Velká Británie: Vydejte se na ty nejzajímavější místa. Máme pro Vás několik tipů

Velká Británie v sobě zahrnuje části Anglie, Skotsko, Wales (a Severní Irsko). Abyste tuto zemi poznali, museli byste na pár týdnů navštívit každou z těchto částí, protože každá je jedinečná a má potenciál oslovit návštěvníky. Do Velké Británie se vydejte i několikrát, rozhodně nebudete zklamáni.

Základní informace

Velká Británie je ostrovní stát v severozápadní Evropě. Má rozlohu 243 610 km2 a počet obyvatel je 66 milionů. Hustota zalidnění je 271 obyvatel/km2. Úředními jazyky v jednotlivých částech jsou angličtina, waleština, skotština, gaelština a irština. Náboženství je převážně anglikánské. Měnou je libra a Velká Británie vystoupila z EU. Hlavním městem je Londýn.

Hlavní město

Hlavní město Velké Británie si pozornost rozhodně zaslouží.

Většina průvodců vás detailně seznámí s Buckinghamským palácem, s Towerem, Tower Bridge, Westminster Hall, Westminster Abbey atd. Ale v Londýně je mnoho menších památek, které jsou často ještě krásnější. Rovněž se vyplatí koupit si časovou jízdenku a projet se londýnskými autobusy (double decker) a metrem – tedy pokud se vám nepodaří v něm zabloudit.

most-londyn
Tower Bridge, zdroj foto: Envato

Video:

Wembley a Wimbledon

V Londýně se nacházejí dva velmi významné stadiony – Wembley a Wimbledon. Zatímco Wembley se nachází na severozápadě Londýna a je vyhrazen pro fotbalové zápasy a hudební koncerty, Wimbledon na jižní straně města je známým tenisovými kurty. Navštívit jeden ze stadionů a užít si atmosféru přímo uvnitř zápasu je také zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Britské muzeum

Jste-li milovníky zejména historie a umění, měli byste zavítat do Britského muzea. Nachází se na Bloomsbury street a na jeho návštěvu si vyšetřete alespoň jeden den. Nejzajímavějšími exponáty bezesporu jsou egyptské mumie v Egyptské sbírce, sochy z Parthenonu v Řecké a římské sbírce, poklad ze Sutton Hoo v Evropské sbírce nebo staré lidské tělo zakonzervované v rašeliništi v Cheshiru s názvem Muž z Lindow. V muzeu se konají i krátkodobé výstavy, přednášky a filmové projekce.

Staple Inn

Zajímavá historická budova se skrývá na Chancery Lane. Pochází z roku 1586 a byl zde kdysi sklad vlny. Jedná se o krásnou ukázku hrázděného zdiva z doby alžbětinské Anglie. Jestliže se vám podaří sem zavítat, dýchne na vás atmosféra 18. až 19. století, kterou si zachovaly obchody v přízemí.

Bank of England Museum

A pro ty, kteří jsou zaměřeni spíše materiálně, bude lahůdkou návštěva muzea Bank of England. Banka byla založena v 17. století jako instituce, která měla shromáždit dostatečné finance na války s cizími státy. Poté se stala centrální anglickou bankou. Mezi exponáty najdete například zlaté pruty, postříbřené a pozlacené předměty, ale i římskou mozaikovou dlažbu. Celé muzeum dokumentuje historickou činnost banky a vůbec i funkci finančního systému. V dárkové prodejně si můžete zakoupit těžítka, která jsou vyrobena ze starých bankovek.

A vyražme z Londýna dál do Anglie. Nejprve navštívíme Stratford nad Avonou.

Stratford nad Avonou

Rodiště básníka Wiliama Shakespeara zná podle jména asi každý. Město není velké, má asi 22 tis. obyvatel a často je plné přijíždějících turistů. Tím se ale nenechte odradit. Přijet můžete třeba vlakem přímo z Londýna. Ve Stratfordu vás čeká mnoho zachovalých historických budov, a kdybyste zde chtěli pobýt déle, sežene se tu hezké ubytování a najdete zde mnoho výborných restaurací. Určitě navštivte Shakespearův rodný dům s bylinkovou a květinovou zahradou. Pěkný je i Anne Hathaway´s Cottage, což je venkovský dům, kde žila Shakespearova manželka za svobodna. Dojdete sem pěšky z centra Stratfordu.

stratford
Stratford, zdroj foto: Envato

Národní park Peak District

Jižně od Manchesteru (který také stojí za zhlédnutí) se rozkládá jeden z nejkrásnějších národních parků Velké Británie – Peak District. Zajímavé je i to, že park není pojmenován podle kopců (ty jsou spíše zaoblené), ale pode keltského kmene, který toto území v minulosti obýval. V parku naleznete rozsáhlá vřesoviště a rašeliniště, pískovcové útesy, na jihu pak romantická údolí s malebnými vesničkami. Park můžete prochodit pěšky nebo projezdit na kole – cyklotrasy jsou tu všudypřítomné. Na park si nechte dostatek času, protože například zvládnutí jedné z tras – Pennine Way – vyžaduje dobré 3 týdny. Nebo se sem zajeďte jen na pár ní podívat a nasát atmosféru, vyčistit si hlavu.

peak-district
Peak district, zdroj foto: Envato

Národní park Lake District

Dalším parkem, rozlohou největším ve Velké Británii, je Lake District – neboli Jezerní oblast. Ano, správně, park je protkaný jezery. Můžete se zase pohybovat pěšky nebo na kole. Měli byste však mít na paměti, že počasí zde převažuje horské, takže to chce dobré vybavení. Hodí se i kompas. Po parku se můžete dopravovat i autobusem nebo vlakem, na některých místech i lodí. Za vidění stojí největší anglické jezero Windermere a Windermere Steamboat Museum.

lake-district
Lake district, zdroj foto: Envato

Skotsko

Pokud se vám podaří ještě pár dní vyšetřit na Skotsko, pak si dopřejte prohlídku hlavního města Edinburghu, zejména jeho historického jádra s katedrálou sv. Jiljí, dále pak navštivte určitě největší město Glasgow – tady nasajete multikulturní atmosféru, navštívíte kavárny, kina, muzea (např. Muzeum moderního umění) nebo se můžete zúčastnit některého z mnoha festivalů (Glasgowský filmový festival, Keltský festival a další). A nezapomeňte se zajet podívat ke světoznámému jezeru Loch Ness!

edinburgh
Edinburgh, zdroj foto: Envato

 

Další články o Velké Británii

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?