Toledo ukrývá spoustu jedinečných krás a mnohdy dokáže i překvapit

0

Na svém pomyslném historickém kontě má toto město uvedenu číslovku 2 000. Ano, přesně takhle dlouho tu Toledo stojí a láká k návštěvě. A čím vás tohle španělské město nad řekou Tajo opravdu ohromí?

VIDEO:

Především je nádherně fotogenické. Jeho skvostné domy se vypínají na skalním útesu, obehnané masivními hradbami. Proplétají ho nesčetné křivolaké uličky a právem je proto zařazeno na seznam UNESCO.

Jen coby kamenem dohodil od Madridu

Pár desítek kilometrů, které vás dělí od hlavního města, snadno překonáte autem nebo místní rozvětvenou autobusovou linkou. Nejefektivnější je však rozhodně vysokorychlostní vlak AVE. S jeho pomocí zvládnete vše asi za půl hodinky.

A za čím se vypravit? Zejména za nevšední architekturou – po dlouhou dobu se totiž v Toledu stýkala arabská, židovská a křesťanská kultura. V roce 1085 pak povýšilo dokonce na hlavní město Španělska. Zpočátku ho zvýhodňovala jedinečná geografická poloha – zákrut řeky i skalní ostroh ho skvěle chránil. Ovšem přesně tyto faktory později přispěly i k jeho pádu. Nezbýval mu totiž už žádný další prostor k expanzi. A tak přišel v roce 1519 na scénu Madrid, který si statut metropole udržel dodnes.

Bisagra i sarkofág na netradičním místě

Ale nepředstavujte si hradby Toleda jako neprostupnou stěnu. Naopak. Bran tu najdete nepočítaně. Tu nejznámější, nesoucí jméno Bisagra, poznáte snadno – nese na sobě znak Španělska a lemují ji dvě postavy. Puerta del Sol zase zaujme jedinečným mudejárským stylem a také částí raně křesťanského sarkofágu, který je zabudován v její horní části.

Ve středu město pak najdete náměstí Zocodover, jež je dodnes centrem kulturního života města i vyhlášených trhů. Chcete se ponořit do romantiky Toleda opravdu naplno? Pak se podívejte na naše video.

 

Fotografie:

Toledo
Toledo

Toledo-Spanelsko
Toledo-Spanelsko

Toledo-ve-Spanelsku
Toledo-ve-Spanelsku

Panorama-mesta-Toledo
Panorama-mesta-Toledo

Mesto-Toledo
Mesto-Toledo

Mesto-Toledo-ve-Spanelsku
Mesto-Toledo-ve-Spanelsku

zdroj foto: envato

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here