Slovinsko: Pro milovníky turistiky a přírody je ideální volbou

Jednou z nástupnických zemí vzniklých z bývalé Jugoslávie je i Slovinsko. I když u moře má tato země jen malou část svých hranic, má turistům stále co nabídnout. I proto je zde cestovní ruch státem značně podporován.

Základní informace

Slovinská republika má rozlohu 20 273 km2. Počet obyvatel přesahuje 2 miliony. Hustota obyvatelstva je 101 obyv./km2. Oficiálním jazykem je slovinština (používá latinku), v menšinách se používá italština a maďarština. Národnostní složení tvoří z více než 80 % Slovinci, ale žijí zde i Srbové a Chorvati. Téměř 60 % obyvatel se hlásí ke katolicismu. Měnou je euro a země je členem EU.

lublan
Lublaň, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Lublaň

Hlavním městem Slovinska je Lublaň. Je zároveň i největším městem ve Slovinsku. V Lublani narazíte na mnoho různých památek, protože se nachází na křižovatce germánských, slovanských a románských národů. Historické centrum se zachovalo neporušené do dnešní doby, i když některé památky utrpěly škody při zemětřesení v roce 1511 a byly pak nahrazeny stavbami v barokním stylu. V centru města najdete například Lublaňský hrad, který má románské, gotické i renesanční prvky. Dodnes se zde konají svatby. A vy se sem můžete dostat lanovkou. Zajímavá je i radnice, před níž stojí replika Robbovy kašny. Katedrála svatého Mikuláše je největší sakrální stavbou ve městě a nemůžete ji přehlédnout, jelikož má zelenou kopuli a dvě vysoké věže rovněž se zelenými špičkami.

Odpočinout si můžete v městském parku Tivoli, nebo v botanické zahradě. Lublaň získala dokonce ocenění Evropské zelené hlavní město za rok 2016. A pěknou podívanou i procházku skýtají rovněž mnohé mosty přes řeku Lublaňku. Lublaň jako mnohá jiná hlavní města východní Evropy se v létě mění v dějiště různých hudebních, divadelních a filmových festivalů.

slovinsko-lublan
Lublaň, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Ptuj

Dalším městem, které je možné navštívit, je Ptuj ve východní části země. Jedná se o nejstarší město ve Slovinsku – území bylo obýváno již v době kamenné a v době římské zde vznikla první osada. Město je nyní známé zejména hradem, který se tyčí nad řekou Drávou. Když hrad navštívíte, naskytne se vám překrásný výhled na městečko pod vámi.

ptuj-slovinsko
Ptuj, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Piran

Toto městečko vás uchvátí italskou architekturou a svou polohou na výběžku do moře. Ve městě určitě navštivte Benátský palác a Městský palác, kostely svatého Petra a svatého Jiří, Prvomajski trh s kašnami, podívejte se na zbytky hradeb a navštivte Akvárium, které obsahuje několik nádrží a mnoho druhů ryb a mořských živočichů.

piran-slovinsko
Piran, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Maribor

Poněkud jinou podívanou vám poskytne město Maribor. Můžete zde navštívit vinice a ochutnat místní produkci vína. Místní vinohrad je prý nejstarší na světě. Projít se po promenádě podél řeky Drávy je taky pozoruhodným zážitkem.

maribor-slovinsko
Maribor, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Z měst se přesuneme do přírody…

Lipica

Začneme ve vesnici Lipica, která je proslulá chovem koní lipicánů. Stanice byla založena již za Rakousko-Uherska a jméno dostala podle lip, které zde všude dosud rostou. Koně byli původně nakoupeni ve Španělsku a dovezeni sem, protože je zde podobné podnebí. Vyšlechtěni byli za Marie Terezie.

lipica-slovinsko
Lipica, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Jeskyně

Jestli je Slovinsko něčím proslulé, pak to jsou jeskyně. Můžete si vybrat třeba Postojnské jeskyně (Postojna jama), což je krasový jeskynní systém dlouhý asi 24 km. Do nitra jeskyně vás doveze vláček. Další možností jsou Skočjanske jame, které jsou turistům také přístupné, a pod nimiž protéká řeka Reka v hloubce 34 metrů. Jsou zapsány na Seznamu dědictví UNESCO.

Postojnske-jeskyne-slovinsko
Postojnské jeskyně, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Triglavský národní park

Jedná se o jediný národní park na území Slovinska, a tak byste si jej neměli nechat ujít. Vyhlášen byl již v roce 1961. Je to krasový park ve vysokohorském pásmu, převažuje zde alpská flóra a fauna (vidět můžete docela běžně medvědy, srnce, kamzíky a vlky). Nejvyšším bodem parku je vrchol Triglav, který se navíc nachází v jeho středu. Má ale nadmořskou výšku 2 864 m n. m., takže na výstup musíte být dobře připraveni. Pro méně zkušené, ale nebojácné je připravena stezka z dřevěných lávek – Vintgard.

triglav-narodni-park-slovinsko
Národní park Triglav, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Karavanky

Turisticky příjemné je pohoří Karavanky. Nebývá zde velké množství turistů, a tak si můžete turistické pochody naplánovat a užít podle sebe. Nachází se na hranicích s Rakouskem. Na vrcholcích hor se rozprostírají louky, které zároveň často slouží jako pastviny. Nejvyšším vrcholem je Hochstull s výškou 2236 m n. m.

karavanky-slovinsko
Karavanky, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Julské Alpy a jezera

Julské Alpy jsou druhým pohořím ve Slovinsku na hranicích s Rakouskem. Jsou vyšší a také turisty více navštěvované. Přesto jim to neubírá na kráse. Julské Alpy se ještě dělí na Východní a Západní. Nacházejí se zde jezera Lagi di Fusine a Lagi di Predil. Z fauny zde uvidíte kamzíky, kozorožce, jeleny i tetřevy. Z ptáků potom můžete zahlédnout orla skalního. Zajímavá je zde ale i flóra – spatřit se totiž dá lomikámen, netřesk nebo různé druhy hořců – všechno je přísně chráněno.

julske-alpy-slovinsko
Julské Alpy, Slovinsko. Zdroj foto: Envato

Strunjanské soliny

Tyto solné plantáže, kde se sůl dosud těží ručně v tzv. bazénech, které jsou zaplaveny vodou při přílivu, jsou opravdovou atrakcí pro turisty. Solinářské domky postavené v minulých stoletích, jsou dokonce vyhlášeny za chráněné památky. Kromě výroby soli se zde nachází unikátní ekosystém, protože zde rostou rostliny a žijí živočichové, kteří potřebují k životu slanou půdu.

Další články o Slovinsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?