Budapešť v Maďarsku: Budínská jeskyně, sarkofágy a další zajímavosti

0

budapest madarsko

Kosmopolitní evropské hlavní město je známé díky svým termálním lázním. Památky ve městě Budapešť patří do kulturní organizace UNESCO a neustále se rozvíjející gastronomie zaujme každého turistu.

Tajné podzemí města

Věděli jste, že pod městem Budapešť se nachází masivní podzemní jeskynní systém? Tento systém tvoří geologické prameny poskytující vodu mnoha městským termálním lázním. Do tohoto systému může turista nahlédnout, tři jeskyně jsou pro turisty přístupné. Zajímavostí je nemocnice ve skále, která je součástí Budínské zámecké jeskyně. Během 2. světové války sloužila jako tajná nemocnice a zároveň i úkryt.

Budapešť se pyšní svou okázalou architekturou

Město je architektonický poklad s barokními, neoklasicistními, eklektickými a secesními budovami, jež uspokojí oko všech nadšenců umění. Symbolem tohoto města se stala budova maďarského parlamentu.

Budapest parlament
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                              Budapešť parlament

I 2. světová válka se zde podepsala

Při procházce městem neopomeňte ani boty na Dunaji. Co tím máme na mysli? Jde o památník na břehu Dunaje, jehož cílem je připomenout téměř čtyři tisíce obyvatel Budapešti – zejména Židů, kteří byli během 2. světové války popraveni. Autory tohoto díla jsou Gyula Pauer a Can Togay. Památník tvoří 60 párů železných bot a byl dokončen v roce 2005.

Vznik města se datuje do 2. století

Kořeny Budapeště pochází už z dob římských. O tom se můžete přesvědčit v muzeu Aquincum. Jsou tu vystaveny zbytky starého římského města Aquincum, které bylo původně vojenským táborem. Zajímavostí je i archeologický park v budapešťské čtvrti Óbuda. Vykopané zříceniny pochází z druhého století a zahrnují pozůstatky amfiteátru, sarkofágy, hroby a sochy.

Gastronomie města

V posledních letech se právě gastronomie v tomto městě dostala na vysokou úroveň. Kromě tradičního guláše můžete ochutnat různé druhy uzenin či klasickou polévku Halászlé. K tomu si dopřejte maďarské vynikající víno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here