Třebíč : Raritou na evropské úrovni je židovská čtvrť

0

 

trebicsky zamek
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                        Bazilika svatého Prokopa

Třebíč se může pochlubit raritou. Raritou nejen v rámci České republiky, ale na evropské úrovni je židovská čtvrť v Třebíči. Jedná se o jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrť v celé Evropě. V současnosti ji tvoří 123 dochovaných domů, včetně dvou synagog, muzea, chudobince či škol. Společně s bazilikou sv. Prokopa a židovským hřbitovem byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie židovské komunity v Třebíči

Židé se na území dnešního Třebíče začali objevovat od roku 1338, odkdy pochází první osídlení. V této době komunita ovšem nebyla rozsáhlá, jednalo se o pár rodin, které ve městě bydlely, nedá se tak ještě zdaleka hovořit o ghettu. V dalších sto letech však židé začali osidlovat část Podkláštěří – dnešní židovskou čtvrť. Zákon z roku 1723 přikázal, že židé musí žít pohromadě, od té doby se hovoří v Třebíči o židovském ghettu. K útlaku Židů ovšem v Třebíči na rozdíl od jiných měst nedocházelo. Poklidné a tolerantní soužití židů a křesťanů vysloužilo židovské čtvrti zápis na seznam UNESCO.

Naučná stezka „Po stopách opatů a rabínů“

Na seznamu UNESCO je vedle křesťanské baziliky a židovské čtvrti zapsán také židovský hřbitov. Všechny tyto památky jsou součástí naučné stezky, která vám umožní nahlédnout do života těchto dvou odlišných náboženských kultur. Můžete tak navštívit Zadní synagogu a Dům Selingmanna Bauera, který je přímo spojen se synagogou. V domě, který slouží jako muzeum, si prohlédnete stálou expozici představující dobové židovské bydlení na přelomu 19. a 20. století, originální obchod i ženskou galerii synagogy. Expozice seznamuje s každodenním životem v židovské rodině a jejími běžnými denními zvyky.

Židovské synagogy

Zadní synagoga byla postavena v polovině 17. století – v době nárůstu židovského obyvatelstva ve čtvrti, kdy již tomuto tempu nedostačovala tzv. Přední synagoga.  Expozice v Zadní synagoze poskytuje návštěvníkům informace z doby židovského osídlení a seznamuje je s jejich historií a životem v Třebíči. V dnešní době prostor slouží k pořádání různých kulturních akcí – svateb, koncertů či výstav. Přední synagoga je v současné době využívána Československou církví husitskou jako modlitebna.

zadni synagoga
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                  prostor zadní synagogy

Židovský hřbitov

Další památkou na naučné stezce je židovský hřbitov s několika náhrobky. Hřbitov se nachází cca 400 m od židovské čtvrti na svahu. Tradiční místo pro pohřebiště Židů – za městem a na kopci – vzdálené od městského obyvatelstva a jeho nejvyšších představitelů.

Bazilika sv. Prokopa

Románsko-gotická stavba je unikátní ukázkou jedinečného středověkého stavitelství. Atraktivita dobové architektury byla oceněna nejen zápisem na seznam UNESCO, ale také štědrým zájmem u filmařů, kteří se rozhodli zasadit do jejich prostor děj svých filmů. Bazilika zasvěcená sv. Prokopovi se tak objevuje například v třídílné sérii Jan Hus, ve filmu Františka Vláčila Markéta Lazarová či v Hlasu pro římského krále. Původně na místě dnešní baziliky stál dřevěný klášterní kostel, který však značně poškodilo Korvínovo obléhání Třebíče v 15. století. Sloužil ke světským účelům a opravy se dočkal až v letech 1725-1731, kdy byl po zasvěcení opět předán do rukou církve. Dnešní podobu má na svědomí odborný dohled architekta Kamila Hilberta z 20. a 30. let minulého století.

Sběratelská hra potěší nejen děti

Kromě výše zmíněných památek navštívíte v rámci stezky také Karlovo náměstí, chudobinec, Dům rabína, Koplův dům či Obecní dům. Součástí naučné stezky je také možnost zasoutěžit si a dokonce získat malou odměnu. K dosažení toho stačí sbírat razítka třebíčských infocenter a na poslední zastávce vás odměna nemine.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here