Vydejte se za nádhernou přírodou nebo památkami na Slovensko

Náš nejbližší soused Slovensko, jak geograficky, tak i podle slovanských kořenů, je samozřejmě první volbou, když chceme jet na dovolenou někam, kde si s lidmi budeme rozumět, aniž bychom uměli nějakou cizí řeč. To by ale neměl být jediný důvod. Slovensko má mnoho přírodních krás i historických památek.

Základní informace

Slovensko je o něco menší než Česká republika, jeho rozloha je 49 036 km2 a i počtem obyvatel je menší – zhruba 5,5 milionů lidí. Hustota zalidnění je nízká, pouhých 110 obyv./km2. Oficiálním jazykem je slovenština, regionálně se používá i čeština a maďarština. Národnostní složení je z většiny Slováci, menšiny jsou Češi, Rusíni, Maďaři. Převažujícím náboženstvím je římsko-katolické. Měnou je euro a země je členem EU.

Slovensko-Bratislava
Bratislava, zdroj foto: Envato

Bratislava

Hlavním městem Slovenska a zároveň kulturním i ekonomickým centrem je Bratislava (Prešpurk), která má cca 430 tis. obyvatel. Bratislava má všechny historické památky v centru města. Ani se příliš nenachodíte a můžete vidět opravdu všechny. Prohlédněte si určitě zejména Bratislavský hrad, který v sobě skrývá všechny architektonické slohy od gotiky po baroko. Tyčí se na ostrohu nad Dunajem a velmi krásně vynikne i v noci nasvícený. Stará radnice je dnes sídlem muzea. Barokní Grasalkovicův palác je dnes sídlem prezidenta/prezidentky. Katedrála svatého Martina byla po dlouhou dobu místem, kde se nechávali korunovat uherští králové. Z původního opevnění toho mnoho nezbylo, a tak si projděte alespoň Michalskou branou. Zajímavým místem k navštívení může být podzemní židovský hřbitov (při svém založení byl nadzemní).

I když v Bratislavě doporučujeme strávit alespoň 2 dny, pak se můžete vydat dále do vnitrozemí.

Bratislava
Bratislava, zdroj foto: Envato

Nitra

Město Nitra je centrem Nitranského kraje a současně se jedná o jedno z nejstarších obydlených míst na Slovensku vůbec. S tím je spojeno množství památek z různých období. Jednou z nejnavštěvovanějších je Nitranský hrad – jedná se o celý hradní komplex, který se skládá z katedrály svatého Jimrama, biskupského paláce a mohutným opevněním s bastiliony, kromě toho obsahuje i správní budovy vybudované v 17. a 18. století, které se jako jediné dochovaly prakticky ve stejném stavu. V Horním městě můžete navštívit ještě klášter svatého Petra a Pavla, v Dolním městě pak piaristický klášter s kostelem sv. Ladislava nebo Křížovou cestu s kaplí svatého Kříže.

kostel-nitra
Nitra, zdroj foto: Pixabay

Piešťany

Vaší další zastávkou by mohly být například lázně Piešťany v Trnavském kraji. Zdejší bahno i voda jsou nesmírně léčivé – zejména na pohybový aparát, ale výborné jsou i jako wellness pobyt, který vám v současném světě plném stresu dokáže vlít novou sílu a klid do žil. Ve městě je i mnoho zajímavých památek – renesanční domy v centru, kolonádový most anebo třeba Balneologické muzeum.

lazne-Piestany
Piešťany, zdroj foto: Pixabay

Žilina

I Žilina je krásné město, nachází se severovýchodně od Bratislavy a blízko hranic s Českou republikou. I zde rozhodně najdete mnoho památek – katedrálu Nejsvětější Trojice, Burianovu věž, Mariánské náměstí, Městskou radnici, secesní Rosenfeldův palác, Povážské muzeum a Povážskou galerii. Ale kromě památek je Žilina i dobrým výchozím bodem pro výlety do přírody – například v blízkosti města jsou Velká a Malá Fatra, které přímo vybízejí k trekingu.

zilina
Žilina, zdroj foto: Pixabay

Vysoké Tatry

Ano, a konečně se podívám blíže i do slovenské přírody. Určitě navštivte Vysoké Tatry. Ale pozor, ačkoliv jejich nejvyšší hora (Gerlachovský štít) má pouhých 2655 m, pořád jsou považovány za velehory a počasí v nich se mění každým okamžikem. V zimě jsou časté laviny. Povoleno je lezení pro horolezce, ale jen na jejich vlastní nebezpečí. Pro ty, kteří jsou přece jen pohodlnější, se dá například na Lomnický štít dostat lanovkou. Kromě vrcholů zde uvidíte sedla a ledovcová jezera – například Lomnické sedlo, Kopské sedlo. Z ledovcových jezer (ples) je asi nejnavštěvovanější Štrbské pleso. A co můžete vidět z flóry a fauny? Určitě se můžete těšit na koniklec, zvonek, hořec a lomikámen, borovici kleč, a ze zvířat zde žije medvěd hnědý, rys ostrovid, kamzík horský, svišť horský, z ptáků orel skalní a další.

strbske-pleso-vysoke-tatry
Vysoké Tatry, zdroj foto: Envato

Nízké Tatry

Ačkoliv Nízké Tatry už rozhodně nepatří k velehorám, jsou vysoké spíš jako naše Krkonoše, i zde je co k vidění. Celá oblast je chráněná jako Národní park Nízké Tatry. Lesy jsou tu borovicové a bukové, ze zvířat i zde můžete potkat medvěda, sviště nebo kamzíka, ale častěji srnce, jeleny a divoká prasata.

nizke-tatry-slovensko
Nízké Tatry, zdroj foto: Envato

Tatry – video:

Dobšínská ledová jeskyně

Něco zajímavého na vás čeká v Košickém kraji, severně od Rožnavy. Ano, je to ledová jeskyně, která je zamrzlá po celý rok – po celý rok se tu setkáte s teplotou okolo 0°C. Jeskyně je přístupná v délce asi 500 metrů a všude kolem sebe uvidíte ledopády, ledové sloupy a ledové stalagmity. Nezapomeňte se i v letním období dobře obléct.

Čachtický hrad

Hrad, který znáte asi jako sídlo bájné čachtické paní, která se koupala v krvi mladých dívek, je zajímavou dominantou Trenčianského kraje. Dnes už je to jen zřícenina, přesto je vidět, že byl zbudován z bílého kamene, a tak svítí do dálky mezi zalesněným terénem. Když se na něj vyšplháte, budete mít výborný rozhled po krajině Pováží.

cachticky-hrad-slovensko
Čachtický hrad, zdroj foto: Envato

Další články o Slovensku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Vytvořit nový účet!

Vyplňte níže uvedené formuláře pro registraci

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?