Andorra: Na co láká navštěvníky jedna z nejmenších zemí na světě?

Dalším z malých států Evropy je Andorra. Leží mezi Francií a Španělskem. Andorra je 16. nejmenší zemí na světě, ale to nebrání v tom, že ji navštíví asi 3 miliony návštěvníků ročně.

Základní informace

Andorra se rozkládá na 468 km2. Má 77 tis. obyvatel. Hustota zalidnění je 147 obyv./km2. Oficiálním jazykem je katalánština, francouzština a španělština. Převažuje katolické náboženství. V Andořře se platí eurem, ačkoliv není členem Evropské unie.

tristaina-andorra
Andorra, zdroj foto: Envato

Andorra la Vella

Hlavním městem Adnorry je Andorra la Vella, která je současně ekonomickým a finančním centrem země. Dokonce zde sídlí několik nadnárodních bank, zejména francouzských a španělských. Město se rozkládá na březích řeky Gran Valir. Historické centrum najdeme na pravém břehu řeky. Naleznete tu památky: kostel Sant Esteve z 11. století, dále moc hezkou architektonickou památku Casa de la Vall, což je knížecí palác ze 16. století. Přes řeku vede několik mostů, ukázkou moderní architektury je Puente de Paris a Puente de Madrid.

andorra-la-vella-andorra
Andorra la Vella, zdroj foto: Envato

Další města

Ordino

Město Ordino leží ve stejnojmenné farnosti na severu Andorry. Každý říjen se zde koná hudební festival klasické hudby, který založil španělský kytarista Narciso Yepes. Určitě si prohlédněte i dům Casa Arena de Plandolit, který je dnes národopisným muzeem. Dům pochází ze 17. století a můžete v něm vidět nábytek z tehdejší doby, hudební nástroje i ukázky zbraní. Kromě toho je ve městě Muzeum miniatur a Poštovní muzeum.

Canillo

Jedná se o další město plné starých i moderních památek. Z těch starých je velmi pěkný kostel Sant Joan de Caselles ze 12. století známý především nástěnnými freskami. Z moderní architektury si určitě prohlédněte Palác sportu – je to veliká budova uzpůsobená pro letní i zimní sporty.

Margineda

Jeskyně Margineda je spíše přírodní památkou, ale má co do činění i s historií. Jeskyně se nachází nad řekou Valir a byla objevena v roce 1959. Probíhaly zde vykopávky, které měly odhalit zdejší osídlení již v dobách mezolitu a neolitu.

 

Další články o Andoře

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?