Olib – málo známý chorvatský ostrov s bohatou historií

0

Pokud byste chtěli ostrov Olib najít na mapě, pak musíte zamířit do severní Dalmácie, resp. do zadarského souostroví. Patří ke skupině menších ostrůvků, zahrnujících ještě Premudu a Silbu. A všechny tři mají něco společného.

VIDEO:

Jsou spíše menší, plné zeleně a s pevninou je spojují jenom trajekty. Nevedou sem žádné mosty ani pravidelné lodní linky, takže se jim vyhýbají všichni turisté, kteří mají rádi svůj pobyt v Chorvatsku naplánován do nejmenších detailů.

VIP služby tu nečekejte

První historické záznamy máme o Olibu už od dob římské říše a střídavě byl osídlován po celý středověk. Dnes tu má oficiální trvalý pobyt 148 lidí, ovšem skutečné množství starousedlíků je nejspíš ještě menší. Způsob obživy je tu prakticky jediný: pronajímání menších hotelů a hotýlků cestovatelům, kteří touží po kousku soukromí uvnitř jinak přeplněného Chorvatska.

Ale pokud máte rádi divokou přírodu a spokojíte se s jednou písečnou pláží (ovšem velmi pěknou), určitě si tu přijdete na své. Navíc ostrov protíná několik turistických stezek. Dostanete se po nich třeba k k zátokám Slatinica na východě a Draga na severu nebo k zátokám Sv. Nikola a Jižní Slatina, které leží pro změnu na jihu ostrova.

Za krásnými zátokami ostrova Olib

Slatinica, o které jsme se již zmiňovali, je bezpochyby jednou z nejkrásnějších zátok, lemujících pobřeží Jaderského moře. Pyšní se především krásnou písečnou pláží s volným sestupem do vody, takže se hodí i pro rodiny s dětmi. V sezóně je oplocená a určená výhradně pro koupající se návštěvníky. Zajímavá je i zátoka  Sv. Nikoly, pojmenována podle blízkého kostela (ten také doporučujeme navštívit).  Je skvěle chráněná před všemi větry kromě jižních, takže se perfektně hodí pro ničím nerušené plavání. Chcete si Olib prohlédnout ještě o něco lépe? Vsaďte na naše video.

zdroj foto: redakce

Fotografie:

Chorvatsko-olib
Chorvatsko-olib

Olib-chorvatsko
Olib-chorvatsko

Olib
Olib

Plaz-olib
Plaz-olib

Zapad-slunce
Zapad-slunce

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA