Ústí nad Labem – město, které nabízí různá tajemství

0

 

budova UJEP
Zdroj foto: fan_tomas / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Možná si severočeská města spojujete spíše s tím, že se tam těží hnědé uhlí, je tam špinavý vzduch a některá z míst jsou i tzv. vyloučenými lokalitami. Pak byste ale měli navštívit Ústí nad Labem, kde najdete mnoho zajímavých míst a ani jeho historie není zdaleka tak nudná.

Jméno

Zastavme se nejprve u jména města. Proč se jmenuje právě Ústí? Protože se nachází na soutoku řek Labe a Bíliny, tedy Bílina zde ústí do Labe. Německy se město jmenuje Aussig an der Elbe, což je přesný překlad z češtiny. Tento německý název se používá nejméně od 15. století. Vzhledem k tomu, že se jedná o sudetské pomezí, většina obyvatel byla v minulosti německy mluvících. Latinsky se v kronikách užívaly minimálně dva názvy: Austia super Albea a Ausigh super Albea.

Dávná historie

Samotné Ústí je zmiňováno před 13. století, ve 13. století pak bylo králem Přemyslem Otakarem II. povýšeno na město. Avšak v jeho okolí se nachází mnohem historicky vzdálenější a slavnější vesnice Stadice, odkud prý pocházel Přemysl Oráč, zakladatel přemyslovské dynastie.

Historie, která přinesla městu úpadek

Město bylo poničeno za husitských válek i za třicetileté války, a nakonec se zde odehrála ještě bitva za napoleonských válek. Což mu samozřejmě přineslo spíše úpadek než něco pozitivního. Zvláště třicetiletá válka znamenala sedm tažení, která se přes Ústí přehnala. Město se pak stalo v podstatě jen zemědělskou vesnicí, a to až do 19. století.

  1. století přineslo nebývalý rozvoj

V 19. století můžeme sledovat rozvoj města, kdy se počet jeho obyvatelstva zečtyřnásobil, byl založen pivovar Zlatopramen (německy Aussiger Bier), začala se ve velkém rozvíjet lodní přeprava i lodní stavitelství, město bylo spojeno železnicí s Prahou atd.

cedic
Zdroj foto: Unknown author / Public domain

Příroda a chráněná území

Ústí nad Labem a jeho okolí je kupodivu obklopeno krásnou přírodou a najdeme zde asi 6 chráněných oblastí. Přispívá k tomu soutok Labe a Bíliny i blízkost Českého středohoří. Kdo rád sbírá různé nerosty a horniny, měl by navštívit části Českého středohoří, protože zde může najít například čedič, tefrit, fonolyt nebo trachyt. V Mostecké pánvi se v minulosti těžilo hnědé uhlí, avšak těžba již byla přerušena. Navštěvujete-li rádi chráněné oblasti, pak největší je bezesporu České středohoří. Dále můžete navštívit třeba přírodní památky, jako je Divoká rokle a Loupežnická jeskyně. Co je neméně zajímavé, je to, že v oblasti roste mnoho památných stromů (jsou mezi nimi lípy, buky, duby, jeřáby i jinany), takže si můžete udělat samostatný výlet, při němž budete tyto stromy objevovat.

Severoceske divadlo opery a baletu
Zdroj foto: Ondřej Kořínek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kultura a umění

Ve městě působí Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Severočeské divadlo opery a baletu, které najdete na Lidickém náměstí a pro milovníky architektury nabízí barokní charakter se secesními prvky. Dále můžete navštívit Galerii Emila Filly, která vystavuje současné umění, nebo Muzeum města Ústí nad Labem, které představuje zejména sbírku nerostů a hornin z Českého středohoří, ale také umělecké, historické, přírodovědné i archeologické sbírky.

Hrady, zámky, zříceniny

A když vám toto všechno nebude stačit, zkuste se poohlédnout po hradech a zámcích. Na jihu města naleznete hrad Střekov. Což je upravená hradní zřícenina, která svým romantickým vzhledem lákala již v 19. století básníky a malíře (například zde tvořil i Karel Hynek Mácha). Nebo navštivte zámeček Větruše, který je dominantou města, a poté, co byl zrekonstruován, je opět přístupný veřejnosti. Máte-li rádi výšky a rozhledny, navštivte Erbenovu vyhlídku v severní části města. Nenechte se však mýlit, nenese jméno po slavném básníkovi, ale po Alexandru Erbenovi, předsedovi klubu turistů, který ji nechal ve 30. letech minulého století opravit.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA