Malta: Oblíbená turistická destinace ve Středozemním moři

Maličký ostrovní stát ve Středozemním moři je pastvou pro oči pro všechny turisty. Od starověku byla Malta díky své poloze důležitým dopravním uzlem, a tak o památky z nejrůznějších období není nouze.

Základní údaje

Malta má rozlohu 316 km2. Počet obyvatel je 452 tisíc. Hustota zalidnění je tím pádem velmi vysoká – 1421 obyv./km2. Úřední jazyky jsou tři: maltština, angličtina a italština. 98 % obyvatel vyznává římskokatolické náboženství. Platí se eurem a země je nejmenším členem EU.

Video:

Valletta

Hlavním městem Malty je Valletta. Leží na východním pobřeží ostrova a v roce 1980 bylo její centrum zapsáno na Seznam památek UNESCO. Valletta je plná památek, které se nacházejí doslova na každém kroku. To je způsobeno samozřejmě i tím, že samotné město je poměrně malé. Jeho dominantou je nádherná kupole kostela Panny Marie z hory Kamel z 16. století, postavená v barokním stylu. Ve 20. století byl kostel restaurován. Katedrála sv. Jana Křtitele pochází rovněž z 16. století a barokní styl se v ní projevuje zvenku i uvnitř. V mramorových hrobkách jsou pohřbeni mniši, kteří zejména výstavbu financovali. Nezapomeňte navštívit také Palác velmistrů, který sloužil jako reprezentační barokní rezidence. Zajímavým objektem je i pevnost sv. Elma. A za zmínku rozhodně stojí 8 paláců, které patřily maltézským rytířům. Pro odpočinek zvolte zahrady Lower Barraka.

valetta-malta
Valetta, zdroj foto: Envato

Mdina

Další město na Maltě vás uchvátí svou krásou, polohou i památkami. Je to město, kudy se přehnaly římské i arabské dějiny, a tak není divu, že zde vyrostlo mnoho kostelů, chrámů i paláců. Prohlédněte si mohutné opevnění a hradby i městské brány. Pěkný je benediktinský klášter, ale i katedrála svatého Pavla a katakomby.

Mdina-Malta
Mdina, zdroj foto: Envato

St. Julians

Město St. Julians a jeho čtvrť Paceville jsou proslulé zejména nočním životem. Navštivte zdejší bary, kluby i kasina, projděte se křivolakými uličkami, nebo si rovnou pronajměte apartmán u pobřeží.

st-julians
St. Julians, zdroj foto: Envato

Mosta

Mosta je největším městem na Maltě. Dominantou města je Santa Maria Assunta, jelikož má kopuli o průměru 37 m. Ačkoliv se jedná o rotundu, není ro románská rotunda v pravém slova smyslu, ale neoklasicistní stavba, která rotundu připomíná. Vejděte i dovnitř, protože vás ohromí výzdoba v bílé a vínové barvě.

Pevnost Rinella

Kluci a tátové určitě rádi navštíví pevnost Rinellu, což je obrovská pevnost ze středověkých dob, ale doplněná největším funkčním dělem na světě, které sem dovezli Britové, když potřebovali chránit Maltu před Italy.

Tarxien

Toto město byste měli navštívit, pokud vás zajímá hluboká historie, která je tak trochu stále obestřena tajemstvím. Zde totiž uvidíte pozůstatky megalitických chrámů ze 3. tisíciletí před naším letopočtem. Památky jsou zapsané na Seznamu UNESCO.

A jdeme do přírody a na pláž!

Navštívit Maltu a chodit jen po památkách, to by byl hřích. Nachází se zde totiž mnoho krásných pláží a každá je jiná. Stačí si jen vybrat.

Pláže v zátoce Armier Bay

Zde najdete 2 písečné pláže a vstup do vody je velmi pozvolný. Dá se tu i šnorchlovat. I ceny jsou zde příjemné, protože pláž slouží hlavně pro místní obyvatele.

Pláž Gnejda Bay

Krásná pláž, která je méně navštěvovaná turisty, více místními, je charakteristická průzračnou vodou, zlatým pískem, pozvolným přístupem do moře a útesy kolem, kde se můžete vyfotografovat. Navštívit zde můžete i rybářskou vesničku.

Paradise Bay

Pláž u stejnojmenného hotelu slouží především turistům ubytovaným v hotelu, ale je přístupná i široké veřejnosti – jen musíte přijít včas. Čeká vás tu průzračná voda a korálové útesy, ve kterých můžete pohodlně šnorchlovat.

 

Další články o Maltě

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?