Varšava – pýcha Polska v proměnách času

0

Varšava není město, které by vás uchvátilo na první dojem. Pokud sem však přece jenom zamíříte, nepřestanete se divit tomu, proč sem každým rokem míří tak málo turistů. Vždyť Varšava má opravdu co nabídnout – a to od zajímavých historických staveb až po bohatě zásobená muzea.

VIDEO:

Některé památky jsou pro zapáleného cestovatele zkrátka povinností, jiné si vychutnají pouze fajnšmekři. A my vám dnes ukážeme od každého trochu.

Zamířit do Varšavy = spatřit Královský hrad

Původně zde stálo poměrně primitivní hradiště – hovoříme o 13. století a vládě Konráda II. Na plnohodnotné sídlo a královskou rezidenci bylo přeměněno teprve v roce 1414. A i když ho během druhé světové války zasáhlo silné bombardování, dnes se už opět nad Varšavou vypíná v plné kráse. Část jeho vnitřních prostor je navíc přebudována na muzeum, jež je doslova přeplněné uměleckými památkami.

Znáte palác na vodě?

I Varšava má svoji Červenou Lhotu, je jí klasicistní Palác na vodě, který si můžete prohlédnout v krásném parku Lazienki. Byl vybudován na umělém ostrově uprostřed jezera a s pevninou ho spojují pouze dva mosty. Uchvátí vás nádherná štuková výzdoba i nevšední historie – vždyť právě tady se scházeli na legendární čtvrteční večeře polští zednáři.

Obnovená gotická katedrála

Najdeme ji na území starého města. Katedrála sv. Jana Křtitele patří k nejstarším sakrálním stavbám na jeho území i v celém Polsku. Její dnešní gotická podoba pochází z rekonstrukce provedené v 19. století, na svém místě však stojí už od přelomu 13. a 14. století. Poslední obnova památky, zničené po německém bombardování během II. světové války, se však snažila alespoň částečně vrátit k původnímu vzhledu ze 14. století.

A minout nesmíte ani polskou národní svatyni – Chrám Boží prozřetelnosti. Jde sice spíše o moderní budovu (její výstavba byla dokončena až v roce 2016), i tak jde však o úchvatný kus pověstné polské víry.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Mrakodrapy ve Varšavě
Mrakodrapy ve Varšavě

Wilanow Palace
Wilanow Palace

Palác umění
Palác umění

Turistické informační centrum
Turistické informační centrum

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here