Poslední republikou vzniklou z bývalé Jugoslávie je Černá Hora. Pro turisty může tento malý stát nabídnout nejen pláže u Jaderského moře, ale i nedotčenou přírodu horských masivů a historické a architektonické památky ve městech.
Základní informace
Černá Hora má rozlohu 13 812 km2. Obyvatel je přes 629 tis. Poměrně nízká je hustota zalidnění – 45 obyv./km2. Úředním jazykem je černohorština, mluví se také srbsky a albánsky. Nejvíce obyvatel vyznává náboženství pravoslavné (72 %), následuje islám (téměř 20 %) a katolíci zaujímají 3. místo s pouhými 3 %. Měnou je euro a země je kandidátskou zemí EU.
Podgorica
Hlavním městem Černé Hory je Podgorica. Je to zároveň největší město a také ekonomické a kulturní centrum země. Město se nachází na soutoku řek Morače a Ribnice a je oficiálně vedeno jako město s nejvyšší průměrnou teplotou v Evropě, tzn. v létě je tu velmi teplo, v zimě sněží jen pár dní. Pro návštěvníky je město velmi pestré, protože jak tudy procházely dějiny a různé civilizace (římská, osmanská, slovanská atd.), každá zde zanechala svou stopu. Osmanské prvky najdete na Starém městě, kde si můžete prohlédnout mešitu, hodinovou věž a starou radnici. Úchvatný je Zimní královský palác, který byl vybudován pro královskou rodinu v 19. století. Byl postaven ve stylu biedermeieru, dnes se v přízemí nachází galerie moderního umění. Kolem paláce se rozkládá královská zahrada s fontánami a Mileninou promenádou (postavenou na přání královny Mileny). Součástí parku je i Náměstí princezny Sofie, vybudované a pojmenované na počest princezny Sofie, která zemřela ve věku pouhých 2 měsíců. Poněkud modernější architekturu můžete vidět na náměstí Petra Cetinjského, které se nachází blízko černohorské univerzity. Na jihu města se pak nachází klášter Dajbaje, který je pravoslavným chrámem a v historii sloužil jako křestní místo princů a princezen. Největším pravoslavným kostelem v Podgorici je kostel Vzkříšení, který slouží i jako místo pro poutníky.
Budva
Toto krásné historické město se rozkládá v zálivu Jaderského moře, kde do něj ústí řeka Grdevica. Město bylo obydleno už starými Římany a dodnes se zde zachovaly hradby z tohoto období (tedy 2500 let staré). Hradby si můžete prohlédnout, a kdyby vám to nestačilo, pak nedaleko Budvy stojí nejjižnější pevnost Rakousko-Uherska – pevnost Kosmač, z níž se dochovaly jen zbytky. V okolí města je i spousta pravoslavných klášterů. Nenechte si také ujít noční pohled na osvětlené město a poměrně živý noční život.
Kotor
Nedaleko Budvy rovněž v zálivu Jaderského moře leží další historické město – Kotor. Kotor byl také městem s bohatou historií, nejprve ho vlastnila Byzantská říše, poté se zde rozkládala osmanská moc, dále byl součástí Rakousko-Uherska… A protože zdejší památky se zachovaly do dnešních dnů prakticky neporušené, bylo město zapsáno i na Seznam UNESCO. Najdete tu středověké hradby, pevnost svatého Jana, kostely v románském, gotickém i barokním stylu, paláce zejména v renesančním stylu, hodinovou věž a typické obytné domy z 14. až 17. století.
Prokletije
Nejvyšším pohořím Černé Hory nacházející se na pomezí Černé Hory, Kosova a Albánie je Prokletije. Leží v něm i nejvyšší hora Černé Hory – Maja e Jezerces (2694 m n. m.). V pohoří se nalézají také dvě jezera – Plavské jezero a Ridské jezero. Stěny hor jsou vápencové a vy si můžete vybrat z mnoha turistických cest, z nichž budete toto tajemné místo objevovat.
Skadarské jezero
Toto jezero je třetím největším v Evropě. Má úchvatnou scenérii, protože na jedné straně se ztrácí v nížinách, na druhé z něj vystupují hory. Je zde povoleno se koupat i rybařit, ale je třeba chovat se zodpovědně, protože jezero je zároveň ptačí rezervací – najdete tu jediné evropské pelikány.