Návštěva květinového ostrova Mainau je nezapomenutelným zážitkem

0
ostrov Mainau
Zdroj foto: Harke / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Evropa je plná krásných míst. Jedním z nich je i málo známý ostrov Mainau u Bodamského jezera, který vás uchvátí vůní rozličných druhů květin. Spolu s jezerem vytváří jedinečnou atmosféru. Už na dálku je cítit svěžest a aroma květin, není divu, ostrov je jedna velká rozkvetlá zahrada.

Mainau a jeho historie

Dominantou ostrova je zámek, který není opuštěný, ale stále má část roku své obyvatele. Některé části jsou přístupné i veřejnosti. Nálezy na ostrově naznačují, že ostrov byl osídlen již pravděpodobně v neolitu, později byl podle zdrojů součástí keltské osady.

V roce 724 zde byl pravděpodobně založen klášter a také postaven hrad. V roce 1271 byl Mainau darován německému řádu. Za dob jejich vlastnictví ostrov prosperoval. Během třicetileté války ostrov na dva roky obsadili Švédové a vyplenili ho.

Když ho opět převzal německý rytířský řád, musel mnoho věcí budovat znovu. Roku 1806 byl řád rozpuštěn a ostrov připadnul velkovévodství v Baden. Následně vystřídal několik majitelů, až Fridrich I., v roce 1860, začal na ostrově vysazovat exotické rostliny a budovat ostrov do dnešní podoby.

Během druhé světové války nebyl ani Mainau ušetřen, po válce sloužil jako místo pro ozdravný pobyt vězňů, osvobozených z koncentračních táborů. Když se po válce Lennart Bernadotte, potomek Fridricha I., vrátil na svůj ostrov, našel značně poškozené stavby. Ostrov byl však pracně opraven a opět se otevřel veřejnosti. Rodina Bernadotte vlastní ostrov dodnes.

Mainau
Zdroj foto: Maulaff / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Ostrov je soukromý, ale návštěvníci jsou vítáni

Ostrov a zámecký komplex jsou soukromých majetkem aristokratické rodiny Bernadotte. Umožňují však přístup veřejnosti. Potomci se snaží navázat na tradici a udržovat ostrov jako oázu krásy, harmonie a relaxace.

Ostrov se nachází v Bodamském jezeře, nedaleko Kostnice ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Díky mírnému klimatu se zde daří i exotickým rostlinám. Celý ostrov má zhruba 45 hektarů, je přístupný celoročně, ale ideální pro návštěvu jsou jarní měsíce.

Na ostrov se dá dostat buď trajektem po Bodamském jezeře nebo autem či autobusem a z parkoviště, kde si zakoupíte vstupenky, vstoupíte přímo na ostrov po mostě.

Co na ostrově uvidíme

Hlavní dominantou ostrova je zámek, který je dodnes obývaný, některé jeho části zpřístupnili majitelé veřejnosti. V blízkosti stojí zámecký kostel Panny Marie. Největší atrakcí jsou pro návštěvníky všudypřítomné květiny.

Okolo ostrova vedou promenády a terasy, které jsou plné květin. Návštěvníci mohou obdivovat růžovou zahradu, arboretum, palmový dům, trvalkové a střešní zahrady, japonské okrasné třešně, tulipánové stromy, sad pomerančovníků, citrusy i nám známé tulipány, azalky, rododendrony, jiřiny. Za pozornost stojí motýlí dům, kde můžete obdivovat až 120 druhů motýlů a exotickou vegetaci.

I pro děti je tu zábava

Pro nejmenší návštěvníky je tu přichystáno hřiště s hlavolamy, minizoo, vodní svět, malá vesnička a další atrakce.

Ostrov je v každém ročním období jiný, na jaře kvetou cibuloviny, v létě pak například růže či rododendrony, na podzim zase pestrobarevné jiřiny. Mainau je ideální pro všechny milovníky odpočinku a relaxu, na své si tu přijdou i fotografové.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here