Vídeň má turistům stále co nabídnout. Jaké památky jsou ty nejcennější

0
belvedere
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                          Belvedere

Vídeň a její památky: Na první pohled by se mohlo zdát, že historické centrum Vídně je poměrně malé a že jej prochodíte za jediný den. To by ale byla škoda. Navíc když si zde můžete vychutnat pravý vídeňský řízek nebo dokonalý Sacher dort.

katedrala sv stepana
Zdroj foto. cs.wikipedia.org Katedrála svatého Štěpána

Katedrála sv. Štěpána

Návštěvu Vídně pravděpodobně začnete u katedrály sv. Štěpána neboli Stephansdom. Je to totiž výborný orientační bod, který uvidíte z kteréhokoliv místa ve Vídni. Zvenčí vás asi nejvíc upoutá 137 m vysoká věž, uvnitř zase kazatelna, křtitelnice a rozetová okna. Katedrála je známá také svou číselnou symbolikou, podle níž byla postavena – veškeré rozměry jsou založeny na kombinaci čísel 3 a 4 (takže délka katedrály je například 333 stop, výška 444 stop, počet schodišťových stupňů je 343 a okna prostoru pro chór jsou rozdělena na 4 části, zatímco okna prostoru pro laiky na 3 části).

 

hofburg
Zdroj foto: upload.wikimedia.org                       Hofburg

Hofburg

Minout byste neměli ani královský hrad Hofburg, na němž sídlili němečtí králové a císařové až do osudného roku 1918. Dnes v jednom z křídel sídlí rakouský prezident. Interiéry jsou částečně přístupné veřejnosti, navštívit můžete zejména Císařské komnaty, kde na vás dýchne atmosféra císařovny Sissy a císařskou pokladnici, kde jsou uloženy korunovační klenoty.

rakouska narodni knihovna
Zdroj foto: cs.ikipedia.org Rakouská národní knihovna

Rakouská národní knihovna

Rakouská národní knihovna sídlí v části paláce Hofburg. Stojí zato do ní alespoň nahlédnout, protože jsou zde k vidění papyry, rukopisy, ale také staré mapy a glóby. Pro odborníky jsou všechna díla přístupná k vědeckému bádání. Vás jako laiky ohromí především velikost knihovny a nádherná výzdoba.

Umělecko-historické muzeum

Umělecko-historické muzeum naproti Hofburgu patří k největším, nejkrásnějším a nejobsáhlejším muzeím v Evropě. Můžete zde spatřit obrazovou galerii (Giuseppe Arcimboldo, Albrecht Dürer, Rembrandt, Rafael aj.), dále sbírku egyptsko-orientální, antické starožitnosti, sbírku uměleckých předmětů města Vídně, kabinet mincí a knihovnu. Podnět k vybudování muzea dal císař František Josef I. a ten byl také mecenášem prvních sbírek.

belvedere
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                Belvedere

Belvedere

Dalším zámeckým komplexem, který stojí zato navštívit, je zcela určitě Belvedere. Původně to nebyl zámek určený pro krále či císaře, avšak pro vojevůdce Evžena Savojského za jeho statečné a loajální služby císaři. Nicméně ke konci císařství používal zámek František Ferdinand d´Este jako následník trůnu. Dnes je Belvedere přístupný veřejnosti a kromě původního vybavení můžete obdivovat i sbírku umění, konkrétně malířů a sochařů počátku 20. století.

schonbrunn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                         Schonbrunn – Vídeň

Schönbrunn

Letní sídlo habsburských císařů, alespoň tedy od Marie Terezie, to je Schönbrunn. Zámek je postaven v barokním stylu, vybavení je vesměs rokokové. Zámek obsahuje 1441 místností a 200 kuchyní! Navštívit sice můžete jen jejich zlomek (asi 45), avšak o to více na vás bude dýchat atmosféra 18., 19. a počátku 20. století. Zatímco v Zrcadlovém sále hrál jako šestiletý samotný Mozart, v Čínském oválném kabinetě se scházela Marie Terezie se státním kancléřem Kounicem a v Modrém čínském sále podepsal Karel I. svou abdikaci po ukončení 1. světové války…

kostel karla boromejskeho
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                          Kostel svatého Karla Boromějského – Vídeň

Kostel sv. Karla Boromějského

Poměrně moderní kostel můžete vidět na Karlově náměstí. Byl postaven v 18. století v barokním stylu na popud císaře Karla VI. jako poděkování za překonání epidemie moru, které padlo na oběť několik tisíc Vídeňanů. V kostele dodnes působí křižovníci s červenou hvězdou, kteří sem byli povoláni z Prahy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here