Srbsko: Ideální pro milovníky přírody a dobrodružné turistiky

Hned vedle Chorvatska se nachází Srbsko – na východ od prvně zmiňované země. Srbsko asi z osobní zkušenosti nezná tolik lidí jako Chorvatsko, nicméně je to také země, která stojí za vidění, zvláště pokud máte sklony k dobrodružné turistice.

Základní informace

Země se nachází ve východní Evropě a celým názvem se jmenuje Srbská republika. Srbsko má rozlohu 88 361 km2. Počet obyvatel je skoro 9 milionů. Hustota zalidnění je 92 obyv./km2. Oficiálním jazykem je srbština (používá azbuku), ale mluví se i chorvatštinou, maďarštinou, slovenštinou, a dokonce češtinou. 76 % obyvatel jsou vyznavači pravoslaví. Platí se srbským dinárem a Srbsko je kandidátskou zemí EU.

belehrad
Bělehrad, Srbsko. Zdroj foto: Envato

Bělehrad

Hlavním a zároveň největším městem Srbska je Bělehrad. Město je krásné a nachází se na soutoku Dunaje a Sávy. Název města je slovanského původu a znamená Bílé město. Město je známé jako „město parků“, protože 14 % rozlohy tvoří právě zeleň. Můžete navštívit třeba Park Cyrila a Metoděje nebo lesopark Zvezdara, kde je umístěna hvězdárna, kterou navrhl český architekt Jan Dubový. Ale klidně bychom Bělehrad mohli nazvat i městem muzeí, protože i těch je tu nepočítaně. Zajímavé je Srbské národní muzeum, kde je vystaveno mnoho různých exponátů z dějin země, a kromě toho se zde nachází Miroslavovo evangelium (jedno z apokryfních evangelií vzniklých po smrti Ježíše). Vojenské muzeum nezahrnuje jen exponáty z občanské války, ale sahá mnohem hlouběji do historie a najdete tu i zbraně z římského období. Pro zájemce o letectví doporučujeme Muzeum letectví. Nachází se blízko mezinárodního letiště Nikoly Tesly. Muzeum Nikoly Tesly pak zahrnuje všechny exponáty ze života i díla vynálezce. Do Bělehradu můžete zavítat v kteroukoliv dobu a téměř vždy si můžete být jisti, že narazíte na nějaký hudební, filmový nebo divadelní festival (např. FEST).

srbsko-belehrad
Bělehrad, Srbsko. Zdroj foto: Envato

Niš

Niš je třetí největší město Srbska a zároveň nejstarší město na Balkáně – místo bylo osídleno již Kelty a Římany. Asi největší památkou je Nišská pevnost, která byla vybudována již na zbytcích antického města. Byla několikrát přestavována a její nynější podoba pochází z tureckého období z 18. století. Dochovaly se i některé stavby uvnitř opevnění, jako například mešita, turecké lázně (hamam) nebo skladiště vojenského materiálu. Poněkud odlišnou památkou je koncentrační tábor Crveni krst, který zde byl zřízen za druhé světové války zejména pro židovské obyvatelstvo. Dnes jej můžete navštívit jako muzeum.

Novi Sad

Město ležící na severu Srbska na řece Dunaj se také může pochlubit jednou pevností, a tou je Petrovaradín. Pevnost byla vystavěna za Rakousko-Uherska, potom patřila Jugoslávii a dnes patří Srbsku. Hradby a bastiliony se dochovaly do dnešních dní. A kdybyste zatoužili vidět něco z moderní architektury, podívejte se na Pupinův palác, který byl postaven v 21. století, ačkoliv může být trochu kontroverzní, neboť vznikl na místě původní secesní Komunální banky – dobrou zprávou však je fakt, že některé secesní prvky byly do paláce inkorporovány.

A z měst honem za přírodními památkami, protože těch je v Srbsku mnohem více.

Řeka Drina a národní park Tara

Řeka Drina protéká Bosnou a Hercegovinou a západem Srbska. Je to řeka, kde je povoleno rybařit, pořádají se na ní plavby pro turisty, a kolem se nachází pohoří a národní park Tara. Můžete zde spatřit medvěda hnědého, kamzíka horského i srnce. Nalézá se zde také endemický smrk omorika, který pochází z dávných třetihor. A nedaleko vesnice Perucac je tzv. steckové pole, tedy pole náhrobků, které se běžně používaly na Balkáně ve 14. a 15. století.

tara-narodni-park-srbsko
Národní park Tara, Zdroj foto: Envato

Vodopád Jelovarnik

Největší vodopád v Srbsku leží v pohoří Kopaonik a dosahuje 71 metrů výšky. Kolem vodopádu se rozkládá přírodní rezervace, v níž se nachází mnoho chráněných druhů fauny i flóry. Vyskytují se tu třeba endemičtí motýli, a dále také pro zajímavost houby: například hřib smrkový nebo hlíva ústřičná.

Deliblatska pesčara

Deliblatska pesčara nebo také česky Deliblatská poušť je jednou z mála pouštních krajin v Evropě a nachází se v oblasti Vojvodina. Ze stromů zde rostou zejména borovice, ale poušť je domovem mnoha ptáků (vlha pestrá) a asi 900 různých rostlin. Velkou částí území jsou pastviny, takže je vidět, že to není poušť v pravém slova smyslu, ale spíše stepní krajina s písečným podložím.

Archeologická lokalita Felix Romuliana

Nedaleko města Zajdar se nachází nejvýznamnější římská památka na území Srbska. Je zapsána na Seznam dědictví UNESCO a jedná se o zbytky pevnosti, paláce a chrámů, které nechal císař Galerius vystavět po vítězství nad Peršany. I když dílo nebylo dokončeno, mnoho částí staveb se dochovalo do dnešních dnů.

felix-romuliana-srbsko
Felix Romuliana, Srbsko. Zdroj foto: Envato

Jeskyně Stopica

Na západě Srbska se nachází unikátní jeskyně, kterou zde vyhloubila řeka Trnava v blízkosti pohoří Zlatibor. Tunely jeskyně měří téměř 2 km. Kromě jeskyně uvidíte vodopád a kaskády. Vstup je ve výšce cca 700 m n. m.

Národní park Fruška Gora

Tento park se nachází ve Vojvodině a zahrnuje stejnojmenné pohoří. Najdete tu převážně listnaté lesy, každoročně se zde pořádá maraton a co je nejzajímavější – naleznete zde asi 16 pravoslavných klášterů, např. Bešenovo, Grgeteg nebo Rakovac, protože ve středověku měli mniši v neobydlených oblastech klid na práci a rozjímání. Stojí určitě za zhlédnutí, některé jsou již ze 14. století.

 

Další články o Srbsku

Není k dispozici žádný obsah

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?