Gibraltar – drzé opice i letiště, které slouží zároveň jako silnice

0

Městečko Gibraltar, tyčící se na stejnojmenném kusu skály, je opravdu malinké. Místy si tu budete připadat jako sardinky, a tak úplně nedokážete pochopit, proč je pro Velkou Británii tenhle ubohý kousek země, který ani nemá vlastní pramen pitné vody, tak důležitý. Až do doby, než si uvědomíte, jak strategické místo při vstupu do Atlantického oceánu zaujímá.

VIDEO:

Připravte se na to, že se cestou do Gibraltaru nevyhnete pohraničním kontrolám. Doporučujeme půjčit si vlastní auto. O takový zážitek, jako je přejezd nefalšované letištní plochy, se totiž nemůžete připravit.

První šok vás čeká hned na úvod

Je to přesně tak. Gibraltar je tak malinký, že se tu automobily i obrovská dopravní letadla musí podělit  o jednu jedinou dráhu. Letecký provoz je tak pravidelně přerušován, dráhu uzavřou závory a pěší i auta mohou pokračovat na druhý konec dráhy. Ale rychle a žádné loudání, jinak si na vás místní policisté jistojistě posvítí. A pokud jste nervózní, nejste sami. I místní se pečlivě rozhlížejí, zda se na ně z druhé strany neřítí nějaké to letadlo.

Červené budky zkrátka nemůžete minout

Červená je u telefonních budek na Gibraltaru stejně ikonická, jako u dvoupatrových autobusů v Londýně. To je první fotografické zastavení, které určitě nemůžete minout. Tím druhým je pak miniatura Héraklových sloupů u městských bran.

Poté se nechte vyvézt lanovkou až nahoru na skálu a odtud budete mít už jen jediný úkol – sejít zase dolů. A přitom si prohlédnout co nejvíce pamětihodností a posloužit jako cíl všudypřítomným opičkám, které vás s chutí připraví o svačinu. K mání jsou trosky staré britské pevnosti, Héraklovy sloupy (ano, podle pověsti je tu postavil právě Herkules, jež se snažil splnit úkol a přihnat stáda dobytka obra Géryonésa) a rozlehlé zahrady vč. botanického parku.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Gibraltar příroda
Gibraltar příroda

Gibraltar při východu slunce
Gibraltar při východu slunce

Gibraltar při západu slunce
Gibraltar při západu slunce

Gibraltar
Gibraltar

Lodě u Gibraltaru
Lodě u Gibraltaru

Panorama Gibraltar
Panorama Gibraltar

Panorama Gibraltar 1
Panorama Gibraltar 1

Pohled na Gibraltar ze Sierra Bermeja
Pohled na Gibraltar ze Sierra Bermeja

Západ slunce Gibraltar
Západ slunce Gibraltar

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here