Estonsko: Poznejte zemi více. Navštivte památky a národní parky

Poslední z pobaltských republik je Estonsko. Tedy poslední ve smyslu zařazení v našich článcích. Jinak z pohledu památek a přírody by mohlo být s přehledem i první.

Základní informace

Estonská republika má rozlohu 45 228 km2, je tedy nejmenší pobaltskou zemí. Počet obyvatel lehce přesahuje 1 milion. Hustota zalidnění je opravdu velmi nízká – 28 obyv./km2. Oficiálním jazykem země je estonština. Náboženství převažuje ortodoxní, luteránské a ostatní křesťanské, ale nejvíce obyvatel je bez náboženského vyznání (cca 50 %). Měnou je euro, země je členem Evropské unie.

tallinn
Tallinn, Estonsko. Zdroj foto: Envato

Tallinn

Hlavním městem Estonska je Tallinn. Je to krásné a turisticky velmi navštěvované město zapsané na Seznam UNESCO. Největší atrakcí pro návštěvníky je bezesporu Staré město (Vanallin), protože se jedná o do značné míry zachovalé středověké hanzovní město. Kromě obytných budov se zde dochovaly i hradby, opevnění a bastiony. Máte-li rádi kostely, navštivte gotický kostel sv. Mikuláše ze 14. století, kostel svatého Ducha anebo kostel svatého Olafa. Tallinn je bohatý i na kláštery, zajímavý je třeba dominikánský klášter svaté Kateřiny. Ke Starému městu patří i Toompea, což je hradní komplex, v jehož části sídlí i dnešní parlament. Moderní architekturu naleznete spíše v okolí Starého města – například funkcionalistickou budovu Domu umění. Nezapomeňte také navštívit některou z kaváren, restaurací a hospod, v některých se dají dokonce ochutnat pravé středověké pochoutky a v jiných zase ochutnáte místní pivo z malých pivovarů.

tallinn-v-noci-estonsko
Tallinn, Estonsko. Zdroj foto: Envato

Tartu

Druhým největším městem Estonska je Tartu, oproti politickému a ekonomickému centru v Tallinu se zde nachází spíše centrum kultury a vzdělání. Nejdůležitější je Tartuská univerzita, která byla založena již králem Gustavem II. Adolfem v 17. století. Kromě této univerzity zde sídlí ještě novější Estonská zemědělská univerzita a Pobaltská vojenská akademie. Památky tím zdaleka nekončí – navštívit můžete ještě luteránský kostel svatého Jana, pozůstatky katedrály nebo radnici z 18. století. Hezká a zajímavá je i zdejší botanická zahrada. No ale vy určitě ochutnejte život zdejších studentů a navštivte alespoň jeden bar nebo noční klub.

tartu-estonsko
Tartu, estonsko. Zdroj foto: Envato

Narva

Třetí největší město Estonska je Narva. Město bylo bohužel téměř srovnáno se zemí kvůli kobercovým náletům za 2. světové války, avšak nejslavnější památka byla posléze obnovena – jedná se o Heřmanovu pevnost a celou soustavu místního opevnění. Z původních památek se zachovala jen barokní radnice, kostel Vzkříšení Ježíše Krista a několik málo obytných budov.

Pärnu

Město nacházející se v Pernovském zálivu má co nabídnout všem návštěvníkům. Zde můžete obdivovat památky, navštěvovat bary a restaurace, za městem zase využijete krásné, dlouhé, písčité pláže ke koupání a opalování. Kromě toho se v Pärnu nacházejí lázně, kde se léčí nejrůznější choroby pomocí tradičních i zcela moderních metod (bahenní koupele, masáže, hydroterapie, laserová terapie aj.)

parnu-estonsko
Parnu, Estonsko. Zdroj foto: Envato

Rummu

Tato vesnice je zajímavá hlavně přístupem k moři a bývalým vězením ze sovětské éry. Část vězení byla totiž zatopena, a dnes tak můžete plavat mezi zatopenými budovami i skákat z nich do vody. Pro dobrodružnou část dovolené je to ideální zastavení.

rummu-estonsko
Rummu, Estonsko. Zdroj foto: Envato

Národní park Lahemaa

Estonsko byste nepoznali celé, kdybyste nenavštívili alespoň jeden z jeho národních parků. Tento je jako stvořený k několikadenní návštěvě, protože zde najdete lesy, bažiny, jezera, vyhlídkové věže. Můžete tu sbírat houby (Estonci jsou po nás druhým národem, který miluje houbaření) a borůvky. Národní park Lahemaa se nachází na severu země a je největší v Estonsku.

lahemaa-narodni-park
Národní park Lahemaa, Estonsko. Zdroj foto: Envato

Národní park Karula

Tento národní park se nachází naopak na jihu země a je tvořen zejména pahorkatinami a jezery. Najdete zde mnoho druhů rostlin (lýkovec jedovatý, prstnatec májový), ale i zvířat (netopýr, orel, čáp černý, los evropský nebo rys).

Národní park Soomaa

Národní park Soomaa můžete bez přehánění objevovat v kánoi. Zejména v období dešťů se místní mokřady zcela zatopí a vy tudy můžete proplouvat a pozorovat místní krajinu.

soomaa-estonsko
Soomaa, Estonsko. Zdroj foto: Envato

Ostrov Saaremaa

K Estonsku patří i ostrovy. Jedním z nich je právě Saaremaa, což pro vás může být oáza klidu plná odpočinku a rozjímání. Na ostrově uvidíte větrné mlýny, majáky, jsou zde i lázně a chaty se saunami, pláže bez množství turistů a mnoho upravených turistických cest po celém ostrově. Vyplatí se zůstat několik dnů a načerpat novou energii.

saaremaa-estonsko
Saaremaa, Estonsko. Zdroj foto: Envato

 

Další články o Estonsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?