Německo aneb Co navštívit u našich sousedů

Německo je naším největším sousedem, a ačkoliv se může zdát, že v této zemi není nic zajímavého nebo překvapivého, opak je pravdou. Ostatně, nejlepší bude, když se přesvědčíte sami na vlastní oči.

Základní informace

Německo je středoevropský stát, rozdělený na 16 spolkových zemí. Starší generace si pamatuje i rozdělení na Západní a Východní Německo. Dnešní rozloha Německa je 357 023 km2 a počet obyvatel je přes 82 milionů. Hustota obyvatelstva je poměrně vysoká – 227 obyv./km2. Oficiálním jazykem je němčina. Národnosti jsou zastoupeny takto: 91 % Němci, další jsou už jen menšiny (Turci, Asiaté, Afričané). V Německu můžete narazit na 3 hlavní náboženství, což vyplývá z historické situace, a to protestantské, římsko-katolické a islám. Měnou je euro a země je členem EU.

berlin
Berlín, zdroj foto: Envato

Berlín

Hlavním městem Německa je Berlín, a i když se jedná o město patřící původně východnímu bloku (kromě Západního Berlína), je zde mnohé k vidění. Minout byste neměli pozůstatky Berlínské zdi, ale určitě stojí za vidění i moderní budova Berlínské filharmonie, i další moderní stavby, stejně tak jako historické památky – Braniborská brána, Ostrov muzeí (Museumsinsel), Státní opera či Pergamonské muzeum. Děti vezměte do jedné ze dvou zoologických zahrad nebo do botanické zahrady. A neměli byste si nechat ujít pohled na noční Berlín – je pěkně nasvícený a hraje všemi barvami, bude to opravdu romantická podívaná.

A jakmile skončíte s prohlídkou Berlína (měly by vám stačit 2 až 3 dny), vyrazte do dalších německých měst.

berlin-noc
Berlín v noci, zdroj foto: Envato

Drážďany

Krásné historické město, do kterého se dá vyrazit i za nákupy nebo na adventní trhy, to jsou Drážďany. Klidně sem ale vyrazte hned 2x, jednou v létě za památkami a podruhé v zimě na trhy. Drážďany vás nezklamou v žádném ročním období. Historické památky, které byste si měli v klidu prohlédnout, jsou rozhodně Katedrála nejsvětější Trojice, kostel Panny Marie a Zwinger. Posledně jmenovaný komplex barokních budov se zahradami a fontánami sloužil dříve panovníkům a šlechticům, dnes je to především obrovské muzeum s nepřekonatelnými sbírkami – ne neprávem se přirovnává k pařížskému Louvru. A jestli holdujete spíše modernímu umění, stačí přejít po mostě ze Starého města do Nového a zde navštívit například centrum umění Kunsthofpassage, česky bychom je mohli přeložit jako Pasáž umělců – a více vám prozrazovat nebudeme, protože byste přišli o překvapení.

drazdany
Drážďany, zdroj foto: Envato

Video:

Norimberk

Stejně jako Drážďany se zase jedná o město, které můžete navštívit jak v létě, tak v zimě při adventních trzích. Norimberské památky v sobě zahrnují takové skvosty, jako původní středověký hrad, nebo Muzeum Albrechta Dürera – středověkého malíře, který se zde narodil. A kromě toho byste v Norimberku měli zejména s dětmi navštívit místní zoo – je totiž jednou z nejkrásnějších nejen v Německu, ale i v Evropě. Za zmínku stojí zejména zdejší delfinárium.

norimberk
Norimberk, zdroj foto: Envato

Mnichov

A posledním městem (i když zdaleka ne jediným), do kterého vás pozveme, je největší bavorské město Mnichov. Začněte hned ve středu města – na Mariánském náměstí, kde naleznete největší mariánský sloup v Evropě, Starou a Novou radnici. Jelikož Bavorsko bylo známé jako bašta katolictví, v samotném Mnichově naleznete skutečnou přehlídku všech možných kostelů v různých stylech: Kostel Panny Marie, Kostel svatého Petra, Kostel svatého Ducha, Kostel Nejsvětější Trojice, barokní kostel svatého Kajetána a další. Ale abyste nepřišli o moderní architekturu, zajděte se podívat na sídlo automobilky BMW, Olympijský stadion nebo Olympiaturm.

Ale Německo, to nejsou jen velká města a různé památky. V Německu naleznete i téměř nedotčenou přírodu, plno přírodních krás a mnoho tipů na dlouhé výlety.

mnichov-nemecko
Mnichov, zdroj foto: Envato

Bavorský les

Bavorský les je jakoby německá strana Šumavy. A kdo má rád Šumavu, ví, že je tam plno zákoutí, která se ani všechna projít nedají. Nejinak je tomu na německé straně. Od roku 1970 je zde vyhlášen Národní park Bavorský les, nejvyšším vrcholem je Velký Javor (Grosser Arber) s výškou 1456 m, a pro milovníky výšek (nebo aspoň ty, kteří se výšek nebojí) se zde nachází největší stezka v korunách stromů na světě, která je postavena u obce Neuschönau.

Černý les

Černý les neboli Schwarzwald je dalším pohořím, které láká turisty. Leží v jihozápadním Německu, konkrétně na jihovýchodním okraji Hornorýnské nížiny. I toto pohoří trochu připomíná Šumavu. Pohoří obsahuje mnoho chráněných území, protože se zde nacházejí ledovcová jezera, vodopády (Triberg), květinové louky a žijí zde chránění živočichové. A komu by se zastesklo po historii a kultuře, může v této oblasti navštívit městečko Freiburg – jeho malebné uličky vás jednoduše dostanou a díky vstřícným obyvatelům se tu budete cítit více než útulně.

Saské Švýcarsko

Protilehlá část Českého Švýcarska se nachází v blízkosti města Drážďany. Sem se vypravte, pokud se věnujete horolezectví. Můžete navštívit skalní města jako například Bastei nebo Schrammsteine, ale také pevnost Köningstein. Turistických stezek je tu nepřeberné množství a v celé oblasti se můžete ubytovat v různých typech penzionů, v nichž některé jsou postaveny přímo ve skalách.

bastei-narodni-park
Bastei, zdroj foto: Envato

Bastei – Video:

Bodamské jezero

A jestli dáváte přednost vodním radovánkám před vysokohorskou turistikou, tak si zajeďte k Bodamskému jezeru. Leží na hranicích Německa, Rakouska a Švýcarska a je to druhé největší alpské jezero. Nejkrásnější je nejen čistá voda, ale i tři ostrovy, které se v jezeře nacházejí a které jsou všechny spojeny alespoň jedním mostem s pevninou. Zatímco na ostrově Mainau uvidíte zejména květinové zahrady, zeleninové zahrady a vinice, pak ostrov Reichenau je slavný svým klášterem Reichenau a zříceninou hradu Schoplen. A konečně na ostrově Lindau je krásné malebné stejnojmenné městečko i s vlakovým nádražím.

bodamske-jezero
Bodamské jezero, zdroj foto: Envato

 

Další články o Německu

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?