Švýcarsko vás okouzlí svými železničními tratěmi

0
Bernina Express
Zdroj foto. upload.wikimedia.org                                                 Bernina Express

Švýcarsko – železniční tratě: Už jste se namlsali tuzemských železničních tratí a toužíte vidět ještě něco víc? Anebo vaše děti milují vlaky? Pak vyrazte do Švýcarska – tato malá země s velmi členitým terénem nabízí nevšední zážitky i podívanou – tunely a mosty prakticky protkávají Švýcarsko křížem krážem.

Bernina Express    

Nejdelší a nejznámější železniční tratí je bezesporu Bernina Express – vede z města Chur přes lyžařské středisko Svatý Mořic až do italského Tirana. Když ji projedete celou, zažijete na jednom konci sníh a na druhém slunnou Itálii. Část této trati (od Thusise po Tirano) patří dokonce do světového dědictví UNESCO – touto výjimečností se mohou pyšnit už jen další dvě železnice na světě (Semmering v Rakousku a Jarjeeling v Indii). Mimochodem na trati je 196 viaduktů a 55 tunelů!

Glacier express
Zdroj foto: en.wikipedia.org                              Glacier Express – železniční tratě

Glacier Express

Tento „Ledovcový“ rychlík nebo také nejpomalejší rychlík na světě je skutečnou raritou. Vede totiž po nejvýše položených ledovcích švýcarských hor a celý je realizován po úzkorozchodných tratích, proto musí jet relativně pomalu. Zážitek je to ale obrovský, protože celou trasu z Zermattu do Svatého Mořice nebo z Zermattu do Davosu absolvujete za několik hodin. Přitom můžete z klimatizovaných vozů s prosklenou střechou pozorovat úchvatnou krajinu s potůčky a vodopády a překonáte 291 mostů a 91 tunelů.

Arosa express
Zdroj foto: de.wikipedia.org                                             Arosa Express

Arosa Express

Poněkud kratší trasa, která spojuje starobylé město Chur se zimním střediskem Arosa, má ovšem cestujícím také co nabídnout. Na trase uvidíte mnoho serpentin, tunelů a viaduktů a při projížďce městem Chur si prohlédnete historické centrum města jako na dlani. Cesta trvá asi hodinu, a tak ji bez problému zvládnete i s dětmi.

parni furka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Parní dráha Furka-Bergstrecke

Pro milovníky starých časů a parních mašinek zde máme dokonalý tip. Jedná se o parní dráhu, která vede z města Realp do Oberwaldu. Na trati je množství mostů i tunelů a na parní mašiny docela prudké stoupání (110 promile). Trati hrozil i zánik, ale naštěstí se ji podařilo obnovit alespoň pro výletní cesty během letního období. Tak si to nenechte ujít!

 

Panoramic Express
Zdroj foto:  en.wikipedia.org                                            GoldenPass Line

GoldenPass Line

Neuvěřitelnou podívanou nabízí moderní panoramatické vlaky, které vozí cestující z Montreux do Luzernu. V těchto vlacích si za příplatek můžete zakoupit VIP sedadlo, z něhož budete sledovat trasu vlaku z pohledu strojvedoucího. A kdybyste chtěli trochu nostalgie, můžete jet jinými soupravami v retrostylu tzv. Orient Expressu.

ozubnicova draha
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                    Rigi Bahnen

Rigi Bahnen

První ozubnicová dráha na světě je k nalezení rovněž ve Švýcarsku. Jedná se o výletní dráhu, která má v podstatě dvě trasy: jedna vede z Viznau na vrchol Rigi (poutní hora již od středověku) a druhá z Arth-Goldau rovněž na Rigi. Při cestě nebudete obdivovat jen konstrukci ozubnicové dráhy, ale i okolní jezera a při dobré viditelnosti můžete vidět i Alpy.

centovalli
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                        Centovalli

Centovalli

Že vám tato trať nepřipadá, jako by byla ve Švýcarsku? Máte pravdu, polovina trati se nachází ve Švýcarsku a druhá polovina je už v Itálii. A její název: Centovalli znamená z italštiny „sto údolí“. Dovedete si asi představit, že trať vede nádhernou krajinou plnou mostů, viaduktů a tunelů. Trať je úzkorozchodná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here