Stonehenge: Slyšeli jste o jedné z nejznámější megalitické památce na světě? Čím je tak mystická? O co se v reálu jedná a kde se nachází tento nejslavnější evropský monument? A jak je to s údajně další odhalenou megalitickou památkou? Proč navštívit toto impozantní místo?
Megalitická památka známá po celém světě se nachází v Anglii, tudíž není ani třeba cestovat nikterak daleko. Stonehenge se nachází zhruba 3 km západně od Amesbury a cca 13 km severně od Salisbury v anglickém hrabství Wilthshire. Od roku 1986 je tento pravěký monument zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedna z nejnavštěvovanějších památek v celé Velké Británii. Unikátní komplex menhirů a kamenných kruhů působil v minulosti coby dějiště řady obřadů.
Vznik a stáří pravěkého monumentu
Stonehenge se skládá z kruhového valu s příkopem a kruhu čítající monumentální stojící kameny, jenž byl postaven v jeho nitru. Dle archeologů, kteří na místě prováděli radiokarbonové měření stáří, se dějiny nejslavnější megalitické památky na světě začaly psát kolem roku 3000 před naším letopočtem a pokračovaly do roku 1900 před naším letopočtem.
Nejznámější částí této stavby je právě kruh stojících kamenů vážících několik tun. Tyto ohromné opracované kusy pískovce jsou ovšem z celé stavby nejmladší. Před nimi došlo na místě k objevení menších kamenů, tzv. modráků, soustavy děr a dvou hliněných valů lemující výše uvedený příkop. Stavba je o to působivější i tím, že lidé, kteří Stonehenge budovali, byli omezeni, neboť měli pouze dřevěné, kamenné a kostěné nástroje. Dodnes zůstává záhadou, jak se jim podařilo tyto gigantické kamenné bloky přemístit, vztyčit apod. Lze se jen domnívat, že toho bylo dosaženo značným množstvím lidí, vynalézavostí a jistou dovedností.
Poslání místa
Stonehenge se nachází na Salisburské planině, která je jedním z hlavních výcvikových míst britské armády. Jde konkrétně o cvičení tankových jednotek. Oblast, která se stala metou více jak 8 milionů dělostřeleckých granátů, přičemž se uvádí, že z nich zhruba 10 000 dosud nevybuchlo.
Najdete tu více než 450 odlišných monumentů. Praví se, že celá oblast disponuje magickou sílou. Údajně se tu objevují tajemné kruhy v obilí, ale konkrétní posvátná místa jsou prý spojena spletí tajemných pomyslných čar, které vysílají zvláštní energii a vzájemně vytvářejí podivuhodné obrazce. Někteří návštěvníci mluví o význačné magické síle této památky. Kameny prý vyzařují zvláštní světlo, které je na fotografiích zachyceno jako namodralý opar.
Dotýkání kamenů je běžným návštěvníkům zakázáno. Komplex je zajištěn po celém obvodu provazem a není dovoleno vstupu. Výjimkou jsou pouze oslavy letního a zimního slunovratu a dny rovnodennosti. V těchto dnech je možné se volně pohybovat mezi kameny i se jich dotýkat. Ve výjimečných příležitostech je možné si domluvit individuální přístup ke kamenům.
Původní záměr Stonehenge
O tom, k čemu vlastně Stonehenge sloužilo se vedou neustálé spory, domněnky, různí se názory. Odborníci se doposud neshodli na jednotné teorii. Vzhledem k tomu, že tu byla nalezena těla pocházející přibližně z let 3000 až 2500 před naším letopočtem, je jednou verzí to, že se jednalo o pohřebiště. Ale také údajně mohlo jít o místo k léčení zraněných a nemocných, stejně tak o astronomickou observatoř našich předků či klidně také o svatyni k rituálnímu uctívání, nebo nakonec třeba sloužilo k úplně jinému účelu. Kdo ví. Záhada doposud nerozluštěna.
Objevena další megalitická stavba
Archeologové nedaleko Stonehenge objevili další megalitickou stavbu. Jde o řadu gigantických kamenů, z nichž většina dosahuje výšky okolo 4,5 m a stáří je odhadováno okolo 4500 let. Kameny jsou zahrabány pod zemí a jsou vidět jen na radaru. Zatím není přesně známo, v jakém vztahu je tento objev k původnímu Stonehenge, jenž se nachází poblíž. Vědci se domnívají, že může jít o dvě konkurenční stavby či se mohlo jednat původně o propojený komplex.
Zdroj informací:
cs.wikipedia.org/wiki/Stonehenge
epochalnisvet.cz/slouzilo-stonehenge-jako-obri-hudebni-nastroj/