto: Envato

Gruyeres

Malé středověké městečko vítá turisty svými malebnými domky. Navštívit zde můžete také středověký hrad, který se jmenuje stejně jako město. Hrad má překrásná vitrážová okna. Město samo dalo jméno světoznámému sýru gruyere, který si zde můžete koupit a ochutnat. A v blízkosti města se nachází velmi zajímavé muzeum, plné příšer a mimozemšťanů, které se jmenuje Muzeum H. R. Gigera (podle tvůrce efektů ve filmu Vetřelec).

A teď hurá do přírody!

gruyeres
Gruyeres, zdroj foto: Envato

Aareschlucht

Jedná se o nádherný kaňon, který vyryla řeka Aara do skal a najdeme zde i několik vodopádů. Podívaná je to úžasná, odpočinout se dá v městečku Meiringen. Kaňonem vedou mnohé turistické cesty a strávit se tu dá minimálně jeden celý den.

Železnice

To, co byste ve Švýcarsku rozhodně neměli opominout, jsou různé úzkorozchodné železnice, které vás dovezou do zapomenutých měst i koutů přírody. Největším zážitkem je však sama projížďka vláčkem. Jednou z takových železnic je Meiringen-Innertkirchen-Bahn, která spojuje výše zmíněné město Meiringen s Innertkirchenem. Celých 1 a ½ kilometru je po trase vedeno tunelem a v tunelu se nachází i jedna ze zastávek.

Appenzell

Tento nejmenší kanton ve Švýcarsku se nachází na severovýchodě. Je zde mírně zvlněná krajina, nejvyšší hora má něco přes 2000 m. Lidé jsou zde přívětiví, krásná klasická architektura domečků ve městech a vesnicích vás zcela okouzlí. A také z této oblasti pochází známe pivo a sýry. Určitě je doporučujeme vyzkoušet.

Jungfraujoch

Jungfraujoch je název pro sedlo mezi horami Mönch a Jungfrau v Bernských Alpách. Na štítu hory Sphinx se nachází stejnojmenná vědecká observatoř. Vy sem můžete přijet po ozubnicové trati Jungfraubahn. Berte však v potaz, že stanice se nachází cca v 3500 m n. m., tj. je zde velký teplotní rozdíl na rozdíl od místa, odkud vyjedete, a dochází zde i ke změně tlaku vzduchu.

jungfraujoch
Jungfraujoch, zdroj foto: Envato

Rigi

Rigi je krásná hora poblíž Lucernu, na jejímž vrcholku naleznete i wellness centrum. Dojedete sem další úzkorozchodnou železnicí – Rigi-Scheidegg-Bahn, která byla postavena již v 19. století a svého času byla nejvýše položenou železnicí na světě, navíc se na trati nachází tunel dlouhý 70 m a železný most dlouhý 50 m. Příroda je tu opravdu nádherná.

rigi
Rigi, zdroj foto: Envato

Aletsschglatscher

A co by to bylo za návštěvu Švýcarska, kdybyste neviděli žádný ledovec? Tento patří k těm největším, má délku 26 km, nachází se mezi štíty Jungfrau a Mönch. Je dokonce zapsán na Seznamu UNESCO.

 

Další články o Švýcarsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?