Vatikán: Zajímavosti nejmenšího státu Evropy i světa

Úplně nejmenším státem Evropy i světa je Vatikán. Jeho kouzlo spočívá i v tom, že leží na území hlavního města jiného státu. Vatikán má ale turisty na co nalákat, a to nejen ty věřící.

Základní informace

Vatikán má nejmenší rozlohu na světě – 0,44 km2 i nejméně obyvatel na světě – 840. Hustota zalidnění je tedy kolem 1800 obyv. na km2. Na území Vatikánu se mluví italsky, latinsky a francouzsky. Náboženství je jak jinak než římskokatolické. Zajímavé je, že se jedná o absolutní monarchii. Platí se eurem.

vatikan-foto
Vatikán, zdroj foto: Envato

Název

Zajímavý je název – Vatikán pochází z latinského Vaticanus Mons, což v překladu doslova znamená Pahorek věštců.

Bazilika sv. Petra

Nejzásadnější stavbou ve Vatikánu je Bazilika sv. Petra. Patří k tzv. papežským bazilikám, které jsou na světě 4, a zároveň patří k největším bazilikám světa. Před současnou podobou měla bazilika románský i gotický charakter, ale kvůli tomu, že ve středověku došlo k tzv. papežskému schizmatu neboli dvojvládí, kdy další papež sídlil v Avignonu, bazilika dost chátrala a v 16. století byla zcela nově vystavěna v renesanční podobě. Na výzdobě chrámu se mimo jiné podílel i Michelangelo Buonarotti.

bazilika-sv.-petra-vatikan
Bazilika Sv. Petra, zdroj foto: Envato

Svatopetrské náměstí

Před samotnou bazilikou se nachází Svatopetrské náměstí. Je charakteristické svým kruhovým půdorysem a uprostřed něj se tyčí egyptský obelisk, na kterém se však nezachovaly žádné stopy po egyptském písmu.

svatopetrske-namesti
Svatopetraske namesti, zdroj foto: Envato

Apoštolský palác

Celý komplex budov, který zahrnuje apartmány papeže, kanceláře římskokatolické církve, Vatikánská muzea, Vatikánskou knihovnu a kaple (např. Sixtinskou kapli s freskami od Michelangela), je další architektonickou památkou, kterou návštěvníci často navštěvují. Vystavěny jsou v renesančním stylu.

Vatikánské zahrady

Po prohlídce památek se zajděte projít do Vatikánských zahrad. Ty zabírají polovinu státu a jsou obehnány hradbami. Zahrady by se daly přirovnat k botanickým, neboť v nich můžete spatřit cedry, eukalypty nebo třeba jasmíny. Ale kromě rostlin zde můžete spatřit papoušky, žáby nebo užovky. V zahradách je i několik památek – například moc pěkná je Orlí fontána vybudovaná z travertinových bloků se sochou orla na vrcholu.

 

Další články o Vatikánu

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?