Kutná Hora: Udělejte si procházku po historickém centru a nebo navštivte kostel s kostnicí v Sedlci

0

kutna hora

Díky těžbě stříbra byla již od raného středověku Kutná Hora ceněna jako klenot země. Historické jádro a kostel s unikátní kostnicí v Sedlci jsou zapsány do kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Historické jádro Kutné Hory

Až se budete procházet po historickém centru Kutné Hory, pochopíte, že je právem zapsáno na seznamu UNESCO. Dominantou města je klenot pozdní gotiky – chrám zasvěcený svaté Barboře, patronce horníků. Počátky stavby sahají do 14. století, současnou podobu pak chrám dostal až na přelomu 19.  a 20. století. Chrám je zpřístupněn denně v pravidelné otevírací době. Centrum města představuje jedinečnou středověkou urbanistickou strukturu, kde jsou k vidění gotické, renesanční i barokní domy.

Katedrála a kostnice v Sedlci

Nejstarší katedrální chrám střední Evropy z roku 1320, který byl přestavěn Janem Blažejem Santinim do barokně-gotického slohu, naleznete v Sedlci u Kutné Hory. Jedná se o chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Kostnice pod kostelem Všech svatých pak představuje nevšední zážitek – výzdoba je tvořena lidskými kostmi – jedná se o ostatky 40 tisíc lidí, včetně pozůstatků z morových epidemií a husitských válek. Kostnice je otevřena denně.

chram svate barbory
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                  Chrám sv. Barbory v noci

Muzeum stříbra a středověký důl v Hrádku

Od dubna do listopadu se můžete vydat do nedalekého Hrádku. Každou půlhodinu na vás budou čekat prohlídky s průvodcem, kdy si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak to ve středověkém dole vypadalo. Budete vybaveni svítilnou, helmou a nezbytnou hornickou halenou s kápí, které se říká perkytle, a projdete si původní středověký důl. Seznámíte se také s archeologickými památkami, stylem života podnikatelské šlechty a numismatikou.

Pokud si přejete skutečně nevšední zážitek, objednejte se na noční prohlídky chrámu či kostnice. Ať ve dne či v noci, Kutná Hora a její blízké okolí vás ohromí svou atmosférou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here