Primošten – úchvatný kousek Dalmácie s jachtami i starými vinohrady

0

Jde o poloostrov, i když fotografie či videa mohou vzbuzovat docela jiný dojem. Aby také ne, vždyť Primošten spojuje s pevninou jen písečný násep (do 16. století to byl údajně padací most). Odtud také jeho název, odkazující právě na přemostění.

VIDEO:

Jde o velmi oblíbenou chorvatskou destinaci, kterou najdeme na jihu Severní Dalmácie, přímo u zátoky Luka. O tu se dělí ještě s poloostrovem Raduča.

Když tu ještě byli Turkové…

Pohled z výšky je opravdu nevšední. Celý Primošten je totiž ještě stále uzavřen v kruhu bytelných hradeb, které tu zbyly po nájezdech Osmanů. Zachovalo se i několik městských bran, přičemž jedna z nich vás zavede přímo do nádherného historického centra. Na něm najdete třeba i zajímavý kostelík Sveti Juraj (Svatého Jiří).

Zamířit můžete také do blízké zátoky, pyšnící se značnou hloubkou i přístav Marina Kremik. Ten je prý na Jadranu zdaleka nejbezpečnější. Půjčili jste si jachtu? Tady ji může bezpečně zakotvit – přímo u břehu je připraveno okolo 150 stání včetně připojení na elektrickou síť a dalších 400 míst leží i na vodě.

Za jedinečnou chutí vína

Ať už patříte mezi vinařské amatéry anebo se celé problematice věnujete profesionálně, v Primoštenu si určitě přijdete na své. Staré vinice totiž hostí jedinečnou modrou odrůdu Babić, patřící ke světové špičce. Ty nejkvalitnější hrozny vyrůstají přímo na kamenných terasách a díky dlouhé době stárnutí obsahuje množství taninu i alkoholu.

Nudisté jsou v Primoštenu stále vítáni

Zatímco značná část Chorvatska se proti této kratochvíli značně vymezuje (a leckde vás do města nepustí ani v plavkách), pláže Velika a Mala Raduča všechny milovníky koupání bez plavek rády přivítají. Nabídka míst pro koupání je široká – vyberou si rodiny s dětmi, neplavci i senioři. A nechybí ani dlouhá promenáda s bary, pekárnami a obchody.

Fotografie:

Primošten - Chorvatsko
Primošten - Chorvatsko

Primošten pobreží
Primošten pobreží

Primošten v Chorvatsku
Primošten v Chorvatsku

Primošten
Primošten

Přístav v Primošten
Přístav v Primošten

zdroj foto: envato

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here