Itálie: V létě koupání u moře a v zimě lyžování v Alpách

Itálie je země plná kontrastů. Zatímco na severu jsou spíše bohatá města, na jihu se nacházejí pak chudší oblasti. Itálie je pro mnohé symbolem letní dovolené. Ale nemusí to být jen dovolená u moře, protože v zemi najdete mnoho památek. A koneckonců zimní dovolenou lze zase strávit na severu Itálie – v Alpách.

Základní údaje

Itálie je republika v jižní Evropě, která má rozlohu 301 338 km2, počet obyvatel dosahuje 60,5 milionu. Hustota zalidnění je 194 obyv./km2. Oficiálním jazykem je italština. Náboženství převažuje křesťanské, především katolické. Měnou je euro a země je členem EU.

trevi-fontana-rim
Řím. Zdroj foto: Envato

Řím

Hlavním městem Italské republiky je Řím. Řím stojí rozhodně za návštěvu a můžete v něm strávit i několik dní. Všechny památky jsou poměrně blízko u sebe a dají se projít pěší procházkou. Krásné je Koloseum, Partheon, Fórum Romanum, Caracallovy lázně, Andělský hrad, Trajánův sloup nebo Circus Maximus. To, co vás v Římě však zaujme na první pohled, budou fontány. Nejznámější a možná i nejkrásnější je určitě Fontana di Trevi, ale i ty menší stojí za zhlédnutí (např. Fontana del Babuino). Schválně, kolik jich v Římě napočítáte. A protože Italové vždy byli katolickým národem, je Řím protkaný mnoha kostely. Nezapomeňte navštívit a vyfotit se na Španělských schodech u kostela Trinita dei Monti, nebo si prohlédněte baziliku svatého Pavla za hradbami, baziliku Panny Marie v Montesantu nebo augustiniánský kostel Santa Maria del Popolo. Jedním z nejkrásnějších a nejstarších náměstí v Římě je Piazza del Campidoglio, kde dnes najdete Kapitolská muzea (uchovávají památky z římského starověku).

colosseum-rim
Koloseum, zdroj foto: Envato

Řím – Video:

Koloseum – Video:

Další italská města

Vybrat mezi italskými městy ta nejkrásnější, to je opravdu oříšek. Každé město má své kouzlo a všude narazíte na přívětivé Italy, mnoho památek, luxusní i levnější restaurace, noční život a suvenýry.

Benátky

Město kanálů a gondol láká návštěvníky na neuvěřitelnou podívanou. Ovšem pozor – také jsou zde časté záplavy anebo naopak z důvodu sucha kanály téměř vyschnou a gondoly nemají po čem jezdit. Takže k návštěvě Benátek si musíte vybrat příhodné období. Určitě se projedete po Canal Grande, což je hlavní kanál, který pochází městem a spojuje hlavní nádraží a přístav s historickým centrem a náměstím svatého Marka. Z památek zde můžete navštívit baziliku svatého Marka, Dóžecí palác a také mnoho dalších renesančních staveb (např. knihovnu). Pro milovníky muzeí se zde nachází například Galleria dell´Academia, kde jsou vystavena díla gotických, renesančních i barokních (nejen) italských umělců. Přírodovědné sbírky naleznete v Museo di storia naturale di Venezia.

benatky
Benátky, zdroj foto: Envato

Neapol

Další velké město Itálie leží v Neapolském zálivu mezi sopkou Vesuv a vulkanickým územím Campi Flegrei. Historické jádro města je zapsáno na Seznamu UNESCO. V Neapoli je několik hradů, asi 450 kostelů a nespočet restaurací a pizzerií či kaváren. V Neapoli budete mít stále co objevovat. Z hradů si vyberte třeba Castel dell´Ovo (doslova hrad vejce – podle pověsti o ukrytém vejci v základech hradu), který se nachází přímo na pobřeží, vstup je zdarma a často se zde konají různé výstavy. Nejvýznamnějším kostelem je Neapolský dóm. Z Neapole se dá udělat výlet k Vesuvu a do Pompejí, ale také vyrazit na ostrůvky Capri nebo Ischia. Na ostrově Capri můžete vyzkoušet lanovku, která vás spojí od přístavu s městem – vypadá podobně jako lanovka na Petřín.

neapol-italie
Neapol, zdroj foto: Envato

Video:

Florencie

Hlavní město Toskánska je takovou perlou mezi italskými městy, kterou byste si měli nechat na konec. Město má za sebou bohatou minulost, například i díky rodu Medicejských, a tak o památky zde opravdu není nouze. Navíc se jedná o velmi romantickou lokalitu, kam každoročně zamíří víc zamilovaných než do Říma. Skvostnou památkou z gotického období je zdejší největší katedrála Santa María del Fiore a vedle ní impozantní Giottova zvonice. Pro umělecky založené se přímo nabízí galerie Uffizzi, kde najdete přehlídku toho nejkrásnějšího, co italská renesance stvořila. Za zmínku stojí i Archeologické muzeum.

florencie
Florencie, zdroj foto: Envato

A po přehlídce měst zamíříme do přírody.

Komské jezero (Lago di Como)

Toto nádherné jezero na severu Itálie by byl hřích nenavštívit. Průzračně čistá voda jezera, které vypadá z výšky jako obrovské písmeno Y, je totiž bez nadsázky tyrkysová. Na pobřeží jezera je několik lázeňských míst a parků, takže po projížďce po jezeře si můžete dopřát procházku po promenádách a ochutnat něco ze zdejších specialit. Komské jezero by bylo nejlepší navštívit na několik dní, vypnout a odpočívat od ruchu okolního světa.

jezero-como
Komské jezero, zdroj foto: Envato

Video:

Sicílie

Když mluvíme o Itálii, musíme se zmínit i o jejích největších ostrovech. Sicílie a její hlavní město Palermo je sice spojováno tradičně spíš se sicilskou mafií, dokonce se zde kromě italštiny mluví také sicilsky, ale pláže a pobřeží nabízejí dokonalé vyžití a stejně tak centrum ostrova se sopkami – Etnou a Stromboli. Kdo by chtěl i na Sicílii poznávat hlavně památky, pak vězte, že je jich tu dost, protože přes Sicílii se přehnalo mnoho kultur – namátkou: antická, normanská, arabská…

sicilie-italie
Sicílie, zdroj foto: Envato

Sardinie

Druhým italským ostrovem je Sardinie. Známá krásným a čistým pobřežím, vnitrozemím, kde narazíte na pasoucí se ovce na každé kroku, horolezeckými stěnami, korkovými duby, vodopády, ale i tradičními sardinskými kroji. Co více byste si mohli přát zhlédnout na poměrně malém kousku země – Sardinie má něco přes 24 tis. km2.

sardinie-italie
Sardínie, zdroj foto: Envato

Miláno

Video:

 

Další články o Itálii

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Vytvořit nový účet!

Vyplňte níže uvedené formuláře pro registraci

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?