Bratislava je bohatá na památky a také přírodu

0
bratislavsky hrad
Bratislavský hrad

Bratislava je hlavní město Slovenska a také jedno z nejnavštěvovanějších míst českými turisty, koneckonců jako všeobecně naši slovenští sousedé. I zde je toho k vidění opravdu více než dost.

Začneme architekturou – Bratislavský hrad. Tyčí se na skalnatém výběžku pohoří Malé Karpaty. Jedná se o mohutnou stavbu, kde kdysi přebýval uherský král. Dnes spadá do kategorie Národní kulturní památka. Jinak zde turisté najdou Historické múzeum SNM. Kromě toho se tu vždy uděje nějaká ta kultura. V hradním areálu je i nový park, ze kterého se dá kochat pohledem na hlavní město z několika úhlů. Kdo by se chtěl vydat netradičnější cestou, může zkusit najít tzv. tajné schody na Strmé ulici.

Jako v každém hlavním městě

Není vcelku možné, aby hlavní město jakéhokoliv aspoň mírně pokrokového státu nemělo zoologickou zahradu – a Bratislava není výjimkou. Zdejší zahrada chová na 182 druhů zvířat, celkový počet pak činí zhruba plus minus 1016 jedinců. Bratislavská zoologická zahrada byla slavnostně otevřena pro veřejnost 9. května 1960, čili příští rok na tento datum budou oslavovat šedesátku a tak nějak se předpokládá, že z toho v uvozovkách kápne něco i pro návštěvníky. Kdo by chtěl, může přispět na pomoc ohroženým druhům zvířat a zvířat všeobecně chovaným v této zoo.

socha Janka Krala
Zdroj foto: sk.wikipedai.org                      socha Janka Kráľa

Sad a most

Sad Janka Kráľa je nejstarší veřejný park v Evropě. Najdete ho v dobře známé čtvrti Petržalka mezi Starým mostem a mostem SNP na pravém břehu Dunaje. Poutá pozornost svou druhovou rozmanitostí, neboť tu rostou exotické druhy, například platany javorolisté. Dále je zde zahradní altánek pro odpočinek, který byl původně věží františkánského kostela. Může se tu v podstatě dělat cokoliv v rámci slušného chování – odpočívat, sportovat, dělat piknik, fotografovat, ale také mít i romantické chvilky. Další je Cyklomost svobody, ke kterému se váže dosti zajímavá řekněme akce. Most totiž spojuje Devínsku Novú ves a rakouský Schlosshof.

Kdyby Rakušané souhlasili, mohli mít Slováci v Bratislavě most pojmenovaný po herci Chucku Norrisovi – ovšem i tak ho tam všichni tímto přídomkem jmenují. Pro milovníky cykloturistiky jsou na obou stranách do zajímavé cyklostezky. Během jara se tu turisté mohou při procházení dívat i po kraji, kde kdysi žili Římané či Kelti nebo Habsburkové. Kdo má rád památky, neměl by vynechat zámek Schlosshof. Během procházky turisté ucítí i libou vůni tzv. medvědího česneku, která je tu cítit na jaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here