Dánsko: Poznejte krásy této severské země

Nejmenším státem severní Evropy, který je také na evropské pevnině, nikoliv na Skandinávském poloostrově, je Dánsko. Ale ne že by v něm nebylo co navštívit a co obdivovat. Možná právě naopak.

Základní informace

Dánsko leží převážně na Jutském poloostrově, patří k němu však ještě mnohé menší ostrovy a pak také k němu volně patří autonomní ostrov Grónsko a Faerské ostrovy. Rozloha Dánska (bez Grónska a Faerských ostrovů) je 43 094 km2. Obyvatel má téměř 6 milionů. Od toho se odvíjí poměrně velká hustota zalidnění – 131 obyv./km2. Úředním jazykem je dánština, na Grónsku se mluví grónsky, na Faerských ostrovech faersky a slyšet tu budete i němčinu. Z náboženství převažují luteráni (až 85 %), dále jsou tu zastoupeni katolíci a muslimové. Dánské království je konstituční monarchií, měnou je dánská koruna a země je členem EU (Grónsko a Faerské ostrovy nikoliv).

amalienborg-dansko
Amalienborg – Kodaň. Zdroj foto: Envato

Kodaň

Hlavním městem Dánska je Kodaň. Je zároveň největším městem a rozkládá se právě na dvou dánských ostrovech: Sjæland a Amager. Na Kodani je nejzvláštnější to, že byla označena za město s nejvyšší životní úrovní a zároveň nejšetrnějším přístupem k přírodě. Z památek si vyberte třeba pevnost Kastellet ze 17. století, která strážila tento starodávný přístav. Blízko se nachází socha Malé mořské víly, postavená zde na počest Hanse Christiana Andersena a jeho nejznámější pohádky. Navštivte také zábavní park Tivoli, kde se nachází nejstarší dřevěná horská dráha na světě, řetízkový kolotoč a ruské kolo.

copenhagen
Kodaň, zdroj foto: Envato

Další města

Aarhus

Druhým největším městem je město Aarhus. Zase se jedná o studentské město, mnoho studentů sem míří i na studentské výměny. Díky tomu to zde žije ve dne v noci a můžete se těšit na kavárny, bary, restaurace a místní hospůdky s dánskými specialitami. Kromě toho jsou zde samozřejmě i památky. Románská katedrála svatého Klimenta ze 13. století byla později přestavěna goticky. Je druhou největší katedrálou v severní Evropě (po katedrále ve norském Trondheimu). Nejkrásněji je vyzdobena uvnitř – freskami. Zajímavá je i Stará radnice z 19. století a rozhodně si nenechte ujít ani budovu Nové radnice z poloviny 20. století, která má 60 metrů vysokou vyhlídkovou věž a zvonkohru. V Aarhusu se také nachází skanzen Den gamble By, kde jsou vystaveny různé druhy starých domů z celého Dánska. A nakonec si nenechte ujít zámek Marselisborg, který pochází z konce 19. století a je dodnes letním sídlem dánské královské rodiny.

Alborg

Čtvrté největší město v Dánsku je také sídlem univerzity čili dalším studentským městem. Více ale láká turisty svou zoologickou zahradou, v níž se nachází přes 1500 zvířat. Je i rájem pro milovníky muzeí. Zkuste třeba námořní muzeum s vystavenou ponorkou nebo Muzeum moderního umění. Na pokochání se městem si vylezte na rozhlednu Aalborgtarnet.

Roskilde

Toto městečko byste rozhodně při návštěvě Dánská vynechat neměli, neboť se jedná o staré královské město. Nachází se nedaleko Kodaně a nejstarší je zde katedrála sv. Lukáše, která se začala stavět ve 12. století a od 15. století sloužila zejména jako poslední místo odpočinku dánských králů. Zvláštní je i Muzeum vikingských lodí, které jinde nenajdete. A každoročně se zde v červenci koná Roskilde festival, který patří k největším hudebním festivalům v Evropě. Vystupují na něm přední umělci světa.

roskilde-katedrala
Roskilde, zdroj foto: Envato

Ribe

Malé městečko je význačné tím, že je v Dánsku nejstarším. Naleznete zde zříceniny románského hradu a románskou katedrálu. Slavný je pomník královny Dagmar, což byla dcera českého krále Přemysla Otakara I., která se právě do Dánska provdala. Dnes oceníte hlavně staré křivolaké uličky a útulné hospůdky.

Legoland

Co by to bylo za návštěvu Dánska, kdybyste neviděli Legoland, zvláště pokud přijedete i s dětmi. Nejstarší Legoland na světě je ve městě Billund. Z lega je tu vystavěna například Socha svobody nebo jiné budovy zejména z dánských reálií. Ale kromě lega nalákáte děti na vodní svět nebo horskou dráhu.

Agersø

Abyste měli dojem z Dánska dokonalý, navštivte trajektem nějaký menší ostrov. Tento se přímo nabízí, protože sem dojedete za 15 minut z ostrova Stignaes. Čeká vás panenská příroda, starobylá vesnice a přístav. Je to dokonalá oáza pro odpočinek.

Ostrov Fyn a město Odense

Jeden z největších ostrovů samotného Dánska má jako hlavní město Odense. V tomto městě můžete narazit na rodný dům Hanse Christiana Andersena, nebo navštívit muzeum klasického hudebního skladatele Carla Nielsena, který se narodil poblíž. Je zde ale také hezká zoologická zahrada a sídlí zde i univerzita. Pro milovníky piva – je zde pivovar Albani, kde se vaří Odense Pilsner, které má příjemně jemně ovocnou chuť.

Národní park Severní Grónsko

Z národních parků v Dánsku je nejstarší a asi i nejzajímavější právě ten v Grónsku. Kromě toho je to největší národní park na světě s rozlohou přes 900 tis. km2. Protože je velmi blízko Severního pólu, nejčastější fauna, kterou zde můžete vidět, jsou pižmoni, liška polární, medvěd lední, zajíc polární, tuleni, narvalové, běluhy. POZOR: Do parku můžete vstoupit pouze s povolením Ministerstva životního prostředí Dánska. To můžete získat i samostatně, nebo se svěřit některé z cestovních kanceláří, které se na Grónsko specializují.

 

Další články o Dánsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?