Černá Hora: Země pro milovníky památek, turistiky a krásné přírody

Poslední republikou vzniklou z bývalé Jugoslávie je Černá Hora. Pro turisty může tento malý stát nabídnout nejen pláže u Jaderského moře, ale i nedotčenou přírodu horských masivů a historické a architektonické památky ve městech.

Základní informace

Černá Hora má rozlohu 13 812 km2. Obyvatel je přes 629 tis. Poměrně nízká je hustota zalidnění – 45 obyv./km2. Úředním jazykem je černohorština, mluví se také srbsky a albánsky. Nejvíce obyvatel vyznává náboženství pravoslavné (72 %), následuje islám (téměř 20 %) a katolíci zaujímají 3. místo s pouhými 3 %. Měnou je euro a země je kandidátskou zemí EU.

Ostrov-Sv-Stefan-Budva-Cerna-Hora
Ostrov Sv. Stefan, Černá Hora. Zdroj foto: Envato

Podgorica

Hlavním městem Černé Hory je Podgorica. Je to zároveň největší město a také ekonomické a kulturní centrum země. Město se nachází na soutoku řek Morače a Ribnice a je oficiálně vedeno jako město s nejvyšší průměrnou teplotou v Evropě, tzn. v létě je tu velmi teplo, v zimě sněží jen pár dní. Pro návštěvníky je město velmi pestré, protože jak tudy procházely dějiny a různé civilizace (římská, osmanská, slovanská atd.), každá zde zanechala svou stopu. Osmanské prvky najdete na Starém městě, kde si můžete prohlédnout mešitu, hodinovou věž a starou radnici. Úchvatný je Zimní královský palác, který byl vybudován pro královskou rodinu v 19. století. Byl postaven ve stylu biedermeieru, dnes se v přízemí nachází galerie moderního umění. Kolem paláce se rozkládá královská zahrada s fontánami a Mileninou promenádou (postavenou na přání královny Mileny). Součástí parku je i Náměstí princezny Sofie, vybudované a pojmenované na počest princezny Sofie, která zemřela ve věku pouhých 2 měsíců. Poněkud modernější architekturu můžete vidět na náměstí Petra Cetinjského, které se nachází blízko černohorské univerzity. Na jihu města se pak nachází klášter Dajbaje, který je pravoslavným chrámem a v historii sloužil jako křestní místo princů a princezen. Největším pravoslavným kostelem v Podgorici je kostel Vzkříšení, který slouží i jako místo pro poutníky.

Budva

Toto krásné historické město se rozkládá v zálivu Jaderského moře, kde do něj ústí řeka Grdevica. Město bylo obydleno už starými Římany a dodnes se zde zachovaly hradby z tohoto období (tedy 2500 let staré). Hradby si můžete prohlédnout, a kdyby vám to nestačilo, pak nedaleko Budvy stojí nejjižnější pevnost Rakousko-Uherska – pevnost Kosmač, z níž se dochovaly jen zbytky. V okolí města je i spousta pravoslavných klášterů. Nenechte si také ujít noční pohled na osvětlené město a poměrně živý noční život.

Budva-Cerna-Hora
Budva, Černá Hora. Zdroj foto: Envato

Kotor

Nedaleko Budvy rovněž v zálivu Jaderského moře leží další historické město – Kotor. Kotor byl také městem s bohatou historií, nejprve ho vlastnila Byzantská říše, poté se zde rozkládala osmanská moc, dále byl součástí Rakousko-Uherska… A protože zdejší památky se zachovaly do dnešních dnů prakticky neporušené, bylo město zapsáno i na Seznam UNESCO. Najdete tu středověké hradby, pevnost svatého Jana, kostely v románském, gotickém i barokním stylu, paláce zejména v renesančním stylu, hodinovou věž a typické obytné domy z 14. až 17. století.

Cerna-Hora-Kotor
Kotor, Černá Hora. Zdroj foto: Envato

Prokletije

Nejvyšším pohořím Černé Hory nacházející se na pomezí Černé Hory, Kosova a Albánie je Prokletije. Leží v něm i nejvyšší hora Černé Hory – Maja e Jezerces (2694 m n. m.). V pohoří se nalézají také dvě jezera – Plavské jezero a Ridské jezero. Stěny hor jsou vápencové a vy si můžete vybrat z mnoha turistických cest, z nichž budete toto tajemné místo objevovat.

Plavske-jezero-Cerna-Hora
Plavské jezero, Černá Hora. Zdroj foto: Envato

Skadarské jezero

Toto jezero je třetím největším v Evropě. Má úchvatnou scenérii, protože na jedné straně se ztrácí v nížinách, na druhé z něj vystupují hory. Je zde povoleno se koupat i rybařit, ale je třeba chovat se zodpovědně, protože jezero je zároveň ptačí rezervací – najdete tu jediné evropské pelikány.

 

Další články o Černé Hoře

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?