Finsko: Země tisíců jezer a ostrovů. Co v této zemi navštívit?

Další zemí, která je na severu Evropy a má turistům co nabídnout, je Finsko, jinak také zvané „zemí tisíce jezer“. Finsko bylo dlouhou dobu pod nadvládou Sovětského svazu a na některých jeho městech a památkách je to dodnes vidět. Ale krásnou přírodu nemohli poničit ani komunisté.

Základní informace

Finsko je nejvýchodnější stát ze států severní Evropy. Jeho rozloha čítá 338 432 km2. Obyvatel má tato země jen 5,6 milionu a hustota zalidnění je tedy opravdu nízká (16 obyv./km2). Oficiálním jazykem je finština, ale mluví se i švédsky, laponsky a rusky. Nejrozšířenějším náboženstvím je evangelické luteránské. Měnou je euro a země je členem EU od roku 1995.

sob-finskoHelsinky

Hlavním městem Finska jsou Helsinky. Jedná se také o největší město ve Finsku a Helsinky jsou i přístavem. Helsinky mají poměrně klidné a vyrovnané klima, ale žádné teplo nečekejte – v létě kolem 17 °C, v zimě kolem -5 °C. Helsinky jsou poměrně nové město, byly založeny v roce 1550, a tak historické centrum je nejčastěji empírové, neorenesanční nebo neoklasicistní. Žádné středověké budovy nečekejte. Okraje města už vyznívají spíše ve stylu funkcionalismu a moderních uměleckých směrů. Zajímavé jsou skutečně kostely. Například luteránský bílý kostel na Senátním náměstí (Senaatintori) – finsky se jmenuje Helsingin Tuomiokirrko. Ta je právě v neoklasicistním stylu a její půdorys má tvar řeckého kříže. Kvůli blízkosti Ruska se architektonicky velmi podobá pravoslavným chrámům.

Pravoslavným kostelem je pak chrám Zesnutí Panny Marie. A vůbec nejslavnějším chrámem je Temppeliaukio, což je kostel vytesaný do skály, díky čemuž má úchvatnou akustiku. Tu byste si vychutnali, pokud byste navštívili místní luteránskou bohoslužbu. A kdybyste chtěli rovnou z Helsinek do přírody, pak vězte, že přímo městskou hromadnou dopravou se dostanete do blízkého národního parku Nuuksio, kde jsou rašeliniště, bažiny, jezera, ale i mohutné lesy a do nebe čnící skály.

helsinky-finsko
Helsinky, zdroj foto: Envato

Další města ve Finsku

Turku

Jestliže Helsinky jsou poměrně novým městem, pak Turku je naopak nejstarším městem ve Finsku. Do 19. století bylo toto město dokonce ekonomickým a kulturním centrem celé země. Dnes se zde navštěvuje hlavně stejnojmenný hrad, který pochází ze 13. století a byl postaven v gotickém slohu. Zajímavým prvkem jsou jeho zdi, zbudované ze žuly. A neméně zajímavá je jeho historie. Hrad svého času sloužil jako palác, vězení, skladiště nebo kasárna. Dnes je v něm muzeum, které zprostředkovává zejména historii města a blízkého okolí.

Lahti

Pro sportovní fanoušky se nabízí navštívit jihofinské Lahti. Zde se každoročně konají skoky na lyžích a vy si můžete prohlédnout zdejší můstky. Moc pěknou podívanou skýtá i jezero Vesijärvi, na jehož březích město stojí.

Kuopio

I toto město patří spíše k těm, která zaujmou hlavně fanoušky skoků na lyžích. Ale na své si přijdou i milovníci památek. Nachází se zde luteránská katedrála z 19. století nebo pravoslavný chrám sv. Mikuláše. V zimě si ve zdejším lyžařském areálu můžete zalyžovat, jsou tu stovky upravených běžeckých tras. A až vás přepadne hlad, dejte si místní specialitu – chleba plněný rybou (finsky kalakukko).

kuopio-finsko
Kuopio, zdroj foto: Envato

Jezera

Protože Finsko je zemí jezer, kterých je tu kolem 200 tisíc, nemůžeme vás o ně ochudit. Vybereme však jen ta nejkrásnější nebo něčím zajímavá, protože všechna byste nenavštívili, ani kdybyste se do Finska přestěhovali.

Saimaa

Mělké jezero na jihovýchodě Finska je největším jezerem Finska a zároveň čtvrtým největším jezerem v Evropě. Jezero se skládá z jednoho hlavního jezera a soustavy menších jezer, v jezerech se nacházejí různé ostrůvky. Jezero je ledovcového původu. Ve vodách můžete pozorovat ryby, vodní ptáky a vzácného a chráněného tuleně kroužkového (v národním parku Kolovesi). Nejlépe se sem dostanete z měst Mikkeli, Imatra nebo Lappeenranta.

jezero-saimaa-finsko
Jezero Saimaa, zdroj foto: Envato

Päijänne

Druhé největší jezero a zároveň nejdelší jezero se jmenuje Päijänne. Je také ledovcového původu, břehy jsou vysoké a pobřeží členité. V létě se zde dá plavit na lodičkách, v zimě zamrzá a je možné na něm bruslit. Dostanete se sem z našeho známého Lahti.

Národní parky

Jestli Finsko nabízí něco, co v jiných zemích budete hledat jen obtížně, jsou to překrásné národní parky. Ty finské se těžko dají s něčím srovnávat, protože jsou opravdu jedinečné – přírodou, faunou, flórou, vodstvem.

Helvetinjärvi

Tento park byl pojmenován podle stejnojmenného jezera. To je také jeho základem a zde uvidíte mnoho vodních zvířat i rostlin. Výhodou je, že se zde nachází 40 km turistických tras a mnoho míst na stanování a kempování. Do parku se nejlépe dostanete z měst Rouvesi nebo Virratu.

Isojärvi

Národní park Isojärvi se nachází v západním Finsku, má 30 km značených turistických tras, ale ještě lepší je sjet si park po jezerech na kánoích. Opravdu se vyplatí zůstat zde alespoň 2 dny, abyste viděli všechno. Pozorovat zde můžete hlavně bobry. Do parku se nejlépe dostanete z městeček Länkipohja nebo Kuhmoinen.

Liesjärvi

A posledním (zdaleka ne doopravdy posledním) v našem seznamu je národní park Liesjärvi. Ten se nachází v jižním Finsku. Opět je pojmenováno podle stejnojmenného jezera. Kromě 30 km značených stezek jsou tu i krásné pláže, mnoho míst na stanování a kempování a skansen Korteniemi, který ukazuje, jak se zde žilo na začátku 20. století. Dostupný je z Helsinek.

 

Další články o Finsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?