Severní Makedonie: Skvělé místo nejen pro dobrodruhy

Severní Makedonie patří k nástupnickým státům bývalé Jugoslávie a do roku 2019 nesla název Makedonie. I v této zemi se můžete kochat jak památkami historickými a architektonickými, tak přírodními. Možná nepatří k těm nejnavštěvovanějším, ale to je někdy spíše výhoda, protože vás nikde nebudou obtěžovat davy turistů.

Základní informace

Republika má rozlohu 25 713 km2. Počet obyvatel je něco přes 2 miliony. Hustota zalidnění je pak 80 obyv./km2. Oficiálním jazykem je makedonština, někde také albánština. Náboženství najdeme pravoslavné, katolické i islámské. Platidlem je makedonský denár a země je kandidátskou zemí EU (od 2005).

Skopje

Hlavním městem země je Skopje, které je zároveň největším městem. Město je krásné i na pohled, je obklopeno horami, nachází se v něm několik parků a také zoologická a botanická zahrada. Skopje je také známé množstvím památek, muzeí, sídlí zde univerzita atd. Všechno rozhodně projít nestihnete. Ale vyberte si to, co vás nejvíce zajímá. Vidět byste měli Starý bazar, což je staré obchodní místo, kde se zachovaly staré krámky, ale i turecké lázně, mešita a hodinová věž. Kamenný most (Dušanův most) přes řeku Vajdar připomíná náš Karlův most – konají se na něm festivaly, slavnosti a vždy je na něm spousta stánků. Pevnost Kale je zajímavá sama o sobě, ale navíc z ní spatříte celé město jako na dlani. Pokud máme vybrat nejlepší muzea, pak velké muzeum je Muzeum Makedonie, které vás provede po historii, archeologii i etnografii. Pro zájemce o mince je určeno Numizmatické muzeum, zatímco poněkud smutnou připomínkou osudu Židů za druhé světové války je Pamětní centrum holocaustu Židů z Makedonie. Nejznámějším festivalem je Kulturní léto ve Skopje, který byste rozhodně měli navštívit, pokud se do města vydáte právě v tomto období.

skopje
Skopje, Severní Makedonie. Zdroj foto: Envato

Veles

Město Veles bylo v minulosti zasvěceno bohu Velesovi. Ve městě je pevnost Velesko Kale, která se v podstatě neporušená dochovala do dnešních dnů. Turisty vyhledávané je blízké jezero Mladost. Nedaleko města jsou také ruiny města Stobi.

Bitola

Město blízko hranic s Řeckem nabízí pohled do historie, resp. jak to vypadalo v osmanské říši. Naleznete zde mešitu, hodinovou věž, starý bazar a určitě se projděte po hlavní třídě Širok Sokak, kde můžete navštívit restaurace a kavárny.

Tetovo

Město je opět nejspíše připomínkou turecké nadvlády, dnes je centrem albánské menšiny v Severní Makedonii. Nejkrásnější památka je Malovaná mešita, která je zevnitř zdobená malovanými dlaždicemi, což nebývá u mešit běžné. Dále zde najdete posvátné místo dervišů Arabati Baba Teke ze 16. století, ruiny osmanské pevnosti a pravoslavné chrámy.

I Severní Makedonie má mnoho přírodních krás, kterými vás teď provedeme.

Ochridské jezero

Na hranicích Severní Makedonie a Albánie se nachází jedno z nejkrásnějších jezer v Evropě. Leží v tektonické kotlině a jeho voda je skutečně průzračná. V létě dosahuje teplota vody až 24 °C. Vyskytují se zde mimo jiné endemické druhy pstruhů (letnica a belvica).

Kaňon Matka

V severozápadní části Severní Makedonie najdete unikátní kaňon Matka, který zde vyhloubila řeka Treska. Jezero je však uměle vytvořeno. Vyskytují se zde endemické druhy pavouků, štírků i motýlů. Stěny kaňonu jsou sice těžko přístupné, ale je v nich vytesána stezka, po které se můžete dostat k některým pravoslavným klášterům, které zde byly ve středověku vybudovány, aby zde mniši měli klid na rozjímání.

 

Další články o Severní Makedonii

Není k dispozici žádný obsah

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?