Řecká Spinalonga dříve a dnes. Co si nezapomenout přibalit na cestu

0
Spinalonga pevnost
Zdroj foto: No machine-readable author provided. Malamant~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Public domain, via Wikimedia Commons                                                  ostrov Spinalonga

Řecký ostrov Spinalonga : Řecká Kréta má i svou odvrácenou stranu mince. Ostrov, který poznal opovržení i beznaděj. Ostrov, který díky své minulosti je pozoruhodným mysteriózním místem. Kde se ostrov nachází? Co si vzít s sebou na cestu?

Řecký ostrov Spinalonga leží v zálivu Mirabello. Ostrov o rozloze 8 hektarů plochy nacházející se u severovýchodního pobřeží řeckého ostrova Kréta je jen na dohled od přístavu Elounda. Původně byl s pevninou spojen prostřednictvím úzké skalnaté kosy, ale ta byla na začátku 16. století vyhozena do vzduchu. Po rozsáhlé výstavbě v roce 1578 vznikla pevnost, která si získala označení coby nedobytná. Proč? A čím je vůbec toto místo natolik zajímavé, že vzbudí touhu k osobní návštěvě? Řecko, to zkrátka není jen destinace stvořená pro užívání si lenošení na pláži. Jedním z tajemných míst je právě pevnost Spinalonga.

Původně starobylá benátská pevnost

Název tato pevnost získala od Benátčanů, kteří zde delší dobu vládli. V překladu znamená „dlouhý trn“, což mohlo souviset i se vzhledem. Rozhodně už z dostatečné vzdálenosti je patrné, že se nejedná o místo evokující romantiku. Spinalonga působila jako zcela uzavřený svět. Společně s pevnostmi Souda a Gramvoussa v západní části ostrova Kréta byly považovány za zcela nedobytné. Po mnoho let po tureckém obsazení ostrova zůstávaly nadále pod benátskou vládou. Přestože později bylo území dobito Turky, ale trvalo jim 70 let, než se tak stalo. Z toho pramení označení ohledně nedobytnosti. Stalo se tak v roce 1715, kdy pevnost podlehla a smlouvou byla předána do moci Turků.

Spinalonga
Zdroj foto: Edisonblus, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Smutným bodem v historii bylo tzv. leprosárium

Smutnou kapitolou v dějinách historie ostrova Spinalonga bylo období po odchodu Turků, kdy tu bylo zřízeno tzv. leprosárium. Místo, na které byli přiváženi lidé nakažení leprou. Šlo o dobu, kdy bylo onemocnění leprou považováno za nevyléčitelné, byť ostrov působil coby léčebné centrum, tak šlo ve skutečnosti o lokalitu, kam se nemocní posílali pouze dožít, neboť nemohli ostrov opustit. Život nemocného člověka byl na malém ostrově nelehký, nebyl tu zdroj pitné vody, ani úrodná půda. Všichni byli odkázáni pouze na pomoc zvenčí. I samotná obydlí nešlo považovat za dostačující, neboť zpravidla šlo jen o holé obvodové zdi a často ještě s poničenou střechou.

Původně centrum sloužilo pro malomocné z ostrova Kréta, od roku 1913 přijímalo nemocné z celého Řecka. To vedlo k rychlému nárůstu počtu obyvatel na ostrově, které si vytvořili vlastní společnost s tavernami, obchody i školou. S touto vlnou přistěhovalců sem přišli i zruční řemeslníci a vzdělaní lidé, kteří tu nechtěli jen přežívat a čekat na smrt. Podařilo se jim zprovoznit turecký střešní vodosběrný systém na dešťovou vodu. Kvůli nutné hygieně byly na ostrově zřízeny lázně. Tato izolace na pevnosti Spinalonga trvala do roku 1957. Poté se malomocní mohli postupně přesouvat do nemocnic na pevnině.

Spinalonga dnes aneb co je k dispozici návštěvníkům

Vzhledem k tomu, že pozůstatky pevnosti se dochovaly v poměrně slušném stavu do současnosti, je možné tak obdivovat zbytky dvou opevněných zón. První kopíruje linii pobřeží a druhá leží na svazích nad ní. Z benátské éry došlo k zachování i vodní nádrže, k vidění jsou pozůstatky kostela sv. Mikuláše, budovy pro posádky. Z tureckého období je možné si prohlédnout budovy a zařízení pro malomocné.

Na ostrov s pevností se dostanete pouze lodí. Nalodit se můžete na některou loď v přístavech Elounda, v malé rybářské vesnici Plaka, která je vzdálená pouhých 300 metrů či v přístavu Agios Nikolaos.

Co si vzít na cestu s sebou?

Místo, které se později stalo lákavé pro zvídavé turisty. Návštěvníky přitahuje pevnost svým smutným osudem a tajemnou atmosférou. Někteří i po tolika letech nemají odvahu na ostrov vstoupit a preferují možnost prohlédnutí si místa z dostatečné vzdálenosti, tj. pouze z lodi. Odvážnější se vydají přímo na pevnost, kterou si projdou osobně. Na vlastní kůži tak poznáte území, ze kterého dříve nebylo návratu. Nicméně stále jde o izolované místo, tj. nejsou tu žádné stánky se suvenýry, restaurace apod. Proto si nezapomeňte s sebou přibalit dostatečně velkou svačinu a pití.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here