Írán – neznámá lákadla záhadné pouště

0

Mezi cestovateli nemá Irán právě nejlepší pověst, ale pokud se sem odvážíte, čekají vás velmi příjemní lidé, množství nevšedních památek a stále živé tradice a hodnoty. Ve hře je třeba i trekking nebo výstup na nejvyšší bod, jímž je hora Dámavand (5671 m) v pohoří Elborz.

VIDEO:

Nejbezpečnějšími oblastmi pro výlet jsou určitě velká města, kde se koncentruje nejvíce zajímavostí. Dámy si ovšem nesmí zapomenout šátek na hlavu a při vstupech do mešit je vždy vyžadováno vhodné oblečení (dlouhé rukávy, kalhoty apod.).

Nejkrásnější města Íránu

Nejznámější atrakcí Íránu je určitě Esfahán, o němž řada návštěvníků tvrdí že je už až moc turistický. Imámova mešita nebo Mešita šejka Lotfollaha v Esfahanu vás určitě nenechají chladnými.

A kam vyrazit dál? Pověst velmi liberálního města má Shiraz. Turistů se tu pohybuje hodně, ale místní vás stále rádi pozvou na šálek čaje – a je úplně jedno, zda jste žena či muž. Nádherná je hlavní třída Chahar Bagh, vedoucí až k řece Zajande, přes níž se z popudu Abbáse I. klenou opravdu nádherné mosty – navštivte Most 33 oblouků nebo Khaju. Dojdete po nich do nádherně udržovaných parků či k atraktivně osvětleným památkám.

Opravdovou výspu civilizace pak představuje Teherán – se smogem, rušnými ulice, ale i množstvím nákupních center. Dejte si však pozor na hustý provoz a nepřehlednou dopravní situaci. Automobily na přechodech nezastavují, raději se proto přidejte k místním, kteří se v nastalém zmatku vyznají. Zapadlé čajovny s typickou atmosférou si vás však určitě získají.

Na návštěvě v Persepolisu

V 5. století před naším letopočtem vyrostlo v Íránu nádherné město Persepolis. Znát určitě budete i jeho známé vlastníky, jimiž byli např. perští králové Kambýsés I. nebo Dáreios. I. Velkolepé ruiny města s palácem, terasami, branami, hradbami a dalšími obdivuhodně zachovalými monumenty vám vezmou dech.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Chemická továrna v Iránu
Chemická továrna v Iránu

Iranská kuchyně
Iranská kuchyně

Iránská kuchyně
Iránská kuchyně

Iranská snídaně
Iranská snídaně

Iránské památky
Iránské památky

Iránská budova
Iránská budova

Jídlo - iránská restaurace
Jídlo - iránská restaurace

Khoresh bamieh - iránské jídlo
Khoresh bamieh - iránské jídlo

Památky v Iránu
Památky v Iránu

Velbloud v Iránu
Velbloud v Iránu

Památky v Iránu
Památky v Iránu

Hory v Iránu
Hory v Iránu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here