Bosna a Hercegovina: Země východní Evropy, kde o památky není nouze

Vypravíme se teď do východní Evropy, která je tak trochu obestřena tajemstvím, ale také poznamenána komunistickým režimem a nadvládou Sovětského svazu. Dnes už je mnoho států na cestě k prosperitě, ale stále musí překonávat spoustu překážek. Jedním takovým je i Bosna a Hercegovina, jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie.

Základní informace

Rozloha Bosny a Hercegoviny je 52 tisíc km2. Stát má 3,5 milionu obyvatel. Hustota zalidnění je 69 obyv./km2. Oficiálním jazykem je bosenština, chorvatština a srbština. Náboženská situace je nevyvážená, neboť přes 50 % obyvatel jsou muslimové, asi 30% srbští pravoslavní a jen 15 % římští katolíci. Měnou je konvertibilní marka.

bosna-a-hercegovina-parlament
Bosna a Hercegovina, parlament. Zdroj foto: Envato

Sarajevo

Hlavním městem Bosny a Hercegoviny je Sarajevo. Sarajevo je i přirozeným politickým, hospodářským a kulturním centrem země, ve kterém sídlí nejdůležitější instituce (Předsednictvo Bosny a Hercegoviny, Parlament Bosny a Hercegoviny, centrální banka…). Město je bohaté na památky, a to z různých období i slohů nebo náboženských skupin (muslimské, pravoslavné i římskokatolické). Můžete zde vidět mnoho mešit (mešita Bali-bega Malkočevice), hodinové věže, tržnici Baščaršija a spoustu obytných domů, které dodnes připomínají tureckou nadvládu. Za zhlédnutí stojí i opevněné město Vratnik, které se nachází nad historickým centrem města. V centru města si odpočiňte v parku At mejdan. Přes řeku Miljačku vede několik mostů a na břehu řeky můžete najít jeden z počinů socialistické architektury – excentrickou budovu s názvem Papagajka.

sarajevo-namesti
Sarajevo, náměstí. Zdroj foto: Envato

Mostar

Druhé největší město státu je zároveň centrem Hercegoviny a nachází se na jihu. Mostar se jmenuje podle proslulého mostu, respektive podle mostarů, tedy hlídačů mostu, který byl sice za občanské války zcela zničen, ale dnes už zase spojuje obě části města. Zajímavé je, že město si stále drží svůj bipolární charakter – na jednom břehu žijí muslimové, na druhém břehu pak katolíci. Z památek je možné navštívit: mosty, mešity, židovský hřbitov, kostel svatého Petra a Pavla, postmoderní katedrálu Panny Marie, Španělské náměstí postavené podle návrhů českého architekta Františka Blažka. Hodinová věž, která byla původně zvonicí kostela, připomíná tureckou nadvládu nad oblastí. Pravidelně se ve městě pořádá hudební festival Melodije Mostara.

mostar-bosna-a-hercegovina
Mostar, Bosna a Hercegovina. Zdroj foto: Envato

Neum

Jediné město u moře, které Bosna a Hercegovina má, je právě Neum. Malebné přístavní městečko většinou láká turisty zejména na čistou vodu, dlouhé pláže, nízké ceny, a to jak ubytování, tak i ostatního sortimentu pro nákupy. V okolí města se pěstují olivy a víno, takže i tyto potraviny zde můžete nakoupit výhodněji, a navíc čerstvé. Kdyby vám samotné město a koupání nestačilo, navštivte nedaleké unikátní vodopády Kravica. Vstup je sice zpoplatněný, ale podívaná stojí za to. V minulosti se zde nacházely mlýny.

Ilidža

Lázeňské město nedaleko Sarajeva láká především lázeňské hosty. Lázně zde byly zřízeny za Rakouko-Uherska a od té doby zde byly vybudovány hotely, lázeňský park a vysazena Velká alej z platanů a kaštanů. Každoročně se zde koná festival lidové hudby. Možná je navštívit i římské vykopávky.

Medugorje

V Bosně a Hercegovině najdete i význačné poutní místo – Medugorje. Srovnat bychom jej mohli třeba s francouzskými Lurdami anebo s portugalskou Fátimou. Pozor ale: katolickou církví dosud není uznáno zjevení Panny Marie v Medugorje. Přesto sem proudí tisíce poutníků z celé Evropy. Kromě zjevení je Medugorje od historických dob známé svým pěstováním ovoce, vinné révy a tabáku.

Pramen řeky Bosny

Bosna dostala název od řeky, která v ní pramení. Tento pramen (bos. vrelo) se nachází na západ od Sarajeva. K prameni se vydávají hlavně obyvatelé hlavního města, ale i vy jako turisté tu budete vítáni. Kolem pramene je vysázena alej platanů, u pramene je pak v dostupné vzdálenosti restaurace. Všude kolem pramene se můžete vydat prozkoumat okolní přírodu. Cestu sem nebo zpět si můžete také zpříjemnit díky koňskému povozu.

reka-bosna
Řeka Bosna. Zdroj foto: Envato

 

Další články o Bosně a Hercegovině

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?