Kazachstán: Země, která láká na krásnou přírodu i dochované památky

Zajímavou zemí zasahující i do Evropy je bezesporu Kazachstán. Ačkoliv je to země, která má za sebou také neslavné dědictví Sovětského svazu, zachovala si spoustu původních znaků a krás. Ostatně, posuďte sami.

Základní informace

Svou rozlohou 2 717 300 km2 se řadí na 9. místo na světě z hlediska velikosti. Počet obyvatel je něco málo přes 18,5 milionu. Díky tomu je hustota zalidnění velmi nízká – 6,48 obyv./km2. Úředními jazyky jsou kazaština a ruština. Nejrozšířenější náboženství jsou islám a křesťanství. Měnou je tenge. Kazachstán je součástí Společenství nezávislých států.

nur-sultan-astana-kazachstan
Nur-Sultan, Kazachstán. Zdroj foto: Envato

Nur-Sultan

Hlavním městem Kazachstánu je Nur-Sultan (dříve také Astana). Toto město je oproti jiným hlavním městům zvláštní tím, že se nachází přímo uprostřed liduprázdných stepí – což je ale pro Kazachstán typické. V Nur-Sultanu najdete staré i nové památky, moderní architektura je poznamenána socialistickým stylem. Mezi ty nejstarší památky patří například kostel Konstantina a Jeleny, nebo Zelená mešita odkazující k dědictví islámu. Hezké je i centrální náměstí s výraznou kašnou. Z moderních staveb si určitě prohlédněte Palác míru a harmonie, který byl dokončen roku 2006 a je ukázkou náboženské tolerance Kazachstánu – je to místo, kde se spolu setkávají vyznavači křesťanství, judaismu, islámu i hinduismu a budhismu. Palác má tvar pyramidy a je nepřehlédnutelný. A konečně za zhlédnutí stojí i Prezidentský palác (Ak Orda), který je postaven z jednoho kusu monolitického betonu a obložen mramorem. Během prohlídky města si určitě odpočiňte v některé z restaurací či barů, kde můžete nasát místní atmosféru a ochutnat místní speciality.

nur-sultan-astana-parlament-kazachstan
Nur-Sultan (Astana), Kazachstán. Zdroj foto: Envato

Almaty

Almaty (dříve Alma Ata) je naopak největším městem Kazachstánu. Dříve bylo i hlavním městem, dodnes však zůstalo alespoň kulturním a finančním centrem. Z památek je určitě vhodné k navštívení Kastějevovo státní muzeum umění, protože se jedná o největší galerii v zemi. Ale prohlédněte si i budovu Opery, Chrám Nanebevzetí Páně nebo obrovské tržiště Green Bazaar, kde můžete podle libosti nakupovat rukodělné výrobky nebo místní speciality.

Taraz

Čtvrté největší město v zemi a zároveň kdysi nejdůležitější město na tzv. Hedvábné stezce (největší obchodní trasa vedoucí z východní Asie do Evropy) je poseté památkami a přímo láká z návštěvě. Kromě průmyslu je cestovní ruch druhým nejvýznamnějším odvětvím. Nejstarší památkou je Karachánovo mauzoleum, které pochází již z 10. století. Dále zde sídlí divadlo a Dulatiho státní univerzita. Z islámských památek je nejvýraznější mešita s modrou kopulí.

Národní park Altyn-Emel

Překrásný národní park mezi řekou Ile a pohořím Ak-Tau byl založen roku 1996. Můžete zde navštívit Singing Dunes (zpívající duny) a pokochat se zdejší přírodou. Většina zvířat je chráněných a ohrožených, ale na svých cestách můžete spatřit gazely a antilopy, ropuchy, černé čápy, orla královského i netopýry nebo jeleny.

altyn-emel-kazachstan
Altyn Emel, Kazachstán. Zdroj foto: Envato

Video:

Kazachstán je známý svými jezery. Alespoň některá z nich byste při své návštěvě neměli minout. Jedním takovým je například Velké Almaatské jezero.

Velké Almaatské jezero

Již podle názvu je jasné, že se nachází blízko města Almaty. Leží ve výšce 2500 m n. m. a nabízí překrásné výhledy po okolí. Voda je zde čistá a průzračná. Můžete se sem dostat vlastním autem, půjčeným autem, nebo dokonce taxíkem přímo z Almaty.

almaatske-jezero-kazachstan
Almaatské jezero, Kazachstán. Zdroj foto: Envato

Kaindy Lake

Jezero v horách Ťan-Šan je zajímavé tím, že z něj vystupují kmeny stromů. Sem se dostanete pouze terénním autem, které je nejlepší si půjčit, nebo využít místních průvodců. Pohled, který se vám zde naskytne, ale stojí zato. Ráno zde můžete pozorovat východ slunce a vyhnete se davu turistů.

 

Další články o Kazachstánu

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?