San Marino: Zavítejte do jednoho z nejbohatších států na světě

Další malou zemí v Evropě je San Marino. Je to stát uvnitř jiného státu – Itálie. Jedná se také o jeden z nejbohatších států na světě s nejnižší nezaměstnaností. K ekonomice státu výrazně přispívá cestovní ruch.

san-marino
San Marino, zdroj foto: Envato

Základní informace

Rozloha státu je 61 km2. Obyvatel je něco málo přes 32 tisíc. Úředním jazykem je italština a převažujícím náboženstvím římsko-katolické. Platidlem je euro, ačkoliv země není oficiálním členem EU.

San Marino

Ano, nezdá se vám to. Hlavní město San Marina se opravdu jmenuje San Marino. Město se nachází v západní části země. Je až třetím největším městem a ani se zde nenacházejí důležité ekonomické podniky. Historické centrum města bylo zapsáno na Seznam památek UNESCO. A vy zde můžete navštívit zejména 3 sanmarinské pevnosti – jedná se o pevnosti rozmístěné na pahorcích kolem města a jsou tak důležité pro místní obyvatele, že se nacházejí jak na znaku, tak i na vlajce země. Největší z pevností je La Guaita, která je také nejstarší. Kromě toho, že chránila město před nepřáteli, sloužila ve své době také jako vězení. La Cesta je mladší, pochází ze 13. století, a dnes v ní najdete muzeum historických zbraní. Il Montale je nejmenší pevnost a postavena byla až ve 14. století, dnes však není otevřena pro veřejnost.

san-marino-mesto
San Marino, zdroj foto: Envato

Dále můžete navštívit Palazzo de Capitani, moc pěkný je také Vládní palác, Basilica di San Marino, klášter svaté Kláry, nebo třeba Grand Hotel San Marino.

Serravalle

Největším městem San Marina je však Serravalle. Nachází se na okraji Apenin. První zmínky o městě pocházejí z 10. století. Ve městě je největší památkou středověký hrad postavený rodem Malatestů z Rimini.

Borgio Maggiore

Druhým největším městem je Borgio Maggiore. Zajímavostí je zejména lanová dráha, která spojuje toto město se San Marinem, resp. horou Monte Titano. Mnoho památek je na hlavním náměstí Piazza Grande. Prohlédněte si třeba městskou radnici, hodinovou věž nebo zvonici z 19. století.

mount-titano-san-marino
Monte Titano, zdroj foto: Envato

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?