Rakousko: Poznejte přírodní i architektonické krásy

Naše sousední země Rakousko láká turisty v zimě i v létě. V Rakousku narazíte na památky, zámky, hrady, města, ale i přírodu, hory, řeky a jezera. Rakousko si zamilujete pro jeho pestrost. A protože je nám tak blízko, můžete do něj vyrazit i několikrát a pokaždé si vychutnat něco jiného.

Základní informace

Rakousko patří k menším evropským zemím, neboť má rozlohu 83 878 km2. Obyvatelstvo je téměř stejné jako u nás – něco pod 9 milionů lidí. Poměrně nízká je hustota zalidnění – 106 obyvatel/km2. Úředním jazykem je němčina, v některých částech se mluví i jazykem menšin (maďarština, chorvatština). Převažujícím náboženstvím je římsko-katolické, ale věřících je o něco více než polovina obyvatel. Měnou je euro, země je členem EU. Hlavním městem je Vídeň.

schonbrunn-palac-viden-rakousko
Schonbrunn, Zdroj foto: Envato

Vídeň

Co byste v Rakousku rozhodně neměli vynechat, je jeho hlavní město. Není svou rozlohou velké a celé historické centrum se vám podaří projít za jeden den a ještě si přitom stihnete vychutnat vídeňský řízek a proslulý Sacher dort. Přesto má Vídeň neodmyslitelné kouzlo a je oblíbeným cílem víkendových zájezdů pro dva. Proč? Na jednom malém prostoru okusíte ruch velkoměsta a prohlédnete si památky z různých historických období – všechny téměř vedle sebe.

Katedrála svatého Štěpána je dominantou centra města. Výhodou je, že ji uvidíte ze všech konců Vídně, a tak se podle ní můžete skvěle orientovat. Milovníci muzeí mohou navštívit Hofburg (bývalý císařský palác) a dvě muzea v jeho bezprostřední blízkosti (Umělecko-průmyslové a Přírodovědné). Uměleckými budovami jsou i Burgtheater (Dvorní divadlo) postavené v klasicistním stylu a Vídeňská státní opera, která patří k nejproslulejším na světě. Moc zajímavá je i Národní knihovna, ve které jsou statisíce dochovaných knižních děl.

A z Vídně se posuneme dále do Rakouska. Nejprve navštivme Salzbursko.

hofburg-viden-rakousko
Hofburg, Vídeň. Zdroj foto: Envato

Video:

Salzbursko

Jedna z devíti spolkových zemí má rozhodně co nabídnout. Zkuste nejdřív navštívit hlavní město Salzburg. Je to opravdu nádherné město s mnoha historickými památkami, zapsané v Seznamu UNESCO. A kolem Salzburgu se zase můžete ponořit do krásné přírody největší ledovou jeskyní na světě nebo solnými doly.

V samotném Salzburgu doporučujeme navštívit zámek Hellbrunn, letní sídlo salzburského arcibiskupa. Zámek i zahrady byly vystavěny po vzoru italských architektů a vodní hříčky v zahradách dodnes potěší lecjakého návštěvníka. Překrásný je i zámek Mirabell v neoklasicistním stylu s neméně krásnou geometricky tvarovanou zahradou. A klidně si na závěr projděte Zoologickou zahradu v Salzburgu, která se nachází v zámeckém parku Hellbrunn. Zahrada je rozdělena podle kontinentů a důraz je kladen na mezidruhový kontakt mezi zvířaty.

V okolí Salzburgu můžete navštívit například největší ledovou jeskyni Werfen, nachází se v pohoří Tennebirge, výstup k ní je trochu fyzicky náročnější, ale zato vás ohromí 18 m vysoký a 20 m široký vstup do jeskyně a prohlídka, která zahrnuje jen část z 42 km dlouhé jeskyně. A pak určitě navštivte Solnou komoru – oblast na pomezí Salzburska, Horních Rakous a Štýrska. Je to přenádherná příroda kolem řeky Traun, tvořená mnoha jezery a ohraničená horskými masívy. Sůl se tady prý těžila již za Keltů. A kdyby vám chybělo malebné městečko, zastavte se na chvíli v Hallstadtu.

hallstatt-rakousko
Hallstatt, Rakousko. Zdroj foto: Envato

Video:

Horní Rakousy

Spolková země Horní Rakousy má turisty čím překvapit. My zde zmíníme zejména hlavní město Linec (Linz), jeho památky a Muzeum budoucnosti. Linec leží na řece Dunaj a je obklopen přírodou i horami. V samotném Linci je spousta historických památek, neboť i město je velmi staré. Osídlení se datuje již od pravěku. Navštivte například největší kostel Rakouska vůbec – Katedrálu Neposkvrněného početí Panny Marie, dále pak Martinskirche, což je naopak jeden z nejstarších kostelů v Rakousku, nebo Linecký zámek (Linzer Schloss), který pochází původně z 8. století. Ale ta největší atrakce vás čeká v Muzeu budoucnosti – těchto muzeí je na světě více, to linecké je velmi zajímavé zvenku i uvnitř, pomocí 3D brýlí nahlédnete do budoucnosti a světa technologií, muzeum je určeno jak pro dospělé, tak pro děti.

Tyrolsko

Jednou z nejkrásnějších spolkových zemí je Tyrolsko. Najdete tu jak přírodu, tak hezká města, která jsou velmi vstřícná pro turisty, oplývají památkami, ale i turistickým ruchem – připraveny jsou pro vás restaurace, kavárny a mnoho dalšího. Do Tyrolska vyjedete často v zimě, protože téměř celé Tyrolsko zabírají Alpy. Avšak ani v létě tu není nuda. Kromě turistiky a cykloturistiky můžete navštívit hlavní město Innsbruck. Město, které vyhledávala i císařovna Sissy, je dodnes lákavým turistickým cílem. Líbit se vám určitě bude Císařský zámek (Hofburg), bývalé sídlo tyrolských knížat, postavené Maxmiliánem I. a přestavěné samotnou Marii Terezií. Určitě se projděte i podél Heblinghaus (Heblingův dům), což je architektonicky zajímavý dům se štukovou fasádou pojmenovaný podle svého majitele v 19. století.

Dolní Rakousko

I Dolní Rakousko má své kouzlo. Za zmínku stojí město Melk s dominantou klášterem Melk. Pod klášterem na skalnatém výběžku protéká řeka Dunaj, což činí místo zvláště úchvatným. A pokud jste příznivci románů Umberta Ecca, pak si jistě vybavíte, že mnich Adso (hlavní postava románu Jméno růže) pocházel právě z Melku.

melk-rakousko
Melk. Zdroj foto: Envato

Národní park Vysoké Taury

A nakonec něco pro milovníky přírody. Na území spolkových zemí Salzbursko, Korutany a Tyrolsko. Největší atrakcí jsou vodopády, které zde vznikají na potocích. Největší je Walcherfall, dále pak Krimmlské vodopády nebo Jungfernsprung. Naučná stezka parkem vede i v místech, kde se v minulosti těžil smaragd. Ten zde asi už nenajdete, ale zato různých zajímavých hornin a minerálů je tu pořád dost. Pro zdatné sportovce je určen výstup na nejvyšší horu Rakouska Grosslockner, buďte ale připraveni i na prudké výkyvy počasí.

vysoke-taury-rakousko
Vysoké Taury. Zdroj foto: Envato

 

Další články o Rakousku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?