Žilina: Perla Slovenska, která zaujme architekturou a památkami

0
budatinsky zamek
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                     Budatínský zámek

Žilina je čtvrté největší město na Slovensku a nese přezdívku perla na Váhu. Zaujme zejména svou architekturou a památkami.

Jako příklad můžeme uvést ty nejznámější – Žilinský hrad a Žilinská kniha. Žilinský hrad je jedna z nejvýznamnějších tamějších památek, ale také se k němu váže hodně otázek bez odpovědí. Byl objeven archeologem  – Doc. PhDr. Jozef Hoššo, CSc, vedoucí katedry archeologie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Žilinská kniha je národní kulturní památka. V podstatě jde o knihu, kde jsou od nepaměti zapsána práva občanů v tomto městě. Vznikla někdy po roce 1369 z nařízení krále Ludvíka I.

S dětmi do minizoo

Žilina sice nemá klasickou velkou zoologickou zahradu, nicméně se může pochlubit MiniZoo. Kdo by chtěl tuto Minizoo navštívit, musí na místo zvané Vlčince, což je kousek od města. Jsou zde například exotická zvířata – Agama kočičínská, Pytón tygrovitý či Chameleon jemenský. Tato minizoo má i různé kroužky, například se velmi angažují v ochraně přírody.

katedrala s burianovou vezi
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Katedrála s Burianovou věží

Z minizoo na ranč

Proč ne, zvířat není nikdy dost. Je však třeba vydat se kousek od Žiliny, 5 km – Snežnica. Tady se nachází místo zvané Ranč pri Žiline. Turisté zde mohou vidět lvy, lamy, opice, tygry, papoušky, poníky, ale i kůzlátka, králíky, kočky, kachny, sovy. Na ranči se nachází i krásná stylová restaurace. Děti potěší prolézačky, skluzavky a houpačky. Dospělí si zase mohou zahrát tenis, badminton, nohejbal či zaskákat na trampolíně.

Na pivo

Češi jsou pivaři, Slováci také, ale o něco menší, nicméně žilinské pivo je známé pro svou lahodnou chuť. Pivovar zde byl od 17. století. Ovšem jak přibývala léta, chátral více a více. V devatenáctém století se podle dostupných materiálů v tomto pivovaru pivo přestalo vařit. Pivovar se nacházel pod dnešní balustrádou a v roce 1925 ho zbourali. Zůstala po něj jediná věc, název ulice Pivovarská. I když zde tento pivovar turisté už nenajdou, tak se minimálně mohou projít na tomto místě a zkusit, jestli na ně nedýchne ta tehdejší atmosféra, když se zde ještě chlubili jejich v té době největší devízou, kterým pivovar bezesporu byl.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here