Bělorusko: Kam za památkami a přírodou v této postsovětské zemi?

Dalším státem vzniklým z bývalého Sovětského svazu je Bělorusko. I Bělorusko si prošlo mnoha historickými zvraty a patřilo v historii nejprve pod Kyjevskou Rus, pak do Polsko-litevské unie a nakonec do ruského impéria včetně SSSR. A víte, že je to poslední stát v Evropě, kde je vykonáván trest smrti? Tak zkuste nespáchat žádný trestný čin na jeho území 🙂

Základní informace

Rozloha Běloruska je 207 595 km2. Počtem obyvatel se blíží naší republice – v současné době je to 9,5 milionu. Hustota zalidnění je 46 obyv./km2. Oficiálními jazyky jsou běloruština a ruština. Národnostní složení čítá Bělorusy, Rusy, Poláky a Ukrajince. Z náboženství je nejvíce zastoupeno pravoslaví a římští katolíci. Měnou je běloruský rubl, země není členem EU.

belorusko-minsk
Minsk, Bělorusko. Zdroj foto: Envato

Minsk

Hlavním městem Běloruska je Minsk. Je zároveň i největším městem Běloruska. Je také dopravním uzlem pro východní Evropu, protože právě přes Minsk vede železniční trať ze západu na východ (Berlín – Moskva) i ze severu na jih (Riga – Kyjev). Město má rozvinutou městskou hromadnou dopravu včetně metra. Minsk můžeme směle označit i za univerzitní město, protože se zde nachází 12 univerzit (například Běloruská státní univerzita, Běloruská státní technická univerzita). Památek najdete také mnoho, například z kostelů je moc hezký barokní chrám Panny Marie. Vítězné náměstí v centru Minsku s obeliskem se začalo stavět ve 30. letech 20. století a vynikne zejména osvícené v noci. Potrpíte-li si na moderní architekturu, běžte se podívat na budovy Národní knihovny, která se dostavěla v roce 2006, sestává z několika geometrických tvarů a má vstup ve formě obrazovky, která vysílá po celou noc. Pro sportovní fanoušky je nezbytností zhlédnout Minsk-Arénu, která je jedna z největších v Evropě a také nejmodernějších.

narodni-knihovna-minsk
Národní knihovna, Minsk. Zdroj foto: Envato

Grodno

U měst ještě zůstaneme. Grodno je totiž město, které si zachovává svou historickou tvář do dnešních dnů. Dominantou města je Báthoryho zámek, který byl původně postaven v 11. století, ale pak renesančně přestavěn. Byl významnou budovou, protože v něm zasedal Sejm, dnes se v něm nachází muzeum. Krásná je římskokatolická katedrála sv. Františka Xaverského a synagoga. TIP: Grodno můžete navštívit, i pokud budete na návštěvě v Litvě, protože je velmi blízko litevských hranic.

grodno-belorusko
Grodno, Bělorusko. Zdroj foto: Envato

Brest

Blízko při hranicích s Polskem zase leží Brest. Z historie je znám také pod pojmenováním Brest Litevský (pozůstatek z dob, kdy byl součástí Polsko-litevské unie). Stejně jako je Minsk dopravním uzlem mezi západem a východem i severem a jihem, Brest je zase uzlem mezi střední a východní Evropou. Nejvýznamnější památkou je Brestská pevnost, která byla již součástí středověkého opevnění, ale významnou roli sehrála zejména za 2. světové války, kdy se stala symbolem odporu proti nacistům v rámci Velké vlastenecké války. Pevnost nepřehlédnete, protože je postavena z červených cihel.

Do Brestu se vypravte v létě, je tu velmi příjemné počasí. A v létě se také nejlépe vyráží do Bělověžského pralesa (viz dále), pro nějž je Brest výborným výchozím bodem.

brest-belorusko
Brest, Bělorusko. Zdroj foto: Envato

Bělověžský prales

Tento nádherný národní přírodní park se nachází na hranicích s Polskem a částečně do Polska zasahuje. Nalézá se na Seznamu dědictví UNESCO. 96 % pralesa pokrývají lesy, ze stromů jsou zde například smrk, borovice, olše, bříza, dub. A pozor – v centrální části pralesa jsou stromy staré 130 let. Z asi 1000 druhů rostlin je 660 původních a ostatní zavlečené činností člověka. Spatřit můžete vstavače, šáchory, hvozdíky, divoké růže, hluchavky a další. Z fauny můžete obdivovat zubra evropského, ale také tarpana lesního, což je zpětným křížením znovuobjevený divoký kůň. Dalších 58 druhů savců, nespočet ptáků a hmyzu na vás čeká, pokud se vydáte na dobrodružnou cestu po tomto pralese.

Jezero Narač

I vodní plochy jsou v Bělorusku často navštěvované a využívané. Hojně navštěvované turisty domácími i zahraničními je i největší jezero Narač. Nachází se v Minské oblasti. V jezeře žije asi 25 druhů ryb (okoun, lín, štika aj.), takže na své si přijdou i rybáři.

jezero-narac-belorusko
Jezero Narač, Bělorusko. Zdroj foto: Envato

Asvějské jezero

Druhým největším jezerem je Asvějské jezero. Není úplně vhodné ke koupání, protože na jeho dně je jíl a v okolí mnoho sapropelu (organického bahna), ale zato tu můžete vidět mnoho ryb, vodních ptáků (labuť, racek), i vodních savců, jako je bobr evropský a ondatra.

Dudutki

Jestli je v Bělorusku něco, kde na vás dýchne tradiční historický duch, pak je to skanzen řemesel Dudutki. Leží asi 40 km od Minsku a najdete tu všechna tradiční běloruská řemesla, jako třeba pálení vodky z brambor, pletení ozdob ze slámy, včelařství nebo výroba různých nástrojů. Většinu řemesel si můžete i sami vyzkoušet (za poplatek) a vyrobený suvenýr odvézt domů. Taková vlastnoručně vypálená vodka bude skvělým dárkem pro vaše blízké.

 

Další články o Bělorusku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?