Nitra: Poznejte město, které se může pochlubit mnoha památkami

0
nitriansky hrad
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                             Nitranský hrad

Nitra je jedno ze slovenských měst, ze které pochází například zpěvák slovenské populární skupiny Desmod Mário Kollár, kterému nikdo neřekne jinak než Kuly. Ovšem je tam i plno zajímavých míst, kam se vydat.

Dominanta, které si každý zdejší cení – Nitrianský hrad. Nachází se nad centrem města na hradním vrchu. Nejstarší dochovanou stavbou hradu je románský kostel sv. Emerama. Hrad má několik dominant – katedrála, biskupský palác a mohutné opevnění. Současná podoba je v podstatě ze 17. století. Tehdy se hrad opevnil po bojích s Turky. Dnes na hradě sídlí biskupský úřad. Patří k nejnavštěvovanějším památkám na Slovensku.

Strážná veža, Hradisko Zobor

Tento objekt se nachází na místě zvaném Borina nebo také Šibeničný vrch. Strážna veža je lidový název, avšak oficiálně se jedná o název Turecká varta. V období, kdy Nitru napadali Turci, se stala Strážna veža důležitou obrannou součástí města. Tenkrát ještě nebylo okolo tohoto objektu tzv. zalesněno, dnes už je to naopak – všude kolem je hustý lesní porost. Strážna veža v minulosti byla mnohokrát ve stavu, jak to tak u památek bývá – ruina. Poslední oprava a dostavba byla uskutečněna v šedesátých letech dvacátého století. Místní sem často chodí na procházky a prohlídky.

Hradisko Zobor je Národní kulturní památkou a mimo toho je také nejstarší a nejrozsáhlejší památkový objekt v blízkosti Nitry. Patří k němu ohraničení obranným valem dlouhým skoro 2 km a vysokým na některých místech až do výšky 7 metrů. Hradisko Zobor patří k chráněnému krajinnému území s evropským významemCHKO Ponitrie. Je přístupná výhradně pro pěší turistiku po pečlivě vyznačených chodnících. Areálem vede naučný chodník v časové délce 45 minut. Ten obeznámí turisty s jednotlivými částmi původního opevnění. Na úplném vrchu se dá pokochat výhledem na město.

kopec zobor
Zdroj foto: sk.wikipedia.org Zobor

Za zvířátky

Nitra nedisponuje svou zoologickou zahradou. Avšak i tady se dá jít za zvířátky. S dětmi se se můžete vydat například do Univerzitného viváriu SPU. Zde mají například každou neděli komentované krmení. Chovají se tu čistě exotická zvířata jako například leguán zelený, želva ostrohatá či pyton mřížkovaný. Nejoblíbenější mezi návštěvníky je krmení krokodýla filipínského jménem Noe. Vivárium se nachází v botanické zahradě a celkově se tu najde 180 zvířat v 53 druzích. Pokud by někdo chtěl zajet na farmu, musí se vydat sem – Kráľová nad Váhom. Z Nitry je to pár kilometrů a je zde Dětská farma Humanita. Najde se tu obrovské množství zvířat – pštrosi, kozy, ovce, koně, lamy, husy, kachny a mnoho jiných. Děti, ale i dospělí se zde mohou naučit úctě ke zvířatům, jako k živým tvorům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here