Švédsko: Poznejte památky i přírodní krásy v této severské zemi

Tentokrát zamíříme na sever – konkrétně do Švédského království (Švédsko). Někomu zde možná přijde, že je tu po celý rok zima a víc než půl roku tma. Po pravdě, nejste až tak daleko od pravdy. Ale i ve Švédsku se na pár dní objeví léto! A nedá se říct, že by zde chyběly památky, krásná příroda, místní speciality a zajímaví lidé.

Základní informace

Švédsko je největší zemí na Skandinávském poloostrově s rozlohou 449 964 km2. Obyvatel má překvapivě jen jako Česká republika – něco přes 10 milionů. Hustota je tím pádem samozřejmě nízká – jen 23 obyvatel/km2. Úředním jazykem je švédština, v některých místech i laponština. Náboženstvím, které převažuje, je křesťanství. Švédsko je konstituční monarchie. Měnou je švédská koruna a země je členem EU (od roku 1995).

pristav-svedsko
Švédsko, zdroj foto: Envato

Stockholm

Hlavním městem Švédského království je Stockholm. Město se podobá Praze v tom smyslu, že zde žije asi 1 milion obyvatel. Jinak se Stockholm rozkládá na 14 ostrovech u ústí jezera Mälaren. Ve Stockholmu jezdí metro, autobusy, tramvaje i příměstská doprava. Kromě toho je tu letiště a lodní doprava (trajekty). Za památkami musíte do centra města. Pro gotickou architekturu navštivte Staré město (Gamla Stan), kde jsou zachovalé středověké uličky i několik kostelů. Zaujmout by vás měl i Švédský královský zámek, dodnes sídlo švédských králů, jedná se o komplex budov z barokního období, a některé části jsou volně přístupné veřejnosti (Královská klenotnice, Královská zbrojnice a Mincovní kabinet). Kromě Národního muzea, které schraňuje umělecké exponáty od 13. století do současnosti, zkuste třeba Muzeum Nobelovy ceny – jsou zde vystaveny všechny exponáty, které se týkají laureátů Nobelovy ceny, včetně jejich osobních věcí, a část muzea je věnována dětem. A kdybyste se chtěli seznámit s moderní architekturou a sportem dohromady, prohlédněte si Ericsson Gloge – multifunkční sportovní arénu, která slouží po celý rok také jako rozhledna – výhled na město je vskutku unikátní.

stockholm-svedsko
Stockholm, zdroj foto: Envato

Další švédská města

Další švédská města už nejsou tak „velká“ jako hlavní město, ale zase jejich prohlídka bude příjemná a nebudete se prodírat davy turistů.

Göteborg

Druhé největší město Švédska oplývá památkami stejně jako hlavní město. Leží na západním pobřeží Švédska, má asi půl milionu obyvatel a někdy se nazývá studentským městem, protože se zde nacházejí 2 univerzity. (Ovšem takových studentských měst je ve Švédsku víc.) To, co vás možná upoutá nejvíc, je bulvár Avenyn, který se velmi podobá pařížskému Champs-d-Elysées. Slavná je i Poseidonova kašna, Městské divadlo, Muzeum umění a Koncertní síň – to vše na náměstí Götaplatsen. Ve městě je přístav a 2 letiště v blízkosti.

goteborg-svedsko
Goteborg, zdroj foto: Envato

Lund

Dalším univerzitním městem je Lund. Je ale mnohem menší, a tak působí dost malebně. Lund patří k nejstarším městům ve Švédsku – zdejší katedrála pochází z 11. století. Univerzita byla založena až v 17. století.

Uppsala

Světoznámé univerzitní město Uppsala se nachází na severovýchod od Stockholmu. Zdejší univerzita je nejstarší v severní Evropě. A kromě univerzity můžete navštívit Uppsalskou katedrálu, Uppsalský hrad ze 16. století a také univerzitní knihovnu Carolina Revidiva, která obsahuje mimo jiné Stříbrnou bibli, kterou odvezli Švédové jako válečnou kořist z Prahy během třicetileté války.

uppsala
Uppsala, zdroj foto: Envato

Umeå

A ještě jedno studentské město musíme zmínit. Je to Umeå, která se nachází na východním pobřeží. Zdejší univerzita patří k nejvyhlášenějším v zemi. Výhodou pro vás by mohlo být, že město je poměrně levné, a to jak ubytováním, tak i restauracemi apod. Můžete zde tedy nerušené strávit několik dní a přitom pozorovat polární záři.

A nyní už se ponoříme do přírodních krás.

Kungsleden

Jestli jste trochu dobrodruzi, pak se určitě vydejte na Královskou cestu, tedy na turistickou trasu, která se nachází v severním Švédsku. Je dlouhá asi 400 km, ale můžete si ji i zkrátit. Čeká vás tu nádherná příroda, trochu drsnější podnebí, ale nádherné výhledy a přespat se dá v chatičkách, které jsou cca 25 km od sebe (za poplatek). Lepší je, když s sebou máte i stan, kdybyste museli přenocovat neplánovaně jinde.

Abisko

Pro pozorování přírody a sledování polární záře neexistuje ve Švédsku lepší místo než přírodní park Abisko. Nachází se na severu země. Jeho součástí je velké jezero Torneträsk a v blízkosti můžete najít i nejvyšší švédskou horu Kebnekaise (má přes 2000 m n. m.). V přírodním parku se nachází i Abiská vědecko-výzkumná stanice, kterou provozuje Královská švédská akademie věd. V parku se můžete poměrně často setkat s losem, ale méně často můžete také narazit na rosomáka, lišku polární nebo medvěda.

abisko-svedsko
Abisko, zdroj foto: Envato

Gotland

Abyste nezůstali jen na pevnině, vydejte se na největší švédský ostrov – Gotland. Jeho povrch je tvořen silurskými vápenci a vyskytují se zde rašeliniště. Na ostrově jsou četné jehličnaté i listnaté lesy. Hlavním městem a zároveň přístavem je město Visby. Toto město je současně nejlépe zachovaným středověkým městem na severu Evropy a i díky tomu se dostalo na Seznam památek UNESCO. Město svého času patřilo k hanzovním městům a dodnes se zachovaly zejména asi 4 km dlouhé hradby. Na ostrově jsou ale i nádherné písčité pláže, a tak když se vám podaří navštívit zemi v příhodném ročním období, můžete se zde vykoupat.

gotland
Gotland, zdroj foto: Envato

 

Další články o Švédsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?