Kam za krásou přírody, přátelskou atmosférou, jídlem, kávou a zážitky? To vše na vás čeká ve Švédsku

0
Stockholm
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       Stockholm

Švédsko je nádherná země s velmi přátelskou atmosférou. Osobně se přesvědčíte, že lidé na severu nejsou chladní, ba naopak. Víte, že Švédové jsou třetím největším konzumentem kávy? Zde dokonce došlo k povýšení na vyšší level, jak? Jaká města ve Švédsku navštívit a co vidět? Čím vás očaruje krása severské země?

Pohostinní Švédové

Nevěřte, že na severu jsou lidé odtažití a studení. Při první návštěvě této malebné země vás mile překvapí přátelská atmosféra, srdečnost místních obyvatel, jejich otevřenost a smysl pro humor. Však jde o zemi, která je jednou z nejliberálnějších v Evropě i ve světě. Ocenitelný je fakt, že Švédové jsou národ, který má smysl pro pořádek v krvi a ctí pravidla. Což znamená, že nikdo vás nepředběhne ve frontě, nebude do vás strkat, neodcizí vaše zavazadlo, kabelu apod.

Švédové jsou gurmáni a milovníci kávy. Právě oni povznesli pití kávy na další úroveň, tzv. fika, tj. konzumaci kávy s pojídáním dortíku. A co se týče jídla, tak posuďte sami, kde jinde než zde se slaví například Den vaflí, Den skořicových šneků. Pro Švédy má jídlo značný význam. A která města navštívit, co vidět a nenechat si ujít? Čím zaujmou a liší se od ostatních?

Hlavní město Stockholm

Krásné město rozprostírající se na břehu řeky mající několik věží, ze kterých je možné vychutnat si pohled na celé město. Návštěva a pobyt v hlavním městě nemusí být zátěží do finančního rozpočtu, pokud netrváte na ubytování v luxusním čtyř, pěti a více hvězdičkovém hotelu a stravování v nejlepších restauracích, je možné zde i s menším množstvím peněz strávit krásný pobyt.

A co vše servíruje tato metropole? Pro milovníky hudby a především světově proslulé švédské kapely Abba je takřka povinností návštěva zdejšího muzea, které je věnováno této úspěšné kapele. Stockholm je vůbec zaslíbeným městem muzeí, kterých se zde nachází nespočet. Interesantní a turisty vyhledávané je například středověké muzeum. Za pozornost stojí prohlídka dřevěné lodi Vasa ze 17. století. Tato loď vyniká tím, že strávila více jak 300 let pod vodou, než se poté stala jednou z hlavních turistických atrakcí. Městské parky doslova vybízí k procházce, odpočinku a užívání si pobytu v přírodě v objetí zeleně.

Göteborg – druhé největší město

Göteborg je druhým největším švédským městem a jde o protiklad Stockholmu. Zde na vás dýchne klidná atmosféra, nepanuje tu chaos a hektičnost, která je typická pro hlavní město. Samozřejmě i po finanční stránce je toto město přijatelnější. I zde se nachází spousta muzeí, navštívit můžete i zdejší galerie, parky apod. A co jedinečného je možné zde vidět?

Určitě si nenechte ujít návštěvu přírodovědného muzea, kde můžete vidět na vlastní oči modré velryby. Ve městě se nachází jeden z největších a nejnavštěvovanějších zábavních parků v celé Skandinávii. Ve městě je řada dřevěných i kamenných domů, ve kterých najdete ty nejlepší zdejší kavárny.

Goteborg
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                Göteborg

Österlen oslní malebnou krásou

Město, které se nachází v jihovýchodním rohu Švédska, patří dlouhodobě mezi oblíbené místo mezi Švédy, pro řadu zahraničních turistů je doposud neznámým a neobjeveným. Zde si můžete pochutnat na čerstvých sezónních potravinách, mezi speciality patří čerstvě ulovený mořský pstruh. A jelikož jde vskutku o místo pro turisty takřka neznámé, nabízí se zde jedinečná příležitost pro plavání a užití si nedotčených písečných plážích na pobřeží Baltského moře.

Pokud se vydáte na písečnou pláž, tak za slunečného dne vypadá jako ty, které jsou v Thajsku či na Filipínách. Pokud chcete navštívit památky, tak rozhodně se vydejte na středověký zámek Gimmingehus, jenž patří mezi ty nejlépe dochované v celé Skandinávii.

Lund – krásné starobylé město

Další město, které je mnohdy turisty při cestě jižním Švédskem přehlédnuto. Město, které bylo založeno již za doby Vikingů. Zde můžete navštívit řadu muzeí, moderní umění v Muzeu skic si rozhodně nenechte ujít, nachází se zde středověká katedrála. Je tu i řada barů, hospod a restaurací. K vidění je tu staré i moderní umění.

Švédská jezera

Destinace, kde narazíte na jezero takřka na každém kroku. A to opravdu, vždyť Švédsko má více jak 95 000 jezer. A některá k tomu mají ještě i netradiční názvy. Největším jezerem a třetím největším v celé Evropě je jezero Vänern na jihozápadě země. Zde rybářští nadšenci ulovili největší lososy na světě s neuvěřitelnou váhou až 20 kg.

Losí safari ve Švédsku

Země, kde je dost losích rezervací a parků. Losí safari Smålandet můžete projet vlastním autem či zdejším vláčkem. V této rezervaci jsou zvířata přítulná a nechají se i pohladit.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here