Mali – Dogoni, hliněné mešity i vzrostlé baobaby

0

Mali je velmi zajímavým kouskem Afriky. Řadíme ho do Sahelu a nejvíce se pravděpodobně proslavilo jako tzv. Brána do Sahary. A na co se tady můžete těšit? Nebojte se, cestovatelských cílů je tu dost a dost.

VIDEO:

https://youtu.be/GQHOYTZSdT4

Pro začátek vám dlužíme malé vysvětlením – dost možná jste totiž už ze školních lavic zapomněli, co je to Sahel. Nebudeme vás tedy napínat a prozradíme, že jde o dlouhý pás Afriky, táhnoucí se od Súdánu až po Senegal.

Jaké je vlastně Mali

Jakmile překročíte jeho hranice, zjistíte, že jde o převážně plochou krajinu, ozdobenou jen tu a tam stolovými horami a širokými korunami starých baobabů. Celá země se pak svorně svažuje do údolí řeky Niger. Většinu obyvatel tu tvoří muslimové. Poznáte to na první pohled. Hlavnímu městu Bamako totiž vévodí celá řada mešit. Ale nečekejte nějaké velkolepé stavby. Obvykle jsou totiž vytvořeny z toho nejdostupnější materiálu, který tu najdete – z hlíny.

Dalším typickým symbolem Mali je určitě kmen Dogonů. Jde o přibližně 200 000 lidí, obývajících území okolo útesu Bandiagara. Mají svůj vlastní jazyk, turisté je však vyhledávají kvůli něčemu zcela jinému – speciálním tancům s maskami a pestrými oděvy. Svatby, pohřby, oslava dobré úrody… Existuje mnoho důvodů, proč se Dogoni pouští do tance a opravdu tak není problém si jejich jedinečné umění užít opravdu se vším všudy

Za tajemstvím Sahary

„Bůh stvořil místa plná vláhy, aby lidé měli kde žít, ale spolu s nimi stvořil i pouště, aby na nich lidé mohli poznat svoji duši.“ Věřte nebo ne – takhle mysticky si vysvětlují vznik pouště známí Tuaregové. A za pravdu jim nejspíše dáte v zimě, kdy se brány hlavního města halí po celý den do jemného žlutého oblaku. Může za něj silný pouštní vítr alias harmattan. Pokud byste rádi na vlastní kůži poznali nefalšované kouzlo Sahary, budete k tomu mít v Mali jedinečnou příležitost.

Fotografie:

Mali
Mali

zdroj foto: envato

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here