Bratislavský hrad v bílém hávu má co nabídnout svým návštěvníkům

0

 

bratislava hrad

Nepřehlédnutelný a proslulý symbol Bratislavy. Bratislavský hrad je impozantní historickou dominantou u našich sousedů. Co vše nabízí k vidění a jak je to s počtem hradních věžiček?

Bratislavský hrad s typickou siluetou a sněhově bílou fasádou je chloubou hlavního města Slovenska a patří mezi jedno z nejvíce navštěvovaných míst. Pro nás je to k našim sousedům coby kamenem dohodil. Bratislavský hrad se tyčí nad řekou Dunaj na hradní skále ve výšce až 85 metrů. Charakteristická stavba mající čtvercový půdorys a dojem čtyř věžiček bývá přezdívána jako stůl se čtyřma nohama. Ale pozor! Zde je třeba uvést vše na pravou míru.

Přestože se můžete takřka všude dočíst, že hrad má čtyři věžičky, tak pravdou je, že má pouze jednu a tou je jihozápadní Korunní věž, která pochází ze 13. století. Ostatní, co vidíte, tak to jsou jen nárožní střešní nástavce. A ty jsou zde k vidění od doby, kdy proběhly stavební úpravy hradu, které zde byly zahájeny v roce 1629 tehdejším majitelem Mikulášem Pálffym.

Místo, kde pobývala i Marie Terezie

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 907 pod jménem Pressalauspruch. Z doby Velkomoravské říše se na území zachovaly základy trojlodní baziliky. V roce 1811 hrad vyhořel. S rekonstrukcí se začalo až ve 20. století, kdy dokonce pod jednou z nejdůležitějších stavebních úprav je podepsána císařovna Marie Terezie, která zde pobývala a vychovávala svých 16 dětí.

Hrad byl důležitou pohraniční pevností Uherska, stal se také významným církevním střediskem. V 15. století si zde nechal postavit nový reprezentační palác v gotickém slohu Zikmund Lucemburský.

Od 18. století Bratislavský hrad působil i coby sídlo generálního semináře, který se věnoval výchově katolických kněží.

bratislavsky hrad 1

Bratislavský hrad dnes

Veřejnosti byl zpřístupněn roku 1968. Dnes část prostorů slouží k potřebám slovenské státní reprezentace, jsou zde reprezentační místnosti pro potřeby hlavy státu a parlamentu, konají se tu různá setkání. Rovněž tu najdeme několik expozic, které spadají pod Slovenské národní muzeum, jedná se zejména o Historické muzeum se sbírkami nábytku, historických zbraní, výtvarného umění, skla, porcelánu, stříbra apod.

Je zde také umístěné Archeologické muzeum vystavující různé cenné nálezy, které se vztahují k dějinám Slovenska. A rovněž můžete zavítat do Hudebního muzea, kde se nachází sbírky mající vztah ke slovenské hudbě a k její kultuře. Samozřejmě mimo stálých expozic jsou zde k vidění i krátkodobější výstavy. Součástí areálu je také několik nádvoří a vstupních bran.

Zajímavosti aneb víte, že…

věže hradu můžete za příznivého počasí vidět krásu rakouských Alp pouhým pohledem. Alpy jsou od Bratislavy vzdálené více jak 100 km.

Bratislavský hrad byl takřka 150 let jen pouhou ruinou. Od roku 1811, kdy došlo k jeho vyhoření, byl až do roku 1953, kdy se začalo s rekonstrukcí, pouhou ruinou. Dokonce se uvažovalo i o jeho zbourání a na jeho místě postavení jiných budov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here