Maďarsko: Nabízí termální lázně, přírodní krásy a dobré jídlo

Jeden ze států, který je nám geograficky blízko a který je rovněž našimi turisty vyhledáván zejména pro termální lázně, je Maďarsko. Země však nabízí i mnoho památek, zajímavou kuchyni a přírodní krásy. Poznejte s námi Maďarsko co nejlépe.

Základní informace

Rozloha Maďarska je 93 036 km2. Republika má téměř 10 milionů obyvatel, čímž je srovnatelná s Českou republikou. Hustota zalidnění je 107 obyv./km2. Oficiálním jazykem je maďarština. Náboženství je římsko-katolické, pravoslavné, luteránské i kalvínské. Platí se forintem, země je členem EU.

budapest
Budapešť, Maďarsko. Zdroj foto: Envato

Budapešť

Hlavním městem Maďarska je Budapešť. Je to zároveň největší město Maďarska, a dokonce v současné době 9. největší město Evropské unie. Leží na řece Dunaji a je významným říčním přístavem. Z městské hromadné dopravy musíme zmínit metro, které je po tom londýnském druhé nejstarší v Evropě. A vydejme se za památkami. Za zhlédnutí stojí bazilika svatého Štěpána, římsko-katolická bazilika pojmenovaná po uherském králi a světci Štěpánovi I., jehož mumifikovaná ruka je v bazilice uschována. Projděte se po bulváru Andrássyho třída, který je pro svou architektonickou krásu zapsán na Seznam UNESCO. Třída pochází z konce 19. století a můžete na ní mimo jiné najít Státní operu, Poštovní muzeum, Hudební akademii, historický dům Ference Liszta nebo Maďarskou akademii výtvarného umění. Další památkou zapsanou na Seznamu UNESCO je Budínský hrad, sídlo někdejších uherských králů. Hrad má za sebou pohnutou historii, v níž byl několikrát vybudován a zase zničen – vypleněn Turky a pak vybombardován za druhé světové války. A kromě památek je zde i mnoho parků – například Markétin ostrov uprostřed Dunaje, Lidový park s Planetáriem, Orlí vrch je dokonce přírodní rezervací uvnitř města.

budapest-madarsko-1
Budapešť, Maďarsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Debrecín

Debrecín (maďarsky Debrecen) je druhým největším městem země. Debrecín je někdy nazýván kalvinistickým Římem, protože se zde nachází největší kalvinistický kostel v Maďarsku – Velký reformovaný kostel, který je klasicistní, jeho hlavní loď měří 55 metrů na délku a 12 metrů na šířku, kapacita kostela je 5000 osob, kostel má dvoje varhany. Ohromnou sbírkou umění se může pochlubit Deri-Muzeum. A ve městě jsou také termální lázně.

Stoličný Bělehrad

Maďarsky Székesfehérvár stojí na místě, které bylo osídleno již pravěkými Kelty. Krásná je především barokní katedrála svatého Štěpána, kromě ní ve městě stojí gotická kaple svaté Anny. Město bylo v historii místem korunovace uherských králů.

Pětikostelí (Pécs)

Toto město patří k nejkrásnějším v Maďarsku. Leží blízko Jaderského moře. Je pátým největším městem, má zde sídlo biskup a také zde sídlí univerzita. O jeho nádheře svědčí i fakt, že bylo v roce 2010 vyhlášeno evropským městem kultury. Z památek je hezká mešita ze 16. století, katedrála svatého Petra a Pavla, Univerzita královny Alžběty nebo třeba křesťanské pohřebiště zapsané na Seznamu UNESCO.

Segedín

Toto město (maďarsky Szeged) je známé především segedínem, ale taky zde najdete zajímavou eklektickou katedrálu Panny Marie, 3 synagogy, secesní paláce, vodárenskou věž a mnoho dalších architektonických skvostů. Navštívit můžete také Muzeum spisovatele Ference Móry. A projet se po Segedínu můžete autobusem, trolejbusem i tramvají.

Národní park Hortobágy

Nedaleko Debrecínu se nachází národní park Hortobágy. Jedná se o největší a nejstarší park v Maďarsku. V parku je mnoho mokřadů, rybníků, rašelinišť, ale jeho největší plochu zaujímá step. Mezi chráněnou faunu patří zejména drop velký, koroptev, křepelka, jeřáb popelavý, sysel obecný a mnoho jiných.

Národní park Bukové hory

Třetí největší národní park se nachází v horách a vyznačuje se silným zalesněním. Hnízdí tu několik desítek druhů ptáků a nejkrásnějšími zákoutími pro běžného turistu jsou všudypřítomné jeskyně a rokle. Pohybovat se po parku můžete po různých turistických cestách.

Národní park Aggtelek

Tento park sousedí se Slovenskem, resp. se Slovenským krasem. Najdete tu asi 600 jeskyní a ze zvířat můžete potkat huculského koně, netopýra obrovského, včelojeda lesního a mnohé další.

aggtelek-madarsko
Aggtelek, Maďarsko. Zdroj foto: Envato

Pohoří Mátra

Maďarsko není známé horami, ale přece jen tu nějaká pohoří najdeme. Nejvyšším pohořím je právě Mátra. Leží na severu země v blízkosti hranic se Slovenskem. Je zalesněné dubovými a bukovými lesy a vede tudy mnoho turistických tras, nejznámější je asi Modrá stezka, která vede až na Kékeš – nejvyšší horu Maďarska (1014 m n. m.).

Balaton

Nebyla by to návštěva Maďarska, kdybyste nenavštívili moře, tedy vlastně jezero Balaton. Jedná se o největší jezero v Evropě. Jsou zde minerální a termální prameny, a velkou výhodou jezera je také jeho mělká hloubka, proto láká turisty, zejména rodiny s dětmi ke koupání. Pokud dáváte přednost nějakému jinému sportovnímu vyžití, můžete zkusit jachting nebo sportovní rybolov.

jezero-balaton-madarsko
Balaton, Maďarsko. Zdroj foto: Envato

 

Další články o Maďarsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Vytvořit nový účet!

Vyplňte níže uvedené formuláře pro registraci

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?