Koloseum – skutečné srdce Říma po velké rekonstrukci

0

Málokdo ví, že Koloseum prošlo před čtyřmi lety opravdu důkladnou rekonstrukcí. Pojďme se teď na tuhle nejslavnější římskou památku podívat ze zcela nového úhlu pohledu! Jeho původní krása se totiž po staletích konečně dostala na povrch.

VIDEO:

Ve hře je zejména rozsáhlá vnější očista, která zbavila travertinové kameny nánosu sazí a špíny, takže dnes můžeme bez obav obdivovat jejich jedinečnou krásu a půvab. Tato rekonstrukce vyšla na více než 25 milionů EUR a rozhodně stála za to.

Koloseum není ruina – ani náhodou

Všeobecně se myslelo, že je Koloseum v poměrně špatném stavu, ovšem restaurátorské práce se díky stabilitě použitého kamene nakonec omezily jen na podepření dolní části stavby. Můžete tak bez obav navštívit místa, kde spolu před dvěma tisíci lety bojovali gladiátoři a celý výlet zakončit v nově postavené kavárně a turistickém centru.

Dejte ovšem pozor na omezení dopravy, ke kterému bylo přikročeno zejména kvůli tomu, aby se památka opět rychle neznečistila. Během všedních dnů dojedete až k památce pouze díky autobusům a taxíkům, o víkendu pak budete muset jít pěšky nebo využít některou z půjčoven bicyklů. Celé atmosféře této jedinečné památky to však rozhodně více než prospělo.

Kde se vzalo Koloseum

Italky se řekne Colosseo a jeho historie sahá až do prvního století našeho letopočtu. V roce 72 ho totiž nechal vybudovat římský císař Vespasianus. Po úpadku Římské říše chátralo a v 15. století se z něj dokonce stal kamenolom – velké kvádry byly použity například na stavbu památek Palazzo della Cancelleria, Palazzo Venezia a Baziliky Sv. Petra.

Jde o velmi atraktivní cíl, takže si jeho návštěvu naplánujte nejlépe na brzké ranní hodiny (brány se otevírají v 8:30). Doporučit můžeme také nákup expresních vstupenek, který lze uskutečnit on-line. Jedinečnou památku si tak budete moci vychutnat opravdu nerušeně.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Koloseum při západu slunce
Koloseum při západu slunce

Koloseum v Itálii
Koloseum v Itálii

Koloseum - Řím
Koloseum - Řím

Koloseum
Koloseum

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA