Ostrov Lošinj – hornatý krasavec se spoustou zajímavostí

0

Je pro vás tato středomořská země symbolem perfektně strávené dovolené? Pak byste se možná o jejích krásách rádi dozvěděli něco víc. Dnes se proto vydáme na jeden nádherný ostrov – a to konkrétně na ostrov Lošinj, který návštěvníky láká prostřednictvím nevšedních památek.

VIDEO:

Osídlení již v prehistorických dobách

Přesně tak – první nálezy pochází právě z této doby. Ovšem málokdo ví, že ve starověku byl Lošinj mnohem větší. Tvořil totiž celek s ostrovem Cres (a říkalo se mu Apsyrtides). Ovšem osadníci z Řecka nebo Říma tu vybudovali průplav – a od té doby máme ostrovy dva.

Průplav tu uvidíte dodnes, stejně jako množství dalších pozůstatků z této doby. Po celém ostrově můžete uprostřed bujné vegetace narazit zejména na pozůstatky liburnských radin, což jsou opevněná ilyrská sídla. Průvodce nečekejte – vše budete muset objevit vlastními silami. K vidění jsou i slušně zachovalé honosné vily, ale i románské poustevnické kostelíky. Milovníci architektury si tu zkrátka přijdou na své.

Jedno z nejkrásnějších koloseí světa na vás čeká v Chorvatsku

Stále ještě nemáte památek dost? Pak se nechte pozvat do Puly. Právě tady je starobylých památek dost a dost. Pocházejí zejména z doby římské – koneckonců podobných pozůstatků je dnes plné Středomoří. A pokud jste někdy chtěli vidět pověstné koloseum v hlavním městě Itálie, najdete právě v Pule jeho dobře zachovalou „repliku.“

Za historií římské doby v Pule – nepoužili jsme uvozovky jenom tak. Ve skutečnosti je pulské koloseum starší – a také o něco menší než to římské. To mu však na kráse vůbec neubírá, naopak. Až do dnešních dob se dochovalo ve skvělém stavu. Kdysi se do něj vešlo až 23 000 lidí, dnes ho okupují už jen návštěvníci a čas od času i nějaké to divadelní představení.

Ale zpátky na ostrov Lošinj. Chcete si ho prohlédnout přímo z ptačího pohledu a obdivovat se všem jeho krásám? Pak vsaďte na naše video.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Chorvatsko-Losinj
Chorvatsko-Losinj

Losinj-Chorvatsko
Losinj-Chorvatsko

Losinj
Losinj

Panorama-Losinj
Panorama-Losinj

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA