Jičín město pohádek. Návštěvu si užijí děti i dospělí

0
zamek
Zdroj foto: cs.wikipedia.org      Zámek

Pamatujete, když jste jako malí sledovali večerníček o Rumcajsovi a Mance? Znají vaše děti vyprávění o loupežníku Rumcajsovi? Vydejte se do města pohádek, do Jičína a navštivte nejen Rumcajsovu ševcovnu. Jičín je město, kde si na své přijdou malí i velcí.

Rumcajsova ševcovna nejen vzpomínka na Václava Čtvrtka

Mezi autobusovým nádražím a Valdickou bránou se nachází Rumcajsova ševcovna, najdete ji na levé straně ulice Pod Koštofránkem. Zde se nachází pozoruhodná expozice, která je zasvěcena spisovateli a autorovi pohádkových příběhů Václavu Čtvrtkovi a malíři Radku Pilařovi. Nejen děti zde jistě potěší, když budou moci vidět Rumcajse, Manku i jejich synka Cipíska a jeho zoologickou zahradu. Děvčata a dámy jistě potěší prohlídka Mančiny bylinkové zahrádky.

Prohlédnout si lze Rumcajsovu ševcovnu, kde bydlel, než se stal loupežníkem a odstěhoval se do nedaleké jeskyně v lese Řáholci. Nachází se zde loutky, obrázky, ale také herna pro děti i občerstvení.

zamecka zahrada
Zdroj foto: cs.wikipedia.org         zámecká zahrada

Regionální muzeum a galerie nacházející se v objektu zámku

Když už budete ve městě pohádek, neopomenutelnou záležitostí je rovněž jičínský zámek, který byl postaven po roce 1608, jenže pak o dvanáct let posléze po výbuchu vyhořel a došlo tímto ke značnému poškození. Ke znovu vystavění došlo v roce 1633 za vlády Albrechta z Valdštejna. Po bitvě na Bílé hoře nebyl majetek zabaven, neboť si na něj uplatnil nárok Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Osobnost, která přeměnila charakter i velikost zámku do současné podoby.

Zámek není přístupen veřejnosti, ale právě Regionální muzeum a galerie sídlící v části zámku je přístupno a především stojí za návštěvu. Jedná se o unikátní interaktivní expozice s rodinným průvodcem, kde se můžete náležitě seznámit s valdštejnskou historií. Galerie čítá více jak 120 000 předmětů v historických, archeologických a etnografických sbírkách, součástí je i tzv. Konferenční sál protinapoleonské aliance, která zde měla jednání v roce 1813.

Galerie je situována v nádherných prostorách bývalé Valdštejnské konírny. V daném objektu se nachází také Městské informační centrum, Základní umělecká škola J.B. Foestera a porotní sál zámku, jenž je velmi často využíván k různým koncertům a kulturním akcím.

Lákavé a velice zajímavé prohlídky

Regionální muzeum ve stálé expozici má připraveno pro své návštěvníky hned 4 individuální cesty prohlídky. První zahrnuje 8 sálů vlastivědné expozice, zachycuje Jičínsko od pravěku až po současnost. Pro každý ze sálů je zvolen typický prvek, jenž je předmětem herní situace, jako je například psaní ve scriptoriu, předení nitě na kolovratu apod. Pro předškoláky je zde přichystána hra na schovávanou.

Druhá cesta vede do panské oratoře, tento prostor je dostupný spojovací chodbou mezi samotným zámkem a kostelem. Pokud zvolíte třetí cestu, zde se naskýtá návštěvníkům výstavní chodba muzea a krátkodobé expozice. Čtvrtá vede ke 3 sálům, jedná se o inovovaný prostor po instalaci obrazu Karla Škréty – Zvěstování Panně Marii, Konferenční sál evokující rok 1813 a výstava střeleckých terčů a herna pro děti, kde je Skříň otázek, které se váží k vlastivědné expozici. Zde se zabaví děti i dospělí, však to znáte, kdo si hraje, nezlobí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here