Záhadami opředené Kounovské řady. K čemu kameny sloužily

0
Kounovske kamenne rady
Zdroj foto: upload.wikimedia.org                  Kounovské řady

Kounovské řady: K čemu Kounovské kameny sloužily? To je dodnes záhadou. Můžeme se jen domnívat, proč stavitelé postavili kameny, v počtu několika tisíců, do řady. Kamenných řad je celkem čtrnáct a kromě historiků přitahují i jedince milující záhady.

Kounovské řady patří mezi záhadná místa u nás, která zatím střeží svá tajemství. V roce 1934 je objevil mladý kounovský učitel Antonín Patejdl. Nachází se severně od Kounova na kopci Rovina, který má výšku 526 m. Jedná se o 14 řad, které jsou vedeny rovnoběžně od severu k jihu. Jsou od sebe v různých vzdálenost, 13 – 30 m. Protínají kopec v délce zhruba 400 m. Celkový počet kamenů je okolo 2 tisíc. Zkoumáním bylo zjištěno, že kopec je tvořen jiným materiálem než samotné kameny, které jsou tedy starší. I když se nachází v zalesněném území, jsou dobře viditelné.

Kdo řady vytvořil a k čemu sloužily?

Kounov kamenne rady
Zdroj foto: cs.wikipedia.org kamenné řady

U nás žádný podobný útvar nenajdeme. Nabízí se proto otázka, k jakému účelu byly zbudovány. Teorií je mnoho. Podle jedné je to vymezení středověkých polí, ale této teorii odporuje rozdílné stáří kopce a kamenů.

Jiné teorie hovoří o astronomické observatoři či pravěkém kalendáři. Místo také mohlo sloužit jako obětiště nebo k různým náboženským účelům. Kameny mohly být postaveny i jako obrana.

Někteří se domnívají, že kameny jsou jakýmsi pravěkým chrámem k uctívání slunce.

S jistotou však nikdo dodnes neví, k čemu kamenné řady sloužily.

V minulosti došlo k poškození řad, takže velká část už jich není úplná. Menší kameny jsou často překryty zeminou.

Kdysi kameny v noci svítily

Vědci zjistili jednu zajímavou vlastnost, kterou kameny díky dávnému požáru ztratily. Kdysi kameny ve tmě svítily modře, z toho lze odvodit, že někdo mohl chtít, aby byly v noci vidět.

Jak se ke kamenům dostat

Kounovské řady se nachází asi 2 kilometry daleko severně od Kounova, na vrchu Rovina. Startovním bodem je parkoviště před domem U tří lip, odtud vede k řadám žlutá turistická značka. Kameny jsou volně přístupné.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here