Lotyšsko: Země s úchvatnou přírodou a s mnoha památkami

Druhou pobaltskou zemí, která si nenechala vzít svou výjimečnost ani Sovětským svazem, je Lotyšsko. Je to rozvinutá země s vyspělou ekonomikou, jak dokazuje i její umístění v indexu lidského rozvoje (39. místo na světě). Nebojte se sem vydat, zažijete příjemné chvíle i zajímavá dobrodružství.

Základní údaje

Lotyšská republika má rozlohu 64 589 km2. Disponuje 2 miliony obyvatel. Hustota zalidnění je pouhých 31 obyv./km2. Úředním jazykem je lotyšština, ale mluví se i rusky a livonsky. Nejčastější náboženství jsou luteránství, římskokatolické a pravoslaví. Měnou je euro a země je členem EU.

riga-lotyssko-1
Riga, Lotyšsko. Zdroj foto: Envato

Riga

Hlavním městem Lotyšska je Riga. Riga je zároveň největším pobaltským městem a dopravním uzlem mezi Evropou a Ruskem. Centrum kdysi hanzovního města je zapsáno na Seznamu památek UNESCO a nejčastějšími památkami jsou ty secesní (tím se Riga blíží např. Vídni). Za památkami se vydejte nejprve na Rižský zámek, který dnes slouží jako sídlo lotyšského prezidenta a částečně i jako sídlo muzeí (Muzeum lotyšské historie). Hned vedle je Rižská katedrála (Rižský dóm), která je dominantou města a navíc jsou v ní umístěny varhany, které mají téměř 7 tisíc píšťal a ve svém rejstříku i zvuk moře. Dalšími kostely jsou kostel svatého Petra, kostel svatého Jana a katedrála svatého Jakuba. Navštivte také Dům černohlavců – dříve dům kupců, kteří nosili černé čapky, byl sice za druhé světové války vybombardován, ale poté rekonstruován a rozhodně jej nepřehlédnete díky jeho červené barvě. Poslední zmíněnou památkou bude Pomník svobody, postavený ve 30. letech 20. století jako symbol osamostatnění (1918).

narodni-opera-a-balet-lotyssko-riga
Národní Opera, Riga. Lotyšsko. Zdroj foto: Envato

Daugavpils

Druhé největší město Lotyšska se může pochlubit opravdu skvostnými památkami odkazujícími na různá historická období. Z kostelů jmenujme alespoň pravoslavný chrám svatého Borise a Gleba, ještě starší pravoslavný chrám svatého Alexandra Něvského a římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Z vojenských památek je nejnavštěvovanější vojenská pevnost z 19. století, ovšem dnes původní kasárna slouží jako běžné byty.

Liepaja

Třetím největším městem v Lotyšsku a přístavem, který nikdy nezamrzá, je Liepaja. Dříve bylo město proslavené zejména rybáři a rybářskými vesničkami, které dnes ale spíše upadají. Městu velmi ublížil odliv obyvatel do západní Evropy (po vstupu do EU) a také nízká porodnost. Dnes je město téměř vylidněno, žije zde sotva 50 % původního počtu obyvatel. Přesto zde najdete památky (kostely, staré domy), univerzitu a také příjemnou písečnou pláž a za ní borovicové háje.

liepaja-lotyssko
Liepaja, Lotyšsko. Zdroj foto: Envato

Jelgava

Jelgava je čtvrtým největším městem v Lotyšsku a nachází se ve středu země. Naleznete zde několik pěkných kostelů, ale hlavně Jelgavský zámek z období pozdního baroka, který vystavěl architekt Bartolomeo Rastrelli pro kuronského vévodu Ernesta Jana Birona. Dnes v zámku sídlí zemědělská univerzita.

Měst už jsme navštívili dost, takže se vydejme blíže k přírodě.

Národní park Gauja

Nejprve se můžete vydat do města Sigulda a blízkého národního parku Gauja. Nachází se blízko Rigy a je to jediné kopcovité území v Lotyšsku. Najdete zde pískovcové útvary, které trochu připomínají Českosaské Švýcarsko. V Siguldě můžete navštívit i středověký hrad postavený z červených cihel, a až se vám nebude chtít chodit, vyzkoušejte jednu ze dvou lanovek, které vás svezou po okolních vrších.

gauja-narodni-park-lotyssko
Gauja, Lotyšsko. Zdroj foto: Envato

Národní park Slitere

Dalším národním parkem, do kterého vás pozveme, je Slitere. Nachází se na severu země na pobřeží Baltského moře. Rozhodně se chvíli zdržte na pláži u moře, ale také vyzkoušejte kilometry pěších turistických tras. Co byste měli vidět ze zdejších krás: Maják na Modrém kopci, mys Kolka, rozhlednu a místní domky, které vypadají tak, jako by se tu žilo v 19. století.

Národní park Pape

A ještě jeden park, tentokrát na hranici s Litvou. Uvidíte Baltské moře a duny, ale i spousty divokých zvířat – zcela na dohled vám budou divocí koně a kozy, losi, jeleni, vlci nebo lišky. Několik pěších turistických tras vás zavede do nitra parku, nejkrásnější je asi Orchidejová trasa, na jejímž konci uvidíte krásné druhy orchidejí.

Pláž Jurmala

Ačkoliv i v parcích jste se mohli kochat plážemi, největší a turisty neoblíbenější pláž je Jurmala, která se nachází v blízkosti Rigy – můžete sem zajet příměstskou železnicí, pokud nejste ubytovaní přímo v místním hotelu. I zdejší bary a restaurace mají turistům co nabídnout a většinou se jedná o směs místních specialit s tradičními evropskými pokrmy.

 

Další články o Lotyšsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?