Ukrajina: Plná přírody i památek

Zajímavou zemí z hlediska kulturního i přírodního je bezesporu také Ukrajina. Stát, který byl dlouhou dobu pod sovětským vlivem a dodnes má problémy se svým východním sousedem, má turistům v každém ročním období co nabídnout.

Základní informace

Ukrajina je stát ležící ve východní Evropě, který má rozlohu 603 700 km2. Počet obyvatel se blíží 42 milionům. Hustota zalidnění je 73 obyv./km2. Oficiálním jazykem je ukrajinština (používá jako písmo azbuku), národnostní složení čítá Ukrajince, Rusy, Rumuny a Rusíny a mnoho dalších národnostních menšin. Náboženství je pravoslavné a méně judaismus. Měnou je ukrajinská hřivna, země není členem EU.

kyjev
Kyjev. Zdroj foto: Envato

Kyjev

Hlavním městem Ukrajiny je Kyjev. Je zároveň i největším městem a patří k nejstarším městům na evropském kontinentu vůbec (v minulosti bylo centrem Kyjevské Rusi). Leží na řece Dněpr, a tak je také dopravním uzlem, ekonomickým a kulturním centrem. Kyjev se může pochlubit chrámy, kostely, prezidentským palácem i mnoha moderními budovami. Z chrámů navštivte například chrám svaté Žofie, který byl původně postaven v 11. století za Jaroslava Moudrého, a poté přestavěn na přelomu 17. a 18. století v ukrajinském baroku. Jeho zelené kopule mají hruškovitý tvar a jsou vidět široko daleko. Líbit by se vám mohl i barokní chrám svatého Ondřeje, který ční na 90 m vysokém výstupku nad Dněprem. Se zlatými kopulemi vás jistě zaujme Kyjevskopečerskaja lávra, což je pravoslavný klášterní komplex vskutku nebývalých rozměrů. V Kyjevě se dochovala i část opevnění, konkrétně jde o Zlatou bránu, kterou dnes najdete v blízkosti stanice metra Zalati vorota (ukrajinsky Zlatá brána). Moderní architekturu hledejte třeba v Domě s chimérami, byl pojmenován podle chimér na fasádě. Dům byl postaven v 90. letech 20. století architektem Wladislawem Horodeckim pro jeho vlastní rodinu. Za zhlédnutí stojí i výše zmíněný Prezidentský palác.

pechersk-lavra-kyjev
Kyjev. Zdroj foto: Envato

Lvov

Dalším městem na Ukrajině, které je se určitě vyplatí navštívit, je Lvov. Město se více podobá středoevropskému duchu měst než městům východním, což je způsobeno tím, že tudy prošla jak polská, tak habsburská nadvláda. Však také při procházkách Lvovem narazíte nejen na pravoslavné kostely, ale i na kostely římskokatolické, synagogy, či dokonce na kostel arménské církve. Centrum je ne nadarmo zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Navštivte určitě čtvercové hlavní náměstí Rynok, kde se vyjímá renesanční radnice, sochy řeckých bohů v rozích náměstí a tzv. Italský dvůr. Arménská katedrála Nanebevzetí Panny Marie vás uchvátí především barevnou vnitřní výzdobou. Barokně-rokoková řeckokatolická katedrála se nachází na náměstí svatého Jiří. Památník ukrajinského básníka Tarase Ševčenka stojí kromě mnoha jiných měst i zde ve Lvově. A až budete mít všechny památky prochozené, rozhodně se projděte jen tak malebnými uličkami Starého města a ochutnejte i trochu ze zdejšího nočního života – je asi nejživější ze všech ukrajinských měst.

lvov
Lvov, Ukrajina. Zdroj foto: Envato

Oděsa

Ve městech ještě zůstaneme a navštívíme město u pobřeží Černého moře, ve kterém se nacházejí rovnou dva přístavy. Z pamětihodností jsou velmi známé a vyhledávané katakomby v bývalých vápencových lomech, které jsou největší na světě a za druhé světové války se zde obyvatelé ukrývali před nacisty. Pak určitě nezapomeňte navštívit Potěmkinovy schody, stavba byla navržena tak, aby budila dojem mnohem větší velikosti a samotné schody jsou známé zejména z filmu Křižník Potěmkin. Co byste neměli minout, je Preobraženská katedrála, postavená původně v klasicistním stylu, pak zničena na příkaz Stalina, ale obnovena koncem 20. století. Zvony jsou ovládány elektronicky a dokážou zahrát 99 melodií. Když budete v Oděse, zastavte se alespoň na půl dne na zdejších plážích, a vychutnejte si také atmosféru zdejších barů.

odesa-ukrajina
Oděsa, Ukrajina. Zdroj foto: Envato

Kamenec Podolský (Kamjanec-Podilskyj)

Poslední město, které na Ukrajině navštívíme, je Kamenec Podolský. Jedná se o starobylé město nacházející se na jihu země, kterému vévodí středověký hrad, jenž se uchází o zapsání do Světového dědictví UNESCO. Dále jsou zde pravoslavné chrámy, římskokatolická katedrála, Národní univerzita a Radnice. Přímo z města můžete vyrazit do národního parku Podilski Tovtry, jelikož město se zcela netypicky nachází právě uprostřed tohoto parku.

kamenec-podolsky
Kamenec Podolský, Ukrajina. Zdroj foto: Envato

A tak jsme se přenesly rovnou do přírody!

Podkarpatská Rus nebo Zakarpatská Ukrajina

Tuto oblast si můžete projet vlastním nebo půjčeným autem a bude vám povědomá, protože kdysi patřila k naší vlasti. Můžete navštívit i největší města v oblasti – Mukačevo a Užhorod, ale také prochodit Karpaty, které zabírají největší část tohoto území. Navštívíte-li Koločavu, připomenete si místo, kde působil hrdina Nikola Šuhaj Loupežník.

karpaty
Karpaty, Ukrajina. Zdroj foto: Envato

Poloniny

Jedná se o část Karpat, která se nachází na Ukrajině. Je to oblast jako stvořená pro turistiku, cykloturistiku a dobrodružství (to na vás číhá doslova na každém kroku). Nezapomeňte se ale vybavit jako do hor – počasí se může měnit každou hodinou.

Národní park Svaté Hory

Je to překrásné chráněné území v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. Připravte se na vlhké kontinentální klima s teplými léty, ale léto je zároveň nejlepším obdobím k návštěvě. Největší část parku je zalesněna, najdete tu duby, jasany, lípy a javory. Dalšími biotopy jsou bažinaté porosty a polní louky. Ze zvířat se tu vyskytují liška, kuna, vlk, mnoho druhů ryb, plazů a přes 200 druhů ptáků.

 

Další články o Ukrajině

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?